KSO - leczenie według określonych standardów niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta

Opublikowane 30 maja 2023
KSO - leczenie według określonych standardów niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta

Krajowa Sieć Onkologiczna poprawi jakość leczenia pacjentów, a terapia będzie się odbywać według określonych standardów – mówili w poniedziałek medycy uczestniczący w ogólnopolskiej konferencji poświęconej ewidencji świadczeń zdrowotnych.

 
Funkcjonowanie Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) jest jednym z tematów dwudniowej VII Ogólnopolskiej Konferencji "Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej", organizowanej w Kielcach.

Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych Michał Chrobot zwracał uwagę, że jednym z głównych argumentów oponentów Krajowej Sieci Onkologicznej było to, że będą mogły z niej korzystać tylko wybrane podmioty. W jego ocenie ten zarzut nie jest trafiony.
 
Sieć jest otwarta, ale reguły wejścia są wyższe, niż było to dotychczas. Podmioty muszą odrobić lekcję, poprawić jakość, organizację pracy, a wszystko po to, aby pacjent w każdym miejscu w Polsce dostał ten sam proces diagnostyczny i to samo leczenie w tym samym stopniu zaawansowania. To jest kluczowe założenie powstania sieci - zaznaczył.
Zwrócił uwagę, że obecnie pacjent w małym szpitalu powiatowym "jest niestety leczony tak, jak ten szpital potrafi go leczyć".
W momencie wejścia Krajowej Sieci Onkologicznej szpital powiatowy, będzie musiał ustalić z podmiotem wielospecjalistycznym plan leczenia. Skonsultować działania ze specjalistami, radioterapii i onkologii dzięki temu pacjent dostanie lepszą sekwencję leczenia, optymalną dla stopnia zaawansowania choroby i sytuacji zdrowotnej. To dzisiaj niestety nie działało, a każdy szpital ratował pacjenta na tyle, na ile potrafił. Założenie sieci jest takie, że leczenie ma się odbywać według określonych standardów. Niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta - zaznaczył.
Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii prof. Stanisław Góźdź zaznaczył, że Krajowa Sieć Onkologiczna sprawi, że pacjent stanie się podmiotem w procesie leczenia, a na drodze diagnostyki i terapii będzie miał przypisanego koordynatora, który przeprowadzi go przez cały proces leczenia.
 
Jednolite standardy leczenia mają sprawić, że dostępność do nowoczesnych metod terapii będzie powszechna, niezależenie do miejsca zamieszkania, tego, czy pochodzi się z małej miejscowości, czy z metropolii. Do tej pory był to problem - zaznaczył prof. Góźdź.
Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Renata Wachowicz zwracała uwagę, że obawy budzi m.in. brak aktów wykonawczych, rozporządzeń dotyczących finansowania podmiotów będących w sieci.
Obawy budzi również to, czy ośrodki poziomu trzeciego, które będą prowadzić konsylia i merytoryczny nadzór nad mniejszymi szpitalami: miejskimi i powiatowymi, będą wytypowane do tego przez płatnika (Narodowy Fundusz Zdrowia - PAP). Pytanie, czy tak powinno być? Czy być może dotychczasowe mechanizmy współpracy z ośrodkami, z którymi realizujemy te świadczenia, nie powinny być wzięte pod uwagę - dodała.
Organizatorami VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Informacyjnej są Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Świętokrzyski Oddział Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego i Polskie Towarzystwo Koderów Medycznych.

W ramach dwudniowej konferencji zaplanowano panele dyskusyjne z udziałem ekspertów ochrony zdrowia, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, samorządów, podmiotów leczniczych czy uczelni medycznych. We wtorek w panelu poświęconym krajowej sieci onkologicznej ma uczestniczyć wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

źródło: PAP