Wyroby Medyczne
Silna odpowiedź przeciwciał po podaniu dawki przypominającej szczepionki przeciwko COVID-19 mRNA-1273.214
Moderna podała, że przyjęcie mRNA-1273.214 zwiększyło ponad 5-krotnie liczbę przeciwciał neutralizujących przeciwko podwariantom BA.4 i BA.5 w badaniu fazy II/III. Dane zostały przekazywane organom regulacyjnym i do publikacji w recenzowanych czasopismach.
FDA dopuszcza do stosowania szczepionkę mRNA-1273 u dzieci i młodzieży w wieku od 6 miesięcy
Szczepionka mRNA-1273 została dopuszczona do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku od 6 miesięcy do 17 lat, w dwóch dawkach podawanych w odstępie jednego miesiąca. Szczepionkę mRNA-1273 podano milionom dzieci i młodzieży w wieku powyżej 6 lat na całym świecie, obserwując profile bezpieczeństwa stosowania i tolerancji zgodne z obserwowanymi w innych grupach wiekowych.
Jak zapewnić pacjentom dostęp do innowacyjnych technologii nielekowych
Pierwszy raport wpływu branży wyrobów medycznych na polską gospodarkę pokazuje ogromne szanse i korzyści związane z rozwojem tego sektora. Niestety obecny poziom finansowania i wprowadzone regulacje w obszarze technologii nielekowych w znacznym stopniu utrudniają wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań medycznych. Ponadto nieaktualizowane od wielu lat limity finansowania zmuszają pacjentów do ogromnych dopłat z własnej kieszeni do dostępnych na rynku wyrobów.
Moderna ogłasza, że kandydat na dwuwalentną dawkę przypominającą wykazuje doskonałą odpowiedź przeciwko wariantowi Omicron
Moderna, Inc., firma biotechnologiczna, będąca pionierem w zakresie leków i szczepionek wykorzystujących informacyjny RNA (mRNA), ogłosiła dziś nowe dane kliniczne dotyczące swojego kandydata na dwuwalentną dawkę przypominającą przeciw COVID mRNA-1273.214, zawierającego zawierającej mRNA-1273 (Spikevax) i wariant Omicron. Dawka przypominająca 50 µg mRNA-1273.214 spełniła wszystkie określone wcześniej punkty końcowe, w tym lepszą odpowiedź przeciwciał neutralizujących (stosunek średniej geometrycznej) względem wariantu Omicron jeden miesiąc po podaniu w porównaniu z oryginalną szczepionką mRNA-1273.
Polacy opracowali nośnik, dzięki któremu więcej leków będzie można podawać przez skórę
Aplikacja leków przez skórę pozwala uniknąć nie tylko negatywnego wpływu na układ pokarmowy, ale i bolesnych wkłuć przy podawaniu dożylnym lub podskórnym. Na razie tą drogą podawane są głównie silne leki przeciwbólowe czy hormony. Nośnik transdermalny opracowany przez polski zespół badawczy pozwoli znacznie wydłużyć listę substancji przenikających przez skórę. Wśród nich będą leki przeciwcukrzycowe czy celowane terapie przeciwnowotworowe. Wrocławska spółka chce w ciągu kolejnych pięciu–siedmiu lat wprowadzić do sprzedaży pierwsze produkty.
Good Sleeper - cyfrowa terapia bezsenności idzie w świat
Ponad 1,2 mln PLN od LT Capital i Adamedu to kapitał, jaki Good Sleeper zebrał w ramach zakończonej właśnie rundy finansowania. Pozyskane fundusze pomogą spółce sfinalizować prace nad rozwojem aplikacji Terapiabezsennosci.pl. Jeszcze na ten kwartał zaplanowane jest uruchomienie wersji 2.0. aplikacji, wzbogaconej o wersję całkowicie mobilną. Dodatkowo pod koniec tego roku dostępna będzie jej wersja anglojęzyczna. Trwają także prace nad ulepszeniem UX – obsługa aplikacji będzie jeszcze prostsza i bardziej intuicyjna. W tej chwili na ekosystem ten składa się aplikacja przeglądarkowa oraz towarzysząca jej aplikacja natywna, ułatwiająca wykonywanie codziennych ćwiczeń terapeutycznych.
BloodLab - nowe technologie wsparciem dla lekarza i pacjenta w interpretacji wyników badań laboratoryjnych
Każdy z nas doskonale zna ten proces: gdy chcesz wykonać badanie laboratoryjne zgłaszasz się do punktu pobrań, następuje pobranie krwi, laboratorium przeprowadza badanie i otrzymujesz wyniki: na wydruku lub online. Ale jeśli w badaniach zostają zidentyfikowane odchylenia od normy, pojawia się wielki znak zapytania: co one oznaczają i co powinienem zrobić dalej? Często zaczynamy od poszukiwania wiedzy w internecie, gdzie wiele jest informacji błędnych lub w najlepszym razie niepełnych. Gdy chcemy skonsultować wynik z lekarzem, w często trafiamy na barierę długiego czasu oczekiwania na wizytę m.in. z powodu zbyt małej liczby personelu medycznego. Na szczęście z pomocą - zarówno pacjentom, jak i profesjonalistom medycznym - przychodzą nowoczesne technologie, w tym te oparte o algorytmy.
Moderna złożyła wniosek o dopuszczenie do obrotu szczepionki p. Covid-19 dla dzieci powyżej 6 miesiąca
Moderna, Inc., firma biotechnologiczna będąca pionierem w zakresie leków i szczepionek wykorzystujących informacyjny RNA (mRNA), ogłosiła, że złożyła wniosek o zmianę warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu (CMA) do Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz do Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) w celu oceny dwudawkowej serii szczepionki p/COVID-19 Spikevax 25 µg, u dzieci w wieku od 6 miesięcy do <6 lat.
Moderna przedstawia najnowsze dane dot. portfolio szczepień opartych na mRNA
Moderna Inc. będąca pionierem w zakresie produkcji leków i szczepionek opartych na informacyjnym RNA (mRNA), ogłosiła najnowsze dane z programów i badań klinicznych obrazujące postępy w pracach nad portfolio produktów opartych na mRNA. Pokazuje to zaangażowanie firmy Moderna w rozszerzanie swojego portfolio z wykorzystaniem doświadczeń zdobytych przy opracowywaniu szczepionki przeciwko COVID-19 - Spikevax®. Najnowsze informacje dotyczą postępów w zakresie portfela produktów wskazanych do stosowania w chorobach układu oddechowego i latentnych zakażeniach wirusowych, globalnych programów zdrowotnych oraz uruchomionego niedawno programu mRNA Access.
Życie bez nakłuwania palca - badanie poziomu cukru nie musi kosztować dużo zdrowia
Wielu cukrzyków mierzy poziom glukozy znacznie rzadziej, niż wynika to z medycznych zaleceń. Powodów może być wiele – brak systematyczności, niepraktyczność lub niewygoda związana ze stosowaniem tradycyjnego glukometru, czy wreszcie stan wypalenia cukrzycowego. Mimo że na rynku są dostępne nowoczesne urządzenia półinwazyjne, które znacząco poprawiają jakość życia cukrzyków, dostęp do nich wciąż jest utrudniony, a tego typu rozwiązania nie zawsze podlegają refundacji. W efekcie sam koszt bezbolesnego pomiaru glukozy może wynosić nawet 1000 złotych miesięcznie. Polski start-up GlucoActive chce zmienić tę sytuację.
Elektroniczny test pomoże wykryć, jaki wirus odpowiada za infekcję górnych dróg oddechowych
Na polski rynek niebawem ma trafić cyfrowy test wykrywający jednocześnie kilka patogenów wirusowych odpowiedzialnych za infekcję górnych dróg oddechowych. To pierwszy tego typu produkt na świecie. Wskaże on, czy pacjent ma grypę, anginę, czy koronawirusa, czy może jest to mononukleoza albo krztusiec. – Jest to odczyt elektroniczny z reakcji biegnącej na płytce testowej, którego czułość jest o wiele wyższa niż w przypadku testów antygenowych – mówi Sabina Żołędowska z SensDx.
Szczepionka Moderny z pozytywną rekomendacją EMA o dopuszczeniu do stosowania u dzieci w wieku 6-11 lat
Moderna, Inc., firma biotechnologiczna, pionier w terapiach i szczepionkach opartych na informacyjnym RNA (mRNA), ogłosiła, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) przyjął pozytywną opinię rekomendującą rozszerzenie obecnej decyzji o dopuszczeniu do obrotu w schemacie dwudawkowym 50 μg Spikevax, szczepionki przeciwko COVID-19 o dzieci w wieku 6-11 lat. Po uzyskaniu pozytywnej opinii CHMP Komisja Europejska podejmie decyzję o dopuszczeniu do stosowania szczepionki Spikevax u dzieci w wieku 6-11 lat.