Dobre praktyki w ratownictwie wodnym - przeciwdziałanie zakażeniom koronawirusem

Opublikowane 04 czerwca 2020
Dobre praktyki w ratownictwie wodnym - przeciwdziałanie zakażeniom koronawirusem
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Legionowie opracowało dobre praktyki w ratownictwie wodnym służące przeciwdziałaniu zakażeniom koronawirusem Covid-19. Dokument powstał w oparciu o najnowsze wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) orazdostępne artykuły naukowe.


Autorzy dokumentu wskazują, że "w czasie trwania panującej pandemii pragniemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo ratowników wodnych podczas pełnienia swoich obowiązków nad wodą. W poniżej przedstawionych dobrych praktykach zwracamy szczególną uwagę na wykorzystywanie środków ochrony indywidualnej (ŚOI), które są niezbędne do bezpiecznej pracy przy osobach ratowanych. Ze względu na różnorodność interwencji podejmowanych na zbiornikach wodnych nie jesteśmy w stanie odnieść się do każdej napotkanej sytuacji jednakże naszym zdaniem poniżej opisane dobre praktyki mogą być dostosowane i wykorzystane podczas udzielania pomocy przez wszystkie służby działające w środowisku wodnym."

Dokument ten powstał w oparciu o najnowsze wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) oraz dostępne artykuły naukowe.

Przykładowe zalecenia:

Dyspozytor jednostki ratowniczej to osoba, która przyjmuje najczęściej jako pierwsza zgłoszenia o osobach znajdujących się w wodzie. Jego rola w zwiększaniu bezpieczeństwa ratowników jest bardzo istotna. Aby zapewnić skuteczność opisywanych praktyk proponujemy, by dyspozytor:
● przeprowadzał odprawę na początku dyżuru i upewniał się, że załoga sprawdziła, czy ma wszelki potrzebny sprzęt. Ponadto rozdziela zadania poszczególnym członkom załogi;
● w przypadku otrzymania zgłoszenia, jeśli jest to możliwe:
○ zebrał wywiad sytuacyjny - ustalenie do jakiego rodzaju zdarzenia doszło oraz określenie potrzebnych sił i środków;
○ zebrał wywiad epidemiologiczny lub ustalił jakiekolwiek informacje dotyczące stanu zdrowia osób ratowanych.

Dodatkowo dyspozytor medyczny powinien:
● zwracać uwagę na czyszczenie i dezynfekcje sprzętu po każdej akcji, która wymagała podjęcia
osoby poszkodowanej na pokład, oraz na koniec każdego dyżuru, niezależnie od ilości i
warunków przeprowadzanych akcji;
● podczas trwania dyżuru nadzorować ograniczenie liczby osób postronnych mających kontakt z ratownikami w bazie lub miejscu wyczekiwania.

Działania załogi interwencyjnej.
Jak już wspomniano wcześniej, każdy ratownik będący na dyżurze powinien posiadać odpowiedni sprzęt. Zaleca się, aby każdy ratownik posiadał sprzęt ratowniczy do użytku własnego. Jeśli nie ma takiej możliwości, sprzęt ten powinien być dezynfekowany po każdym poszkodowanym, któremu udzielano pomocy.

Czytaj dokument - dobre praktyki w ratownictwie wodnym służące przeciwdziałaniu zakażeniom koronawirusem SARS-CoV-2.

Źródło: Wodne Ochotniecze Pogotowie Wodne w Legionowie
Foto: sabines z Pixabay