Polski zespół medyczny dzieli się doświadczeniami w walce z COVID-19 – relacja z Illinois, USA

Opublikowane 01 maja 2020
Polski zespół medyczny dzieli się doświadczeniami w walce z COVID-19 – relacja z Illinois, USA
Partnerstwo Gwardii Narodowej Illinois z polskimi siłami zbrojnymi przynosi korzyści w walce z pandemią COVID-19. „Jesteśmy głęboko poruszeni niesamowitym aktem dobroci i wsparcia ze strony naszych przyjaciół z Polski, którzy dołączyli do nas tutaj w Chicago, aby dzielić się swoimi doświadczeniem w walce [COVID-19] i zaoferowali pomoc w niektórych lokalnych szpitalach – powiedział Gen. Richard Neely, adiutant stanu Illinois, Brygada Sił Powietrznych.
W odprawie telefonicznej dla dziennikarzy w Pentagonie (29.04.20) Generał Neely zauważył również, że jest to tylko najnowszy przykład doskonałej polsko-amerykańskiej, bowiem stosunki wojskowe sięgają roku 1993 w ramach programu partnerstwa Gwardii Narodowej.


Materiał z wideokonferencji dostępny pod linkiem: https://link.do/zw83i 

Do Neely dołączył bryg. Generał Thomas Hatley, wicedyrektor ds. Strategii, Planów, Polityki i Spraw Międzynarodowych Biura Gwardii Narodowej oraz kapitan Polskiego Wojskowego Korpusu Medycznego dr Jacek Siewiera.


Kpt. Jacek Siewiera Foto: PAP/Kalbar
 
Kapitan dr Jacek Siewiera powiedział, że ​​"od 23 kwietnia do 2 maja polski zespół medyczny składający się z dziewięciu członków, składający się z lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, odwiedza szpitale w całym rejonie Chicago".

Jacek Siewiera zaznaczył, że polski personel medyczny niedawno leczył pacjentów z COVID-19 we Włoszech i w Polsce i dzieli się wyciągniętymi wnioskami i najlepszymi praktykami z walki z koronawirusem we współpracy z państwowymi specjalistami medycznymi, dodając, że jego zespół otrzymał wyjątkowe przyjęcie od amerykańskiego personelu medycznego.

„Walczyliśmy ramię w ramię przez wiele lat, a teraz wspólnie walczymy z tą pandemią” - powiedział Neely, zauważając, że polscy żołnierze i żołnierze Gwardii Narodowej Illinois walczyli razem w licznych rozmieszczeniach w Iraku i Afganistanie. Od 1993 r. Gwardia Narodowa Illinois odbyła ponad 400 szkoleń z polską armią, jak twierdzi Neely, tworząc dobrą interoperacyjność. Dodał, że zarówno Gwardia Illinois, jak i Polacy latają odrzutowcami F-16 Fighting Falcon i samolotami C-130 Hercules. Neely dodał, że młodsi oficerowie obu narodów, którzy trenowali razem kilkadziesiąt lat temu, są obecnie jednymi z najwyższych rangą przywódców w obu siłach zbrojnych, więc istnieje ścisła relacja osobista w szeregach.

Neely podkreślił, że szczególnie ważne jest, aby Polska została wybrana na kraj partnerski Illinois. Wyjaśnił, że w Chicago jest najwięcej osób spoza Polski, które śledzą swoje pochodzenie w tym kraju.

Jak zauważył Hatley, Program Partnerstwa Stanowego rozrósł się do 89 narodów, przy czym każde państwo współpracuje z innym narodem lub narodami. Dodał, że ta relacja jest nieoceniona, ponieważ pomaga budować zaufanie, potencjał partnera i interoperacyjność.

Źródło: www.defense.gov/Explore/News
Tekst oryginalny: by DAVID VERGUN, DOD NEWS
Foto aktualnosci: offrey Bariso z Pixabay