Czy farmaceuci doczekają się uchwalenia ustawy o swoim zawodzie jeszcze w tej kadencji?

Opublikowane 11 września 2019
Czy farmaceuci doczekają się uchwalenia ustawy o swoim zawodzie jeszcze w tej kadencji?

Trwa dyskusja o dalszych losach ustawy o zawodzie farmaceuty. Po zakończonych konsultacjach, wydaje się że projekt utknął (być może chwilowo) na Miodowej. Ostatnie wypowiedzi i dyskusje pokazały, że zdania na temat ustawy są podzielone. Jakie jeszcze zawody medyczne czekają na swoją ustawę?

Mimo zakończonych konsultacji publicznych na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego wciąż nie opublikowane zostały uwagi do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Ostatnie posiedzenie Sejmu zostało przedłużone do 15-go października. Z czysto legislacyjnej perspektywy, wciąż jest szansa na uchwalenie tego projektu w tej kadencji.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia i przyznaje, że stanowiska środowisk farmaceutów były i będą oczywiście brane pod uwagę przy kształtowaniu projektu, niemniej jednak wiele kwestii nim regulowanych pozostaje przedmiotem sporu również w ramach tej grupy zawodowej. W konsekwencji, zgłaszane propozycje są często wzajemnie sprzeczne.

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty zyskał pełne poparcie po stronie samych zainteresowanych – dając im większe kompetencje i uprawnienia, wzmacniając rolę w systemie. Naczelna Izba Aptekarska pozytywnie oceniła projekt, wskazując na zapisy które wymagają korekty i dalszych prac. Niemniej, w ocenie farmaceutów projektowane przepisy są przede wszystkim propacjenckie.

Krytycznie do projektu odnieśli się lekarze, sprzeciwiając się dzieleniu kompetencjami do wystawiania recept i tworzenia planu lekowego, co w ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej może przyczynić się do nadmiernej, niekontrolowanej konsumpcji leków.

Zdaniem NRL o ile znajduje uzasadnienie idea proponowanych rozwiązań umożliwiających kontynuację przez farmaceutę ordynacji lekarskiej w sytuacjach wyraźnie dopuszczonych przez lekarza, o tyle zawarte w projekcie ustawy rozwiązania w przedmiotowym zakresie nie dają odpowiedzi na pytania szczegółowe, jak proces ten ma w praktyce wyglądać.

Krytycznie do projektu odnieśli się także przedsiębiorcy z rynku aptecznego, wskazując na zbyt duże kompetencje dla samorządu lekarskiego w kwestii oceny kandydatów na kierowników aptek.

Nasze wątpliwości budzą jednak kryteria oceny kandydatów na kierownika apteki, które odnoszą się do dawania rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu w konkretnej aptece, co może doprowadzić do prób „ręcznego sterowania” kandydaturami przez samorząd aptekarski. W szczególności narażeni są na to mali i średni przedsiębiorcy, jako że nie mają wystarczającego wpływu na organy samorządu, aby zabezpieczyć swoje interesy – ostrzega Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan 

Opieka farmaceutyczna funkcjonuje w wielu krajach i przynosi wymierne oszczędności. Według raportu Deloitte z czerwca 2018 r. pt. „Jak wprowadzić w Polsce opiekę farmaceutyczną?”,  polski NFZ, wprowadzając dodatkową usługę porady farmaceutycznej mógłby zaoszczędzić blisko 470 mln zł.  Wydaje się, że nikt nie ma wątpliwości co do tego, że efektywnie wdrożona opieka farmaceutyczna może być kluczowym ogniwem w procesie leczenia pacjenta.

Do wykazu prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w między czasie trafiła ustawa o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych. W KPRM na dalsze procedowanie czeka również ustawa o medycynie laboratoryjnej.