ONZ apeluje o zawieszenie broni w obliczu walki z Covid-19 i kontynuuje misje pokojowe

Opublikowane 15 kwietnia 2020
ONZ apeluje o zawieszenie broni w obliczu walki z Covid-19 i kontynuuje misje pokojowe
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres apeluje do zwaśnionych stron na świecie o zawieszenie broni w obliczu walki z koronawirusem. Jednocześnie ONZ nie wstrzymuje operacji i wysiłków na rzecz poprawy działań pokojowych na świecie.
Guterres już marcu uznał wirusa za wspólnego wroga zagrażającego całej ludzkości.Wirus nie dba o narodowość, pochodzenie etniczne i inne różnice między ludźmi. Atakuje bezlitośnie wszystkich – podkreślił.

Gwałtowność wirusa ilustruje szaleństwo wojny. Dlatego dzisiaj wzywam do natychmiastowego globalnego zawieszenia broni we wszystkich zakątkach świata. Przyszła pora, aby zakończyć konflikty zbrojne i skupić się na uzasadnionej walce o nasze życie – dodał Guterres.

Zawieszenie broni umożliwiłoby pracownikom humanitarnym dotrzeć do najbardziej narażonych na rozprzestrzenianie się wirusa, który nawiedził ponad 180 krajów. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie odnotowano już blisko 2 mln zachorowań. Najbardziej narażone na koronawirusa są kobiety i dzieci, osoby niepełnosprawne, zmarginalizowane, wysiedlone i uchodźcy. Znajdują się oni wszyscy w grupie największego ryzyka, cierpiąc z powodu katastrofalnych skutków COVID-19.
 
Według szefa ONZ w krajach spustoszonych przez wojny systemy opieki zdrowotnej są często zupełnie zrujnowane. Jednocześnie ci z niewielu pracowników służby zdrowia, którzy jeszcze pozostali, są postrzegani jako cele ataków. Walczące strony sekretarz generalny ONZ wzywał do zaprzestania działań wojennych, zaniechania nieufności i wrogości oraz otwarcia drogi dla dyplomacji. - Właśnie tego potrzebuje obecnie nasza ludzka rodzina, bardziej niż kiedykolwiek – przekonywał.

ONZ nie wstrzymuje operacji i wysiłków na rzecz poprawy działań pokojowych na świecie. Pomimo pewnych ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, ONZ wspiera zachowanie pokoju i wspiera kraje w walce z koronawirusem. - Występowanie COVID-19 nie oznacza, że ​​zatrzymamy lub zamrozimy nasze wysiłki na rzecz poprawy wydajności operacji pokojowych” - przwkonywał Jean-Pierre Lacroix, podsekretarz generalny ds. Operacji pokojowych.

ONZ w dopowiedzi na pandemię COVID-19 kieruje się czterema głównymi celami: ochrona personelu ONZ i jego zdolności do kontynuowania operacji krytycznych; pomoc w powstrzymywaniu i ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa, upewniając się, że personel ONZ nie jest wektorem zakaźnym; wsparcie władz krajowe w ich odpowiedzi na COVID-19; realizacja kluczowych zadań.


Źródło: PAP oraz UN.org
Foto: PANKAJ YADAV z Pixabay