Uzdrowić polską ochronę zdrowia. Za nami 8. edycja konferencji Akademia Managera Ochrony Zdrowia

Opublikowane 19 maja 2023
Uzdrowić polską ochronę zdrowia. Za nami 8. edycja konferencji Akademia Managera Ochrony Zdrowia

Ponad 400 uczestników, 12 godzin wystąpień i 41 panelistów. Wśród tematów między innymi: nowe technologie, efektywne zarządzanie placówką medyczną, trendy i wyzwania systemu ochrony zdrowia, prawo w medycynie i problem nieodwoływania wizyt przez pacjentów. 8. edycja konferencji Akademia Managera Ochrony Zdrowia przeszła do historii. Wydarzenie odbyło się w dniach 11-12 maja w Warszawie.

Dyskusje na szczycie 

Inwestycja w kompetencje pacjentów, profilaktyka (a nie naprawa zdrowia), budowanie zespołów medycznych oraz potrzeba zatrudnienia dużej liczby specjalistów. To tylko jedne z wniosków, jakie pojawiły się po panelu związanym z wyzwaniami i trendami współczesnej ochrony zdrowia. Dyskusja Anny Rulkiewicz stojącej na czele grupy LUX MED, dr n. ekon. Małgorzaty Gałązki-Sobotki – Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego – i kardiolog dr Agnieszki Graczyk-Szuster #DoktorOdSerca zapełniła salę i spowodowała, że zawrzało również w kulisach. 

Uczestniczki zwróciły uwagę na to, że priorytetem dla Ministerstwa powinna być poprawa wyników badań Polaków, a nie budowa kolejnych szpitali, a dla wszystkich placówek – wypracowanie odpowiedniej komunikacji z pacjentem. Dużo kontrowersji wywołał problem braku specjalistów. Prezeska grupy LUX MED podkreśliła między innymi, że konieczność zatrudnienia kolejnych 2 tys. lekarzy (takie jest aktualne zapotrzebowanie) prawdopodobnie przyczyni się do podwyższenia inflacji medycznej, czyli wzrostu wynagrodzeń. Podczas gdy dr Agnieszka Graczyk-Szuster wskazywała na to, że problemem nie jest brak lekarzy, lecz asystentów, którzy odciążą ich w codziennej pracy.
Zależało nam na tym, aby stworzyć takie wydarzenie i zaprosić takich gości, którzy skłonią przybyłych słuchaczy do dyskusji i niejako refleksji na temat stanu polskiej ochrony zdrowia. I sądząc po reakcjach oraz zakulisowych rozmowach – udało nam się osiągnąć ten cel. Wiemy, że system wymaga zmian – zarówno na poziomie zarządzania placówkami, jak i prowadzonych przez nie działań marketingowych czy przyjętej strategii komunikacji z pacjentem. Wierzę, że konferencje takie jak ta będą impulsem do wprowadzenia odpowiednich działań – mówi Daniel Nowocin, Prezes Zarządu firmy Medidesk – organizatora konferencji.
Problemy społeczne i nowe technologie

Poza panelem dotyczącym trendów w ochronie zdrowia, ze sceny mocno wybrzmiał temat kampanii społecznej #odwoluje #nieblokuje. Celem akcji zorganizowanej przez Centrum Medyczne CMP jest edukacja Polaków na temat skali nieodwołanych wizyt u lekarza w naszym kraju (aż 17 milionów w ciągu roku!) i tego, jakie niesie to konsekwencje dla organizacji całego systemu, w tym dla pacjentów. W akcję zaangażowały się podmioty zarówno z publicznej, jak i prywatnej ochrony zdrowia, a także NFZ, Ministerstwo Zdrowia, Warszawski Uniwersytet Medyczny i Centrum e-Zdrowia, czy fundacje propacjenckie. Organizatorzy akcji ogłosili, że każda placówka, która przyłączy się do 205 już uczestniczących w niej podmiotów, na dwa tygodnie bezpłatnie otrzyma usługę Medibotów, czyli voicebotów ułatwiających odwołanie wizyt. Zresztą temat wykorzystania nowych technologii przez placówki medyczne i ich wpływu na usprawnienie pracy rejestracji medycznych był chętnie podejmowanym wątkiem przez specjalistów związanych ze startupami Medidesk, Talkie.ai czy Medyc. 

Konferencja stworzona dla praktyków
 
Organizatorzy konferencji od pierwszej edycji zorganizowanej w 2020 roku stawiali na praktyczne aspekty związane z polską ochroną zdrowia. Nie tylko prywatną, ale i tą publiczną.
To już ósma odsłona Akademii Managera Ochrony Zdrowia. Mimo że być może zabrzmi to banalnie – z edycji na edycję nasz program jest coraz bardziej urozmaicony, zarówno pod kątem merytoryki, jak i zapraszanych panelistów. Pojawiają się u nas najlepsi praktycy w kraju, a poruszane przez nich tematy odpowiadają na aktualne potrzeby rynku. Dlatego już teraz mogę zaprosić na kolejną edycję wydarzenia pod hasłem „Praktycy dla praktyków” w maju przyszłego roku – dodaje Daniel Nowocin.
Dwudniowe spotkanie skierowane jest do osób, które na co dzień zajmują się zarządzaniem placówkami medycznymi na różnych szczeblach. Od samego początku gromadzi czołowych ekspertów, będących przedstawicielami największych szpitali, klinik i przychodni w Polsce.

źródło: AMOZ