Pomarańczowy Kwiecień 2025 – rusza druga edycja Miesiąca Świadomości Amputacji w Polsce

Opublikowane 02 kwietnia 2025
Pomarańczowy Kwiecień 2025  –  rusza druga edycja Miesiąca Świadomości Amputacji w Polsce
Każdego roku w Polsce przeprowadza się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy amputacji – głównie z powodu cukrzycy, miażdżycy, nowotworów czy wypadków. Mimo rosnącej liczby wykonywanych amputacji, nadal za mało mówi się w przestrzeni publicznej na temat wyzwań oraz barier społecznych i emocjonalnych, z jakimi mierzą się osoby po utracie kończyn. Dlatego rok temu pojawił się pomysł na świętowanie Pomarańczowego Kwietnia, którego inicjatorami są Fundacja Poland Business Run i Fundacja Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu. Po sukcesie pierwszej edycji, akcja wraca z jeszcze większą energią i skalą pomocy.
Pomarańczowy Kwiecień to inicjatywa o niekomercyjnym charakterze, której celem jest edukacja społeczna, wsparcie osób po amputacji kończyn, budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów dotyczących życia z niepełnosprawnością. Organizatorzy akcji chcą, by temat amputacji był bardziej obecny w debacie publicznej i świadomości społecznej, bo dotyczy on coraz większej liczby osób.

Za stworzeniem inicjatywy w naszym kraju stoją dwie instytucje z Krakowa. Jedną z nich jest Fundacja Poland Business Run, organizująca największą charytatywną sztafetę biznesową, której beneficjentami są osoby z niepełnosprawnością ruchową i po mastektomii. W ciągu 13 lat udało im się pomóc dofinansować protezy, wózki, rehabilitacje czy wsparcie psychologiczne dla 1152 potrzebujących osób. Druga to Fundacja Znowu w Biegu, prowadząca pierwsze w Polsce centrum rehabilitacji dla pacjentów po utracie kończyn, a od 2021 r. zajmująca się również rehabilitacją kobiet po mastektomii.

– Wprowadzając Pomarańczowy Kwiecień do Polski w 2024 roku, chcieliśmy rozpocząć szerszą dyskusję na temat potrzeb osób stających w obliczu amputacji. Poprzez organizację różnorodnych wydarzeń i aktywności, już po raz drugi będziemy mogli zapewnić edukację oraz integrację społeczną osób po amputacji. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie świadomości społecznej na temat wyzwań związanych z niepełnosprawnością oraz pozbycie się istniejących, często krzywdzących stereotypów – mówi Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run.

Razem możemy więcej
W Miesiąc Świadomości Amputacji zostali zaangażowani parasportowcy, osoby po amputacjach, a także eksperci specjalizujący się w temacie utraty kończyn. Podczas drugiej edycji przygotowano bogaty program wydarzeń, które odbędą się w całej Polsce, aby inspirować, integrować i aktywizować: AMP Power Girl w Warszawie (4-6 kwietnia), Base Camp w Zamku Królewskim w Niepołomicach (10-13 kwietnia), basen dla osób po amputacji w Krakowie (16 kwietnia), warsztaty pierwszej pomocy w Krakowie (23 kwietnia), wycieczka górska w Pieniny (27 kwietnia) i webinar z paralimpijczykiem po amputacji (28 kwietnia).

– Cel naszej inicjatywy jest wielowymiarowy. Uczestnicy bezpłatnych wydarzeń i aktywności przez cały miesiąc będą otrzymywać kompleksową pomoc, zyskiwać nowe, niepowtarzalne doświadczenia oraz, co najważniejsze, poznawać osoby zmagające się z podobnymi problemami. To bardzo pomaga w zrozumieniu tego, że aby przezwyciężyć swoje bariery, należy działać wspólnie. Uczymy ich tego na co dzień w naszym centrum rehabilitacji, gdzie pacjenci nie tylko pobierają naukę chodu o protezie, ale także otrzymują wsparcie psychologiczne, co pomaga im budować pewność siebie i radzić sobie z nową rzeczywistością – opowiada Anna Orzechowska, prezeska Fundacji Znowu w Biegu.

Do Pomarańczowego Kwietnia może dołączyć każda osoba i każda instytucja. Szczegółowe informacje, harmonogram i grafiki do pobrania znajdują się na stronie aktywizuj.pl.

Pomoc przez cały rok
Tylko w 2024 roku Fundacja Poland Business Run wsparła 150 osób, dofinansowując im protezy, wózki, sprzęt medyczny, pomoc psychologiczną czy rehabilitację. Jednak to ciągle kropla w morzu potrzeb, bo wniosków z prośbą o wsparcie finansowe dociera do Fundacji z roku na rok coraz więcej. Nabór na beneficjentów Poland Business Run 2025 już trwa, a żeby otrzymać dofinansowanie wystarczy wypełnić, podpisać i wysłać wniosek – poprzez formularz online na stronie internetowej lub tradycyjnie pocztą.
 
Wszystkie dokumenty rozpatruje komisja powołana przez Zarząd, kierując pomoc przede wszystkim do osób najbardziej potrzebujących. Forma wsparcia jest indywidualnie dopasowana do potrzeb konkretnej osoby. Komplet dokumentów wraz z załącznikami jest dostępny na stronie www.pbr.pl w zakładce Dla Beneficjentów.
 


Patronat honorowy nad Pomarańczowym Kwietniem objęli: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), Marszałek Województwa Małopolskiego, Polski Związek Paraolimpijski, Wojewoda Małopolski, Prezydent Miasta Krakowa.
 
Patronat Medialny: TVP3 Kraków, Nasze Sprawy, Integracja (niepelnosprawni.pl), Razem z Tobą, Aktywizuj.pl, Lubię Kraków oraz Kraków Pomaga.