Rozpoczął się Europejski Tydzień Walki z Rakiem (EWAC)

Opublikowane 25 maja 2020
Rozpoczął się Europejski Tydzień Walki z Rakiem (EWAC)
W dniach 25 do 31 maja obchodzony jest Europejski Tydzień Walki z Rakiem (EWAC). W trakcie tygodnia organizacje wspierające pacjentów, europejscy decydenci i ogół społeczeństwa angażuje się w różne działania związane z podnoszenie świadomości na temat profilaktyki raka, badań, dostępu do leczenia, opieki oraz wsparcia osób, które żyją z rakiem.
 
EWAC jest organizowany przez Stowarzyszenie Lig Walki z Rakiem - Association of Cancer Leagues (ECL), we współpracy z ligami i partnerami z całego świata. Ostatni dzień odchodów 31 maja - to Europejski Dzień Bez Tytoniu.



Cel tegorocznego #EWAC2020

W 2020 r. kampania z okazji Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem jest skoncentrowana na kształtowaniu europejskiego planu walki z rakiem #EUCancerPlan. W lutym 2020r. Europejska Liga Walki z Rakiem opublikowała swoją wizję, w jaki sposób plan europejski może przyczynić się do lepszej kontroli raka, lepszej opieki nad chorymi i eliminacji nierówności w całej UE.

Podczas #EWAC2020, ECL dąży do zwiększenia świadomości na temat kluczowych aspektów kontroli raka i promowania rekomendacji dla europejskich i krajowych decydentów.

Celem europejskiego planu walki z rakiem powinno być zorganizowanie społeczeństwa i gospodarki w taki sposób, aby przynosić korzyści obywatelom UE, pacjentom i osobom, które przeżyły chorobę. Aby osiągnąć ten cel, potrzeba podejścia zorientowanego na pacjenta i opartego na prawach, z uwzględnieniem sprawiedliwości, zrównoważonego rozwoju, równości, solidarność i współpracy jako podstawy.

U podstaw tworzenia planu wg ECL powinny zjadować się:

- Partycypacja w podejmowaniu decyzji  - wzmocnienie pozycji pacjenta i koncentracja na nim powinny być traktowane priorytetowo w ramach kontroli raka i kontinuum opieki.

- Podejście oparte na sprawiedliwości społecznej - zmniejszenie nierówności w narażeniu na czynniki ryzyka, efektach leczenia pacjentów i dostępie do badań przesiewowych, wczesnej diagnozy oraz terminowego i odpowiedniego leczenia i opieka w różnych populacjach, a także pomiędzy UE i wewnątrz UE

- Zrównoważone inwestycje - planowanie zmian systemowych i określanie, jak mogą one pomóc w skutecznej walce z rakiem i maksymalizacji wpływu interwencji w długim okresie. Należy przeznaczyć środki na niezaspokojone potrzeby i zniesienie nierówności w opiece nad rakiem. 

- Zdrowie we wszystkich politykach - zdrowie to problem społeczny, którego nie może rozwiązać tylko sektor zdrowotny. Tylko prawdziwie całościowe podejście oparte na wszystkich potrzebach może zapewnić sukces.

- Współpraca międzysektorowa - we wszystkich krajach istnieją znaczne ilości danych i wiedzy specjalistycznej, dlatego należy współpracować, aby jak najlepiej wykorzystać wiedzę i dostępne narzędzia, aby zapewnić skuteczne rozpowszechnianie i wdrażanie najlepszych praktyk na całym kontynencie europejskim. Łącząc różne zainteresowane strony, sektory, branże i podmioty spoza regionu społeczność nowotworowa będzie odgrywać kluczową rolę w walce z rakiem.

Europejski Plan Walki z Rakiem ma na celu zmniejszenie obciążenia rakiem wsród pacjentów, ich rodzin i systemów opieki zdrowotnej. Zajmie się kwestią nierówności związanych z rakiem między państwami członkowskimi UE i wewnątrz nich poprzez działania wspierające, koordynujące i uzupełniające wysiłki państw członkowskich.

Więcej na temat Europejskiego Cancer Planu

Zachęcamy do włączenia się w tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem.

Twitter:
@EU_EWAC @CancerLeagues

Facebook:
@WeekAgainstCancer @CancerLeagues

Hashtag:
#EWAC2020 #EUCancerPlan

Żródło: https://www.europeancancerleagues.org
Foto: EWAC2020