AZ Scientific Summit: Nowości w kardiologii 2020. Od choroby wieńcowej do niewydolności serca

Opublikowane 27 lutego 2020
AZ Scientific Summit:  Nowości w kardiologii 2020. Od choroby wieńcowej do niewydolności serca

W dniach 20-21 marca 2020 roku w Warszawie odbędzie się AZ Scientific Summit – konferencja poświęcona nowościom w dziedzinie kardiologii. Przegląd i dyskusja o najświeższych doniesieniach naukowych i możliwościach terapeutycznych z udziałem najwybitniejszych ekspertów z ośrodków polskich i zagranicznych odbędzie się pod hasłem: „Od choroby wieńcowej do niewydolności serca”. Patronat nad konferencją objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Społeczne epidemie
Pomimo rosnącego postępu w obszarze opieki kardiologicznej schorzenia układu sercowo-naczyniowego pozostają jedną z dwóch głównych przyczyn zgonów Polaków. Eksperci zwracają uwagę zwłaszcza na dwa niepokojące obszary: ostry zespół wieńcowy i niewydolność serca, ze względu na skalę występowania nazywane już społecznymi epidemiami.
Pomimo doskonałej opieki kardiologicznej w szpitalu polscy pacjenci po zawale serca nadal umierają. Według danych konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii nawet jedna piata pacjentów po przebytym zawale serca umiera w ciągu 12 kolejnych miesięcy. Sytuację znacząco poprawił program koordynowanej opieki nad pacjentami po zawale serca (KOS-Zawał), ale niestety do tej pory został wdrożony w niewielkiej liczbie ośrodków i nie wszyscy pacjenci mogą z niego skorzystać. Z kolei na niewydolność serca, która często jest konsekwencją przebytych zawałów serca i długoletniej choroby wieńcowej, w całej Polsce cierpi nawet 600-700 tysięcy osób. Dziennie umierają z tego powodu 164 osoby. Wiemy, że nie musi tak być i że możemy uchronić naszych pacjentów przed zjawiskiem nadumieralności, tj. zgonami przed 65 r.ż. – mówi prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, przewodniczący Rady Naukowej Konferencji AZ Scientific Summit 2020.
Badania, narzędzia, terapie
Podczas konferencji AZ Scientific Summit 2020 uczestnicy podyskutują o możliwościach, które w najbardziej efektywny sposób wpływają na rokowania pacjentów po przebytych incydentach sercowo-naczyniowych. Prelegenci przeanalizują dostępność i pierwsze wyniki wdrożenia programu KOS-zawał, przytoczą najnowsze doniesienia kliniczne i podsumują najnowsze wytyczne.
Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się interesujące nowości i wyniki dużych randomizowanych badań klinicznych, poświęconych schorzeniom sercowo-naczyniowym. Wraz z gościem specjalnym konferencji, prof. Larsem Wallentinem ze Szpitala Uniwersyteckiego w Uppsala w Szwecji, przeanalizujemy najbardziej obiecujące rozwiązania i podyskutujemy o coraz bardziej widocznym trendzie w terapii kardiologicznej – leczeniu spersonalizowanym – mówi prof. Adam Witkowski.
Przez naukę do gwiazd
Podczas konferencji AZ Scientific Summit 2020 odbędzie się pierwsza edycja konkursu naukowego pn. „Per Aspera ad Astra - leczenie przeciwpłytkowe w ostrym i przewlekłym zespole wieńcowym”.
Wyróżniono dwie główne kategorie zmagań: najlepsza oryginalna praca naukowa i najciekawszy przypadek kliniczny. Trzy najlepsze oryginalne prace i trzy najciekawsze przypadki kliniczne zostaną zakwalifikowane do sesji ustnej GRAND PRIX.
Zapowiada się wysoce interesująca interaktywna sesja, w której klinicyści zaprezentują swoje oryginalne prace i najciekawsze przypadki kliniczne z komentarzem ekspertów. Inicjatywa jest tym bardziej istotna, że wielka medycyna zaczyna się od nauki. Właściwe zdefiniowanie problemu, późniejsze trudy badawcze, weryfikacja i wdrożenia to kolejne kroki składające się na opracowanie skutecznych rozwiązań diagnostyczno-terapeutycznych, poprawiających zdrowie i życie naszych pacjentów. Tylko zaangażowanie w naukę pozwoli nam skutecznie walczyć z ogromną skalą schorzeń układu sercowo-naczyniowego – mówi dr hab. med. Miłosz Jaguszewski, prof. Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
 
Strona konferencji AZ Scientific Summit 2020: