NRL apeluje o uregulowanie kwestii wynagrodzeń lekarzy zatrudnionych na kontraktach

Opublikowane 09 kwietnia 2020
NRL apeluje o uregulowanie kwestii wynagrodzeń lekarzy zatrudnionych na kontraktach
Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wynagrodzenia lekarzy zatrudnionych w formie kontraktu w okresie kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych.
W apelu z dnia 8 kwietnia 2020 roku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca się do Ministra drowia oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o uregulowanie w sposób szczególny kwestię prawa do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego za czas kwarantanny dla lekarzy oraz innych osób wykonujących zawód medyczny zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, czyli tzw. kontraktach.

"W polskim systemie ochrony zdrowia tzw. zatrudnienie kontraktowe jest bardzo popularną formą wykonywania zawodu lekarza. Forma ta była rekomendowana przez zarządzających podmiotami leczniczymi, zabiegających o obniżenie kosztów pracy i zapewnienie właściwej obsady kadrowej. Polega na tym, że praktyka zawodowa lekarza wykonuje świadczenia zdrowotne na zamówienie podmiotu leczniczego. Lekarz w tej relacji występuje jako osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w art. 4c uregulowała w sposób szczególny prawo do zasiłku chorobowego osób wykonujących zawód medyczny w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, ustalając, że zasiłek chorobowy wynosi wówczas 100% podstawy wymiaru. Przepis ten stanowi wprawdzie próbę docenienia ofiarnej i ciężkiej pracy, jaką wykonują w okresie epidemii lekarze oraz inni pracownicy medyczni, niemniej jednak nie zabezpiecza dostatecznie interesów osób zatrudnionych na kontraktach. W wypadku zatrudnienia kontraktowego kwarantanna lub izolacja skutkuje w praktyce znacznym obniżeniem dochodów lub nawet ich całkowitym pozbawieniem.

Lekarze zatrudnieni na kontraktach podlegają bowiem ubezpieczeniu chorobowemu na zasadach dobrowolnych. Niektórzy z nich w okresie kwarantanny nie otrzymają więc w ogóle zasiłku, a nawet ci, którzy zdecydowali się na dobrowolne ubezpieczenie, w razie kwarantanny lub przymusowej izolacji nie otrzymają zasiłku w wysokości 100% swoich dotychczasowych przychodów, lecz zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru, która zwykle jest kwotą mniejszą niż rzeczywisty przychód z wykonywanych usług medycznych objętych kontraktem."


Kierujący apel samorząd oczekuje tym samym, że strona rządowa zaproponuje solidarne rozwiązania prawne dotyczące gwarancji ochrony zarobku dla osób, które z racji wykonywanego zawodu w czasie epidemii narażają swoje zdrowie bardziej niż inni. 

Źródło: NIL.org.pl