CAR-T w chłoniaku rozlanym z dużych komórek B – dostępna w DCOPiH Wrocław

Opublikowane 14 maja 2025
CAR-T w chłoniaku rozlanym z dużych komórek B – dostępna w DCOPiH Wrocław
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) we Wrocławiu wprowadziło innowacyjną terapię CAR-T, oferując nową szansę dla pacjentów z nawrotowym chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL). Pierwszy pacjent, 53-letni mężczyzna, przeszedł pomyślnie leczenie z użyciem produktu Yescarta® (axicabtagene ciloleucel) 4 marca 2025 roku
Czym jest terapia CAR-T?

Terapia CAR-T (Chimeric Antigen Receptor T-cell therapy) to zaawansowana forma immunoterapii, polegająca na pobraniu limfocytów T pacjenta, ich genetycznej modyfikacji w celu uzbrojenia w receptor CAR, a następnie ponownym podaniu pacjentowi. Zmodyfikowane komórki T są w stanie precyzyjnie rozpoznawać i niszczyć komórki nowotworowe. Metoda ta jest szczególnie obiecująca dla pacjentów, u których standardowe terapie zawiodły. 

Sukces pierwszego pacjenta

Pierwszy pacjent leczony w DCOPiH terapią CAR-T opuścił szpital w dobrym stanie już po dwóch tygodniach od infuzji i obecnie czuje się bardzo dobrze. Badania obrazowe potwierdzają dobrą odpowiedź na leczenie. Pacjent podkreśla, że dzięki terapii odzyskał nadzieję na powrót do zdrowia. 

„Wprowadzenie terapii CAR-T do naszego Centrum to nie tylko technologiczny krok naprzód. To przede wszystkim otwarcie drzwi do nowych możliwości terapeutycznych dla pacjentów, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji klinicznej. To efekt ogromnej pracy zespołowej i dowód na to, że stale dążymy do podnoszenia standardów leczenia” – mówi dr Agnieszka Kuś z Centrum Hematologiczno – Transplantacyjnego DCOPiH.

Zaangażowanie DCOPiH w innowacje

Wdrożenie terapii CAR-T w DCOPiH było możliwe dzięki wielomiesięcznym przygotowaniom, inwestycjom w infrastrukturę oraz szkoleniom personelu. Dr Agnieszka Kuś z Centrum Hematologiczno-Transplantacyjnego DCOPiH zaznacza, że wprowadzenie tej terapii to nie tylko technologiczny krok naprzód, ale przede wszystkim otwarcie drzwi do nowych możliwości terapeutycznych dla pacjentów w trudnej sytuacji klinicznej.

Plany na przyszłość

DCOPiH planuje kontynuować program CAR-T, kwalifikując kolejnych pacjentów. W planach jest również rozszerzenie dostępności terapii komórkowych dla chorych na inne nowotwory układu krwiotwórczego oraz uruchomienie badań klinicznych nad nowymi generacjami tych terapii. Dr n. med. Jarosław Dybko, Kierownik Centrum Hematologiczno-Transplantacyjnego DCOPiH, podkreśla, że Centrum konsekwentnie realizuje strategię rozwoju innowacyjnych metod leczenia.

Źródło: doba.pl
Foto: dcopih.pl