Leki

Immunoterapie wysokiej skuteczności od początku choroby – czy to już obowiązujący standard postępowania w SM?

Podczas tegorocznego 40. Kongresu European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis (ECTRIMS), odbywającego się we wrześniu w Kopenhadze, zaprezentowano dane, które potwierdzają ogromne korzyści z włączenia – jak najszybciej po diagnozie stwardnienia rozsianego – wysoko skutecznego leczenia, z wykorzystaniem leków z klasy przeciwciał anty CD-20. Pierwszym, zarejestrowanym lekiem z tej klasy był okrelizumab. Podczas kongresu ECTRIMS najnowsze dane dotyczące skuteczności okrelizumabu w opóźnianiu nieodwracalnych deficytów neurologicznych u pacjentów z SM przedstawiał amerykański neurolog, prof. Stephen L. Hauser, którego odkrycia naukowe w obszarze immunologii doprowadziły do opracowania tego leku. Prof. Hauser był także gościem specjalnym tegorocznego XXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w Białymstoku, gdzie wygłosił wykład „The Quest to Solve MS”.
2024-11-25 10:15

Nowe dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa wyższej dawki nusinersenu, zaprezentowane na kongresie World Muscle Society

Biogen Inc. ogłosił dziś szczegółowe wyniki części B i C badania fazy 2/3 DEVOTE, oceniającego bezpieczeństwo i skuteczność badanego schematu wyższych dawek nusinersenu w rdzeniowym zaniku mięśni (SMA), wykazując korzyści zarówno u osób wcześniej leczonych, jak i nieleczonych nusinersenem, z SMA o początku w okresie niemowlęcym lub późniejszym. Badany wyższy schemat dawkowania nusinersenu zakłada szybsze podanie dawek wysycających (dwie dawki 50 mg w odstępie 14 dni) oraz wyższe dawki podtrzymujące (28 mg co 4 miesiące) w porównaniu do zatwierdzonego schematu dawkowania nusinersenu. Dane, które zostaną zaprezentowane podczas kongresu World Muscle Society (WMS) 2024 (8–12 października 2024 r. w Pradze), podkreślają potencjał tego badanego schematu leczenia w wyższych dawkach, w odpowiedzi na niezaspokojone potrzeby związane z leczeniem SMA.
2024-10-14 09:15

Biogen ogłasza wstępne pozytywne wyniki leczenia rdzeniowego zaniku mięśni z zastosowaniem wyższej dawki nusinersenu, wykazując znaczące korzyści w leczeniu SMA

Firma Biogen ogłosiła pozytywne, wstępne dane zebrane z kluczowej kohorty (część B) badania fazy 2/3 DEVOTE oceniającego bezpieczeństwo i skuteczność schematu podawania wyższych dawek nusinersenu u nieleczonych, objawowych niemowląt z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA, ang. spinal muscular atrophy). Badany schemat wyższych dawek nusinersenu zakłada szybsze podanie dawek wysycających (dwie dawki 50 mg w odstępie 14 dni) oraz wyższe dawki podtrzymujące (28 mg co 4 miesiące) w porównaniu do zatwierdzonego schematu. Badanie osiągnęło pierwszorzędowy punkt końcowy po sześciu miesiącach, wykazując statystycznie istotną poprawę funkcji motorycznych u niemowląt, które otrzymały schemat wyższych dawek w porównaniu do wcześniej określonej grupy kontrolnej leczenia pozorowanego (tj. nieleczonej) z badania ENDEAR.
2024-09-12 10:41

Prof. Maciej Krzakowski: Mamy kolejne przełomy w leczeniu raka płuca (po ASCO 2024)

Prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, Konsultant Krajowy w dziedzinie Onkologii Klinicznej, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, komentuje najważniejsze doniesienia naukowe po Kongresie ASCO 2024, które przyniosły kolejne przełomy w leczeniu drobnokomórkowego i niedrobnokomórkowego raka płuca, zwiększając szansę na całkowite wyleczenie u części chorych oraz wydłużając czas życia i poprawiając jakość życia u znacznej większosci pacjentów.
2024-07-08 10:30

Tofersen zarejestrowany przez EMA w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego (ALS)

Firma Biogen Inc. podała do wiadomości, że Komisja Europejska (KE) wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w wyjątkowych okolicznościach tofersenu w leczeniu osób dorosłych ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS) związanym z mutacją w genie dysmutazy ponadtlenkowej 1 (SOD1-ALS), utrzymując jednocześnie status leku sierocego dla terapii. Tofersen jest pierwszą zatwierdzoną w Unii Europejskiej terapią ukierunkowaną na genetyczną przyczynę ALS, która jest również znaną jako choroba neuronu ruchowego (motor neuron disease, MND).  
2024-06-06 12:10

Prof. Tomasz Wróbel: Leki, na które jest szczególne zapotrzebowanie dzisiaj, to przeciwdziała dwuswoiste

Nowe możliwości w leczeniu opornego i nawrotowego chłoniaka rozlanego z dużych limfocytów B (DLBCL) były tematem wykładu prof. Tomasza Wróbla, kierownika Katedry i Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podczas konferencji „Hematologia kliniczna i doświadczalna” w Lublinie. Profesor zwrócił uwagę m.in. na nowe technologie lekowe, jak przeciwciała dwuswoiste.
2024-05-21 10:25

Światowy Dzień Układowych Zapaleń Naczyń. Terapia biologiczna w rzadkich chorobach eozynofilowych to dla pacjentów kwestia życia

Na rzadkie choroby eozynofilowe (EGPA i HES) cierpi zaledwie kilkaset osób w kraju. Rozpoznawane są późno, mimo że już nawet rutynowe badanie krwi, jakim jest morfologia z rozmazem, może wskazywać na ich rozwój. Refundowane w Polsce leczenie opiera się na sterydach i immunosupresji, które niosą ryzyko poważnych powikłań, m.in. cukrzycy, otyłości czy nadciśnienia. Przełomem w terapii rzadkich chorób eozynofilowych jest mepolizumab - terapia biologiczna, której skuteczność w warunkach rzeczywistej praktyki klinicznej (RWE) jest większa, niż ta stwierdzona w procesie rejestracji. Preparat jest już w Polsce dostępny, wciąż jednak nie powstał program lekowy, który pozwoliłby na jego refundację. Tymczasem połowa osób cierpiących na EGPA umiera w ciągu czterech lat od diagnozy.
2024-05-15 08:48

Polpharma Biologics ogłosiła pierwsze wyniki badań nad biopodobnym wedolizumambem

Polpharma Biologics informuje o kolejnym etapie prac nad rozwijanym kandydatem na lek biopodobny do Entyvio®*. To wedolizumab stosowany w leczeniu stanów zapalnych jelit, w szczególności wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna[1],[2]. Wyniki pierwszego etapu badań klinicznych wykazały jego porównywalne parametry farmakokinetyczne (PK) i farmakodynamiczne (PD) względem leku referencyjnego. To może być już trzeci lek biopodobny w portfolio Polpharma Biologics, który po zakończeniu prac rozwojowych i procesu rejestracyjnego trafi do pacjentów.
2024-03-12 13:53

Leki przeciwcukrzycowe przełomem w leczeniu otyłości, ich skuteczność jest porównywalna z operacjami bariatrycznymi

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ponad 2 miliardy ludzi na świecie cierpi z powodu nadwagi, z czego ponad 650 milionów ma problem z otyłością. Szacuje się, że blisko 60% Polaków ma nadwagę prowadzącą do otyłości. Najbardziej niepokojące jest to, że stale rośnie liczba osób z nadwagą. 

2024-02-07 11:18

Medyczna marihuana w walce z rakiem

4 lutego na całym świecie obchodzony jest World Cancer Day, czyli Dzień Walki z Rakiem. Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że w Polsce na raka choruje około 1,17 mln osób, a liczba nowych zachorowań w skali roku sięga około 170 tys. W kontekście leczenia raka bardzo istotne jest możliwie najwcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych w organizmie. W ostatnich latach coraz więcej badań skupia się na potencjalnych korzyściach marihuany medycznej w leczeniu tej ciężkiej choroby.

2024-01-31 10:42

Prof. Czupryniak: Nowe leki przeciwcukrzycowe zrewolucjonizowały leczenie otyłości

Nowe leki przeciwcukrzycowe zrewolucjonizowały leczenie otyłości. Niektóre osoby mogą schudnąć nawet 30 kg w ciągu roku – mówi w rozmowie z PAP diabetolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Leszek Czupryniak.
2024-01-23 13:54

Alivia: Rekordowa liczba leków na raka w refundacji

Padł kolejny rekord wskaźnika Alivia Oncoindex. Znacząco zwiększyła się liczba refundowanych przez państwo leków na raka. Coraz więcej Polaków może mieć dostęp do leczenia zgodnego z najnowszą wiedzą medyczną. Jakie grupy pacjentów mogą się cieszyć, a kto musi jeszcze poczekać? Czy w 2024 roku dalej utrzyma się tak dynamiczny trend wzrostowy?
2024-01-17 08:35