Prof. Piotr Rutkowski: wcześnie wykryty czerniak to szansa na całkowite wyleczenie
Opublikowane 12 maja 2023
Wcześnie wykryty czerniak jest praktycznie w stu procentach wyleczalny. W prosty sposób możemy uratować swoje życie – tłumaczy w rozmowie z PAP.pl prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Centrum Onkologii w Warszawie.
Czerniak. Regularna obserwacja skóry
Onkolog podkreśla, że "wcześnie wykryty czerniak, to jest praktycznie 100 procent wyleczeń", dlatego też ważna jest profilaktyka i regularna obserwacja skóry, co zwiększa szanse na szybką diagnozę i rozpoczęcie terapii.
Czerniak to nowotwór, który najłatwiej wykryć, bo znajduje się na skórze - podkreśla w rozmowie z PAP.pl prof. Rutkowski.
W obserwacji skóry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów, o których przypomina onkolog. Jeśli zauważymy zmianę, którą cechuje asymetria, nierówne brzegi, różny kolor i powiększający się rozmiar, powinniśmy zgłosić się do specjalisty.
Zwracajmy też uwagę na nowe zmiany na skórze lub te, które uległy zmianie - wskazuje prof. Rutkowski
Z tym należy zwrócić się do lekarza, pokazać dermatologowi czy chirurgowi onkologowi - mówi prof. Rutkowski i zaznacza, że nowotwory skóry "należą do nowotworów, których częstość rośnie najbardziej w populacji osób o jasnej karnacji".
Dzieje się tak nie tylko w Polsce. W USA szacuje się, że do 2040 r. czerniak będzie drugim najczęstszym głównym nowotworem złośliwym występującym w populacji amerykańskiej. Niestety podążamy tym samym tropem. Wynika to z tego, że cały czas narażamy się na promieniowanie ultrafioletowe - mówi profesor.
Nie możemy żyć bez promieniowania ultrafioletowego, ale nie oznacza to, że musimy nadmiernie wystawiać na nie swoją skórę- dodaje.
W ten prosty sposób możemy uratować sobie życie - mówi onkolog.
źródło: PAP