Kardiologia dla życia. Od prewencji do interwencji. XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Opublikowane 18 września 2024W dniach 19 – 21 września br. w Katowicach odbędzie się XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, którego rozpoczęcie zainaugurowano konferencją prasową. Eksperci kardiologii oraz przedstawiciel miasta Katowice – współgospodarz Kongresu, opowiedzieli o szczegółach zbliżającego się wydarzenia. - Około 4000 zarejestrowanych uczestników, 152 sesje naukowe, 2 huby, 17 sal wykładowych przeznaczonych do równoległego prowadzenia wykładów i warsztatów, prawie 500 wykładowców. Niech te spektakularne dane mówią same za siebie – wskazał dr Jacek Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu PTK.
Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbywa się już po raz 28., zrzeszając srodowisko specjalistów szeroko pojętej kardiologii, przedstawicieli administracji publicznej, pacjentów oraz podmioty związane z sektorem ochrony zdrowia.
Tegoroczna edycja największego branżowego wydarzenia jest szczególna z uwagi na jubileusz 70-lecia działalności Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, co odzwierciedlono w bogatym programie Kongresu.
Inauguracja Kongresu PTK
W konferencji prasowej prowadzonej przez prof. Marcina Grabowskiego – rzecznika prasowego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, udział wzięli przedstawiciele PTK oraz Bogumił Sobula – Pierwszy Wiceprezydent Miasta Katowice, które jest współgospodarzem Kongresu i w tym roku piastuje miano Europejskiego Miasta Nauki.
Jak powiedział przedstawiciel władz miasta, - Katowice kolejny raz mają zaszczyt gościć najznamienitszych kardiologów. To bez wątpienia święto kardiologii, ale przede wszystkim święto pacjentów. Sam nie jestem lekarzem, ale kiedyś mogę być pacjentem, dlatego jesteśmy zaszczyceni, że takie wydarzenie wybitnie naukowe odbywa się w Katowicach. Dodatkowo należy wspomnieć, że poza częścią dydaktyczną, odbędzie się również część profilaktyczna w postaci obchodów Światowego Dnia Serca, które w otwartej przestrzeni będzie miało miejsce już 22 września w Katowicach.
Prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zwrócił uwagę na Kongres PTK jako istotny element obchodów 70-lecia działalności Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Prezes PTK przedstawił krótko rys historyczny Towarzystwa, zwracając uwagę na to, że PTK aktywnie współdziała z innymi towarzystwami naukowymi, aby wymieniać się wiedzą na temat najważniejszych kwestii związanych z interdyscyplinarnym leczeniem chorób układu krążenia, co również odzwierciedlono w programie wydarzenia.
O Kongresie
- Około 4000 zarejestrowanych uczestników, 152 sesje naukowe, 2 huby, 17 sal wykładowych przeznaczonych do równoległego prowadzenia wykładów i warsztatów, prawie 500 wykładowców. Niech te spektakularne dane mówią same za siebie – wskazał dr Jacek Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu PTK.
W konferencji prasowej udział wziął również prof. Jacek Legutko, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu PTK.
- Bogaty program merytoryczny tegorocznego Kongresu odzwierciedla zarówno 70 lat doświadczeń PTK, jak również wiele miesięcy pracy ekspertów Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), którzy pracowali nad przygotowaniem wydarzenia. Nie zabraknie tematów związanych z diagnostyką i leczeniem przewlekłych schorzeń wieńcowych, które będą bazować na najnowszych wytycznych ESC. Oprócz tego dużo miejsca zaplanowaliśmy na omówienie wytycznych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, migotania przedsionków oraz chorobach aorty i naczyń obwodowych. Jednym słowem, nie zabraknie żadnego z kluczowych tematów związanych z najnowszymi wytycznymi w zakresie leczenia chorób serca i układu krążenia – powiedział prof. Legutko.
Zaznaczył również, że hasłem i mottem tegorocznej edycji Kongresu PTK jest „Kardiologia dla życia. Od prewencji do interwencji”, które będą przyświecać wszystkim sesjom podczas Kongresu.
Wsparcie administracji publicznej
Kongres PTK to również okazja do rozmów z przedstawicielami najważniejszych instytucji w państwie i szansa na zderzenie potrzeb środowiska specjalistów oraz pacjentów z możliwościami instytucji tworzących i finansujących system ochrony zdrowia w Polsce. Podczas Kongresu odbędzie się sesja systemowa z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji czy Agencji Badań Medycznych. Oprócz tego, drugiego dnia Kongresu odbędzie się otwarte posiedzenie Rady ds. Kardiologii na temat planowanych zmian w Krajowej Sieci Kardiologicznej, w którym udział weźmie Izabela Leszczyna – Minister Zdrowia.
Nie zapominamy o najważniejszym
Zarząd Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego –nie zapomina o bieżącej sytuacji w kraju związanej z powodzią, dlatego członkowie komórki zarządczej decydowali o przekazaniu kwoty 50 tys. złotych na wsparcie akcji humanitarnej skierowanej do najbardziej poszkodowanych w wyniku powodzi oraz zachęcanie wszystkich uczestników Kongresu do indywidualnej pomocy.
O Polskim Towarzystwie Kardiologicznym: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne to wiodące, jedno z największych medycznych towarzystw naukowych w Polsce, które zrzesza ponad 5500 specjalistów kardiologii i dziedzin pokrewnych. Celem PTK jest wspieranie rozwoju kardiologii, promocja zdrowia sercowo-naczyniowego oraz doskonalenie praktyki klinicznej i edukacji w dziedzinie kardiologii. PTK aktywnie współpracuje z międzynarodowymi organizacjami kardiologicznymi i angażuje się w liczne projekty badawcze i edukacyjne.
źródło: PTK
źródło: PTK
Autor:
Redakcja MedicalPress