Podsumowanie e-POLSTIM 2020

Opublikowane 09 czerwca 2020
Podsumowanie e-POLSTIM 2020
16 sesji wykładowych, 37 wykładowców i ponad 1000 uczestników - za nami e-POLSTIM 2020. Doroczna konferencja Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbyła się w dniach 4-6 czerwca, po raz pierwszy w formule serii webinariów internetowych.
Podczas dorocznej konferencji środowiska kardiologów elektrofizjologów wiele miejsca poświęcono najnowszym wytycznym naukowym oraz aktualnym rekomendacjom Sekcji Rytmu Serca PTK.
Aktualna, wciąż niepokojąca, sytuacja epidemiologiczna i jej wpływ na wykonywanie procedur elektrofizjologii i elektroterapii w Polsce była ważnym tematem konferencji e-POLSTIM 2020. Elektrofizjolodzy z całego kraju dyskutowali o tym, jak zorganizować bezpieczne konsultacje i zabiegi dla pacjentów z zaburzeniami rytmu serca i na co zwrócić szczególną uwagę w pełnym wyzwań okresie epidemii SARS-CoV-2. Dyskutowaliśmy o doświadczeniach z prowadzonych telekonsultacji i stopniowym wznawianiu planowych procedur elektroterapii, na które od kilku miesięcy czekali nasi pacjenci – mówi dr hab. n. med. Adam Sokal, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji e-POLSTIM 2020.
W programie tegorocznej, wyjątkowej, bo przeprowadzonej po raz pierwszy w formule online edycji konferencji POLSTIM nie zabrakło podsumowania najnowszych doniesień z zakresu efektywności technologii stosowanych w leczeniu zaburzeń rytmu serca.
Podczas e-POLSTIMU dyskutowaliśmy o tym, jak rozwijają się technologie stosowane w terapii arytmii i jak poprawia się ich skuteczność. To tym bardziej istotny punkt dyskusji, że coraz więcej pacjentów z zaburzeniami rytmu serca ma liczne schorzenia towarzyszące, które powodują konieczność precyzyjnego doboru skutecznej, bezpiecznej i spersonalizowanej terapii. Zastosowane leczenie farmakologiczne nie może wchodzić w niekorzystne interakcje z innymi terapiami (na przykład cukrzycy czy POChP), a proponowane pacjentowi urządzenia wszczepialne czy zabiegi muszą być dostosowane do jego stylu życia – wyjaśnia dr hab. n. med. Maciej Kempa, przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji e-POLSTIM 2020.
W tegorocznej edycji konferencji e-POLSTIM 2020 wzięli udział zaproszeni wykładowcy z Niemiec i z Chorwacji: A. Anic (Split, Chorwacja) oraz T. Oesterlein (Karlsruhe, Niemcy). Tradycyjnie odbyła się także sesja Sekcji Pielęgniarstwa i Techniki Medycznej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
 
Źródło: materiały prasowe