Bezpłatne badania wzroku dla dzieci od 7 do 18 lat w Katowicach

Opublikowane 20 maja 2025
Bezpłatne badania wzroku dla dzieci od 7 do 18 lat w Katowicach

W Katowicach będzie można bezpłatnie przebadać wzrok swojego dziecka pod kątem krótkowzroczności. W mieście odbędzie się akcja profilaktyczna, skierowana do uczniów w wieku 7-18 lat, której celem jest wczesna diagnostyka tej coraz powszechniejszej wady wzroku. Badania odbywają się w ramach trwającego „Tygodnia Świadomości Krótkowzroczności”.

Krótkowzroczność, czyli miopia, to dziś najczęściej diagnozowana wada wzroku wśród najmłodszych. Rozpoznaje się ją nawet u 62 proc.1 dzieci w wieku od 3 do 15 lat, które mają wykryte problemy z widzeniem. Kluczowa jest więc profilaktyka, polegająca na regularnych badaniach oczu dziecka u okulisty lub optometrysty.

Okazją do ich wykonania będzie akcja pod hasłem #ScreensDownEyesUp!, którą już w najbliższy czwartek, 22 maja, organizuje Centrum Okulistyki i Optometrii OKULUS PLUS w Katowicach. W jej ramach dzieci w wieku szkolnym (7-18 lat) mogą skorzystać z nieodpłatnej diagnostyki.

Badania realizowane w ośrodku na Nikiszowcu składają się z siedmioelementowej diagnostyki, w tym: badania ostrości wzroku, komputerowego badania wzroku, badania biometrii oka, badania widzenia przestrzennego, cover testu, oceny ruchomości oczu oraz sprawdzenia konwergencji.

– W porę wykrytą krótkowzroczność można zahamować, dlatego ważne są regularne badania wzroku, zwłaszcza u uczniów, których wzrok jest dodatkowo obciążony przez czytanie i wielogodzinne spędzanie czasu przed urządzeniami ekranowymi – mówi dr n. med. Agnieszka Grądek-Motyl, okulistka z Centrum Okulistyki i Optometrii OKULUS PLUS w Katowicach.

–  Niestety wciąż jest tak, że wady wzroku u dzieci rozpoznaje się nie przy pierwszych symptomach, ale dopiero wtedy, gdy młody człowiek ma poważne problemy z widzeniem. Organizowana przez nas akcja, mająca charakter przesiewowy, ma na celu pomóc opiekunom we wczesnej diagnostyce miopii u dziecka, a co za tym idzie – w kontrolowaniu wady tak, aby ta nie postępowała – dodaje.
 
Kto powinien zgłosić się na badania?

Okuliści wskazują na kilka symptomów, które powinny zaniepokoić i skłonić ich do umówienia dziecka na nieodpłatną diagnostykę. Wśród nich są: trudności w widzeniu na odległość, mrużenie oczu i nadmierne mruganie, siedzenie blisko telewizora lub przybliżanie książki czy smartfona do twarzy, bóle głowy (np. po czytaniu lub patrzeniu na obiekty w dali), częste pocieranie oczu i ich zmęczenie czy zawroty głowy u dziecka.

Badanie warto rozważyć także u dzieci mających problemy z nauką i czytaniem, koncentracją, równowagą oraz unikających aktywności wymagających patrzenia w dal. Także zmiana postawy, np. pochylanie głowy lub jej przekrzywiania przy patrzeniu w dal powinno zaniepokoić. Bezwzględnie na badania warto wybrać się również z dzieckiem, które spędza dużo czasu przed urządzeniami ekranowymi, np. smartfonem. Z badań mogą skorzystać dzieci, które nie miały jeszcze robionej diagnostyki pod kątem miopii, jak również te, które wymagają kontroli wady.

– Jest kilka typowych objawów, które mogą wskazywać na miopię. Często jednak je ignorujemy, przypisując zmęczeniu dziecka, innym schorzeniom lub niezdarności. Bywa też, że dziecko, szczególnie bardzo młode, nie potrafi zakomunikować, że jego widzenie odbiega od normy i rozmazany obraz traktuje jak coś normalnego – mówi dr Agnieszka Grądek-Motyl.

– Tymczasem proste badanie, które jest bezbolesne i trwa tylko kilka minut, może odpowiedzieć na pytanie, czy przypadkiem nie rozwija się wada wzroku, która bez kontroli prowadzi do dalszego pogorszenia widzenia, a co za tym idzie także problemów w codziennym funkcjonowaniu – dodaje.
 
Aby zgłosić się na badania w ramach „Tygodnia Świadomości Krótkowzroczności”, wystarczy przedzwonić na numer 32 50 65 995 lub osobiście umówić się na wizytę. Bezpłatne badania realizowane są wyłącznie 22 maja w godzinach od 10.00 do 15.00 w OKULUS PLUS przy ul. Gospodarczej 64 w Katowicach (Nowy Nikiszowiec).
 
1.Dane SW Research na zlecenie Hoya Lens Poland 
 
Źródło: OKULUS PLUS

OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii zostało założone w 2002 roku - Poradnia Okulistyczna oraz Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Bielsku-Białej. W 2013 roku w Jaworznie rozpoczęła działalność Specjalistyczna Poradnia Okulistyczna lecząca dzieci od pierwszych dni życia. W 2024 roku OKULUS otworzył trzecią lokalizację - w Katowicach, gdzie diagnozuje i leczy dorosłych oraz dzieci od 6 miesiąca. Zabiegi okulistyczne realizowane są w Bielsku-Białej oraz w Katowicach. OKULUS to specjalistyczny ośrodek okulistyczny dla dzieci i dorosłych wykonujący pełną diagnostykę oraz leczenie laserowe i chirurgiczne chorób oczu.