Teleopieka pomocna seniorom

Opublikowane 19 grudnia 2024
Teleopieka pomocna seniorom
W Polsce tendencja starzenia się społeczeństwa wciąż się pogłębia. W 2020 roku udział osób 65+ wynosił 18,2 proc. Seniorzy częściej chorują, usługi teleopieki (kompleksowy monitoring najważniejszych wskaźników zdrowia) pozwalają błyskawicznie wezwać służby ratunkowe. Teleopieka dla seniorów to nie tylko ich bezpieczeństwo, bez wątpienia środek ten umożliwia większą samodzielność w codziennym życiu.
Teleopieka to odpowiedź na problem starzejącego się społeczeństwa
Podstawowa teleopieka oparta jest na dwóch urządzeniach: pierwsza – opaska bezpieczeństwa – mierząca podstawowe wskaźniki zdrowia (m.in. tętno, ciśnienie); przycisk SOS, dzięki któremu można szybko wezwać pomoc. Taki przycisk jest wmontowany w opaskę lub też zawiesza się go na szyi.

Usługi opaski bezpieczeństwa mogą być wzbogacone o większą ilość zalet (m.in. czujnik czadu, dymu, informator o posiłku lub lekach). Wszystko przygotowane jest z myślą o komforcie seniora, by czuł się zaopiekowany i bezpieczny.

Prostota zachętą
Usługi teleopieki cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród bliskich osób starszych, ale także samych seniorów. Wszystko za sprawą prostoty stosowania tych urządzeń – należy wiedzieć jedynie gdzie przycisnąć w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia.

Teleopieka rekomendowana przez instytuty badawcze i nie tylko
Teleopieka staje się usługą powszechną. Jest rekomendowana przez instytuty badawcze i instytuty podlegające Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej. Usługi tego typu określone zostały, jako podstawowa forma organizacyjna wsparcia osób o niskim poziomie samodzielności (seniorzy, niepełnosprawni).

Niewygórowane koszty opieki
Usługa teleopieki nie jest droga (około 100 zł miesięcznie). Zazwyczaj opłaca się miesięczny abonament, w który wliczony jest określony pakiet usług. W cenę abonamentu wliczona jest często opaska i przycisk SOS.   
 
 
źródło: redakcja Medicalpress, opracowanie redaktor Katarzyna Redmerska