Prof. Wyleżoł: otyłość jako choroba jest lekceważona

Opublikowane 08 grudnia 2023
Prof. Wyleżoł: otyłość jako choroba jest lekceważona
W Polsce otyłość jest lekceważona. To doprowadza do sytuacji, kiedy ta choroba jest leczona paliatywnie, łagodzimy jej przebieg poprzez leczenie powikłań, a nie przyczyny – podkreśla prof. Mariusz Wyleżoł, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Jego zdaniem warunkiem zwiększania skuteczności leczenia i poprawy losu chorych na otyłość, jest dostrzeżenie i właściwe rozpoznanie tej choroby.
„ Często jestem pytany czy nas system opieki zdrowotnej, czy w ogóle my jako społeczeństwo dostrzegamy choroby z otyłością i odpowiedź moim zdaniem jest jednoznaczna, że nie.  Jeżeli nawet spojrzymy na opiekę zdrowotną, to proszę zwrócić uwagę na to, że tak naprawdę otyłość zawsze znajduje się na końcu wszelkich rozpoznań. Najpierw są wymieniane powikłania otyłości a dopiero na samym końcu otyłość. Sam ten fakt powoduje, że ta choroba jest lekceważona i to doprowadza do sytuacji gdzie tak naprawdę chorych leczymy paliatywne, czyli łagodzimy przebieg choroby poprzez leczenie powikłań a niestety nie leczymy przyczynowo. Na studiach już uczą, że powinniśmy każdą chorobę leczyć przyczynowo.   Kluczem do poprawy w chwili obecnej, jeżeli chodzi o los chorych na otyłość ich możliwości leczenia, jest dostrzeżenie tej choroby, która często jest określana jako choroba przeźroczysta niby najłatwiejsza do rozpoznania a jednak nie jest rozpoznawana.
Czy chorzy na otyłość sięgając po leki które, są zarejestrowane również do leczenia cukrzycy zabieramy chorym na cukrzycę możliwości skutecznego leczenia otyłości.
Takie pytanie jest absolutnie moim zdaniem nieuprawnione, ponieważ jest to pytanie komponujące się w dyskryminację chorych na otyłość. Dlaczego my chorym na otyłość odbieramy możliwość skutecznego leczenia tej choroby?
Musimy pamiętać o tym, że w chwili obecnej sytuacja jest o tyle trudna, że leki które zawierają tą samą cząsteczkę, która jest w lekach przeciwcukrzycowych, również są to leki zarejestrowane do leczenia otyłości. W związku z tym, że liczba chorych na otyłość na świecie jest gigantyczna i zapotrzebowanie jest gigantyczne stąd wynikają braki w dostępie tych leków, a leki są skuteczne. To jest sytuacja w której po raz pierwszy mierzymy się jako ludzkość gdzie mamy skuteczne leki a jednocześnie tak dużą liczbę chorych, którzy wymagają leczenia.
Podstawą leczenia cukrzycy typu drugiego jest leczenie otyłości,  w związku z czym nie ma innej drogi musimy tak naprawdę zapewnić wszystkim tym chorym odpowiedni dostęp do leków.”

Źródło informacji: PAP MediaRoom