Centrum Medyczne Damiana bada pacjentów w centrach dla uchodźców wykorzystując urządzenia telemedycyny
Opublikowane 10 maja 2022Centrum Medyczne Damiana rozpoczęło badania pacjentów w punktach recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy z wykorzystaniem innowacyjnego urządzenia medycznego Higo®. Zostało ono zaprojektowane z myślą o wprowadzeniu nowej jakości zdalnych wizyt medycznych, dzięki zebraniu i dostarczeniu lekarzowi podstawowych badań fizykalnych, takich jak temperatura, heart rate, osłuch płuc, serca, brzucha, badań obrazowych gardła, ucha czy skóry. Urządzenie to jest po raz pierwszy w Polsce wykorzystywane komercyjnie do masowego badania pacjentów przez zespół medyczny. Dzięki poznaniu w pełni funkcjonalności Higo® przez medyków możliwe będzie stosowanie go w przyszłości na szerszą skalę w przychodniach, szczególnie w okresach przeziębień i infekcji.
Od początku wojny w Ukrainie Centrum Medyczne Damiana angażuje się w udzielanie pomocy jej ofiarom. Teraz, w porozumieniu z Miastem Stołecznym Warszawą, które koordynuje pomoc dla uchodźców, medycy dla usprawnienia pracy z dużymi grupami pacjentów czekających na diagnozę, sięgnęli po nowatorskie narzędzie telemedycyny. Urządzenie Higo® jest wykorzystywane do badania pacjentów w nowej placówce CMD przy ul. Kolejowej 1 w Warszawie, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Zachodniego oraz w kilku punktach stałego pobytu dla osób przybywających z Ukrainy.
– Nawiązaliśmy kontakt z Centrum Medycznym Damiana poprzez Warszawskie Centrum Integracji. Ustalone zostały dyżury raz w tygodniu dwuosobowego zespołu medycznego, który każdorazowo spędza w ośrodku po kilka godzin. Nie mamy sztywnego terminu zakończenia tej współpracy, bo potrzeby pacjentów są wciąż ogromne - mówi Daniel Loda, konsultant ds. koordynacji Centrum Pobytu dla Uchodźców. - Duże znaczenie ma fakt, że osoby oddelegowane do ośrodka przez Centrum Medyczne Damiana mówią po ukraińsku. To bardzo ułatwia kontakt z pacjentami. Zwykle do zespołu medycznego ustawiają się duże kolejki. Ludzie na nich faktycznie czekają. Zdarzają się też pacjenci niepełnosprawni czy niewidomi. Co ważne, nikt nie zostaje bez pomocy – zespół medyczny pracuje do ostatniego pacjenta.
Jak wygląda badanie przy użyciu Higo®?
Urządzenie medyczne Higo® dzięki niewielkim rozmiarom i wymiennym modułom zastępuje kilka innych narzędzi używanych przez personel medyczny przychodni – termometr, stetoskop, otoskop, nasadkę do badania skóry i szpatułkę do badania gardła. Badania prowadzone przez Centrum Medyczne Damiana mają zaznajomić zespół z urządzeniem, poznać jego możliwości i wypracować optymalny sposób badania pacjentów. Urządzenie obsługuje ratownik przeprowadzając typowe badanie pacjenta – mierzy temperaturę, osłuchuje klatkę piersiową, może też wykonać zdjęcie ucha, gardła i skóry. Rejestrowane dane są automatycznie oceniane, w czasie rzeczywistym, pod kątem ich medycznej jakości i przesyłane od razu do lekarza. Następnie są analizowane online przez lekarza pełniącego dyżur zdalnie. Wystawione przez niego rozpoznanie, zalecenia dotyczące leczenia, a także recepta, wracają do punktu recepcyjnego i są przekazywane pacjentowi. Umożliwia to sprawniejszą obsługę medyczną, co sprawdza się zwłaszcza w przypadkach dużych grup pacjentów czekających na badanie.
– Pierwsze testy wypadły pomyślnie i możemy już powiedzieć, że Higo® jest przydatne tam, gdzie mamy do czynienia z dużym nagromadzeniem pacjentów. W kwietniu przebadaliśmy z jego użyciem już 92 pacjentów i na tym oczywiście nie kończymy. Najczęściej diagnozowaliśmy z pomocą tego urządzenia infekcje górnych dróg oddechowych, choć w jednym przypadku pacjent został skierowany na dalsze badania, dzięki czemu wykryto u niego początki astmy – mówi Marek Kubicki, członek zarządu Centrum Medycznego Damiana.
– Dlatego już po kilkunastu dniach jesteśmy optymistyczni i uważamy, że Higo® wkrótce może być wykorzystywane na szerszą skalę. Należy też podkreślić, że pacjenci mają bardzo pozytywny odbiór tego urządzenia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ukraińscy pacjenci czują się zaopiekowani – nie dość, że po trudnych przeżyciach, będąc w obcym miejscu mają dostęp do badania medycznego, to jeszcze przy użyciu innowacyjnego sprzętu.
– Dlatego już po kilkunastu dniach jesteśmy optymistyczni i uważamy, że Higo® wkrótce może być wykorzystywane na szerszą skalę. Należy też podkreślić, że pacjenci mają bardzo pozytywny odbiór tego urządzenia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ukraińscy pacjenci czują się zaopiekowani – nie dość, że po trudnych przeżyciach, będąc w obcym miejscu mają dostęp do badania medycznego, to jeszcze przy użyciu innowacyjnego sprzętu.
Higo® zostanie z nami na dłużej?
Higo® może zostać wprowadzone do regularnego użytku w przychodniach CMD już jesienią – przed kolejnym sezonem grypowym. Stosowanie go pozwala przebadać więcej pacjentów w tym samym czasie i odciąża lekarza, którego rola ogranicza się do postawienia diagnozy i wydania zaleceń. Dzięki temu możliwe będzie szybsze rozładowanie kolejek w przychodniach w okresach zwiększonej zachorowalności na infekcje sezonowe. Higo® może być przydatne również np. w domach opieki czy domach dziecka – wszędzie tam, gdzie obecne są duże grupy potencjalnych pacjentów, ale nie ma stałej obecności lekarza. Kolejnym krokiem może być posiadanie Higo w domu i rozwój zdalnego kontaktu z lekarzem.
źrodło: CM Damiana
źrodło: CM Damiana
Autor:
Redakcja MedicalPress