Leki
Prof. Czupryniak: Nowe leki przeciwcukrzycowe zrewolucjonizowały leczenie otyłości
Nowe leki przeciwcukrzycowe zrewolucjonizowały leczenie otyłości. Niektóre osoby mogą schudnąć nawet 30 kg w ciągu roku – mówi w rozmowie z PAP diabetolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Leszek Czupryniak.
Alivia: Rekordowa liczba leków na raka w refundacji
Padł kolejny rekord wskaźnika Alivia Oncoindex. Znacząco zwiększyła się liczba refundowanych przez państwo leków na raka. Coraz więcej Polaków może mieć dostęp do leczenia zgodnego z najnowszą wiedzą medyczną. Jakie grupy pacjentów mogą się cieszyć, a kto musi jeszcze poczekać? Czy w 2024 roku dalej utrzyma się tak dynamiczny trend wzrostowy?
Rezerwacja leków w aptece – PZU Zdrowie wdrożyło nową opcję do portalu pacjenta
PZU Zdrowie udostępniło pacjentom opcję rezerwacji leków za pomocą portalu samoobsługowego mojePZU. Nowa funkcjonalność pozwala zarezerwować potrzebne leki i produkty w ponad 1500 aptekach w 500 miejscowościach w całej Polsce. Rezerwacji można dokonać po telekonsultacji lub wizycie stacjonarnej zrealizowanej w wybranych placówkach PZU Zdrowie. Z opcji skorzystają posiadacze pakietów PZU Zdrowie oraz klienci indywidualni.
Dapagliflozyna ponownie w refundacji dla pacjentów z niewydolnością serca od 1 stycznia 2024
- Już dziś mamy dla Państwa dobre wieści, potwierdzono bowiem, że dapagliflozyna stosowana w leczeniu niewydolności serca powróci na listę refundacyjną z dniem 1 stycznia 2024 roku, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami. Dlatego pragniemy Państwa uspokoić. - informuje prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, Przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca PTK.
Dwie prędkości w Europie w dostępie do leków. Skąd się to bierze?
9 mld zł na nieco ponad 200 tys. pacjentów - to w Polsce koszt leków innowacyjnych. Podobna kwota przypada na generyki, które leczą miliony osób. Skąd bierze się cena leku? Dlaczego ludna Polska to nie kraj, w którym firmy składają pierwszy wniosek o refundację? Co z patentami? - opowiada Grzegorz Rychwalski, wiceprzewodniczący sekcji zdrowia Doradczego Komitetu Biznesu i Przemysłu OECD.
Skuteczna walka z fałszywymi lekami – rekordowe sukcesy i innowacje na horyzoncie
Sukces w ochronie zdrowia publicznego. Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL) ogłasza rekordowy spadek liczby alertów po wprowadzeniu innowacyjnej wersji systemu PLMVS. Tylko 0,015% alertów w stosunku do całkowitej liczby transakcji to wynik bezprecedensowy. Co więcej, KOWAL wprowadza nową funkcjonalność w Polskim Systemie Weryfikacji Autentyczności Leków (PLMVS), która jeszcze bardziej wzmocni walkę z fałszywymi lekami. Jakie zmiany wprowadzono i jakie cele stawia sobie organizacja w trosce o bezpieczeństwo pacjentów?
Komisja Europejska zatwierdziła lek KAFTRIO® w skojarzeniu z iwakaftorem dla nowej grupy chorych z mukowiscydozą
27 listopada 2023 – Vertex Pharmaceuticals ogłosił, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na rozszerzenie wskazania do stosowania leku KAFTRIO® (iwakaftor/tezakaftor/eleksakaftor) w schemacie skojarzonym z iwakaftorem, do leczenia dzieci z mukowiscydozą (CF) w wieku od 2 do poniżej 6 lat, które mają co najmniej jedną mutację F508del w genie CFTR (cystic fibrosis transmembrane conductance regulator).
Apel o szansę dla pacjentów z niewydolnością serca z zachowaną frakcją wyrzutową
Według danych z nowego raportu Porozumienia Organizacji Kardiologicznych – Razem dla Serca (POK) blisko połowa z 1,24 mln pacjentów z niewydolnością serca w Polsce to osoby z zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory serca. O udostępnienie w Polsce w ramach refundacji zawartej w najnowszych wytycznych naukowych jedynej terapii zmieniającej rokowania pacjentów z niewydolnością serca z zachowaną i łagodnie obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory serca pacjenci i klinicyści zwrócili się do Ministerstwa Zdrowia.
Innowacyjne leczenie szansą na normalne funkcjonowanie pacjentów z chłoniakami agresywnymi
Pacjenci z chłoniakami agresywnymi mogą być leczeni skuteczniej. Zastosowanie nowych terapii sprawia, że możliwe jest wydłużenie czasu progresji choroby, co przynosi korzyść tak pacjentowi, jak i systemowi. O nowych możliwościach leczenia chłoniaków opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Hus, Kierownik Kliniki Hematologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.
Ceny w aptekach ponownie rosną coraz szybciej
Ceny w aptekach ponownie rosną coraz szybciej informuje serwis Gdziepolek.pl. Po kilku miesiącach niższego tempa podwyżek, w październiku zanotowaliśmy średni wzrost cen rok do roku na poziomie 8,7 proc. w porównaniu do 7,8 proc. w lipcu. Mocno zdrożały m.in. produkty stosowane w zwalczaniu objawów infekcji i popularny lek wspomagający odporność organizmu.
Immunotoksyny – leczenie celowane poprawiające skuteczność terapii chłoniaków
Czym są immunotoksyny? Jaki jest ich mechanizm działania? W jakich schorzeniach mogą być stosowane? O nowoczesnym leczeniu celowanym wybranych typów chłoniaków opowiada prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.
Jak cztery lata leczenia doustnego wpłynęły na stan zdrowia dzieci z najcięższym typem SMA? - wyniki badania klinicznego FIREFISH
Nowe dane, uzyskane w czasie czterech lat obserwacji, potwierdzają długoterminową skuteczność leku doustnego (risdiplamu) w leczeniu dzieci z najcięższą postacią rdzeniowego zaniku mięśni (SMA typu 1). To dane z badania klinicznego FIREFISH, które były przedstawiane podczas tegorocznego kongresu Cure SMA, odbywającego się na początku lipca w Orlando w USA. Jedną z prezentowanych pacjentek, uczestniczących w tym badaniu, była 5-letnia Zosia z Polski.