Ustawa Kamilka – nowe standardy ochrony małoletnich w placówkach medycznych

Opublikowane 14 sierpnia 2024
Ustawa Kamilka – nowe standardy ochrony małoletnich w placówkach medycznych

Powstała Karta Dobry Praktyk wypracowana przez zespół specjalistów zrzeszonych w ramach Związku Pracodawców dla Zdrowia. Nowe przepisy, określone w art. 7 pkt 6 nowelizacji, nakładają obowiązek wprowadzenia tzw. „Standardu ochrony małoletnich” w każdej placówce medycznej do dnia 15 sierpnia 2024 roku.

Zrzeszone w ramach Pracodawców dla Zdrowia sieci LUX MED i Centrum Medyczne CMP stworzyły uniwersalne, a jednocześnie precyzyjne wytyczne, które mają na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dzieci. Nowe standardy nie tylko zabezpieczają małoletnich w trakcie pobytu w placówce medycznej, ale również przewidują konkretne procedury działania w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci poza placówką.

 

Opracowane w ramach inicjatywy standardy obejmują między innymi:

  • Zasady bezpiecznych relacji: Wytyczne dotyczące bezpiecznych interakcji między małoletnimi a personelem placówki medycznej.
  • Procedury interwencyjne: Dokładne kroki działania w przypadku podejrzenia zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, w tym podejrzenia przestępstwa na jego szkodę.
  • Zgłaszanie przestępstw: Sposób składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego.
  • Procedura Niebieskiej Karty: Instrukcje dotyczące uruchomienia procedury Niebieskiej Karty, mającej na celu interwencję w sytuacjach zagrożenia.
  • Wgląd sądu w sytuację rodzinną: Procedura informowania sądu opiekuńczego o konieczności wglądu w sytuację rodziny dziecka.
  • Wsparcie dla małoletnich: Zasady ustalania wsparcia psychologicznego i emocjonalnego dla dzieci po ujawnieniu przypadków krzywdzenia.
  • Przygotowanie personelu: Wytyczne dotyczące szkoleń personelu medycznego oraz zasady dokumentowania działań w zakresie ochrony małoletnich.
  • Edukacja rodziców i dzieci: Zasady udostępniania standardów rodzicom, opiekunom i dzieciom oraz ich edukacji w zakresie stosowania tych zasad.
  • Zasady korzystania z Internetu: Procedury ochrony dzieci przed zagrożeniami w sieci i treściami szkodliwymi, zarówno online, jak i w innych formach.
  • Procedura zatrudniania personelu: Kryteria zatrudniania personelu medycznego, z uwzględnieniem konieczności ochrony małoletnich.
  • Monitorowanie i aktualizacja standardów: Regularny przegląd i aktualizacja standardów, aby zapewnić ich ciągłą adekwatność i skuteczność.


„Jako Pracodawcy dla Zdrowia będziemy kontynuować wspólne działania na rzecz wdrożenia i egzekwowania opracowanych standardów, zapewniając tym samym wysoki poziom ochrony dzieci we wszystkich placówkach medycznych członków Stowarzyszenia w Polsce. To początek działań z ramienia związku. W następnych krokach chcemy mocno postawić na propagowanie tych zasad zarówno wśród pacjentów, jaki i personelu medycznego” -
wyjaśnia Anna Rulkiewicz, Prezeska Stowarzyszenia Pracodawców dla Zdrowia.


„Jestem dumna, że Związek Pracodawcy dla Zdrowia realizuje inicjatywy swoich członków z tak dużą otwartością. Propozycja Standardu została stworzona celem zapewnienia identycznych i najwyższych standardów ochrony małoletnich, tak aby mimo trudnych sytuacji, jakie czasami zdarzają się małym pacjentom reagować na nie z troską i wrażliwością również w placówkach medycznych” -
komentuje Ewelina Wójcik, koordynator zespołu ekspertów, radca prawny Centrum Medycznego CMP.


Dzięki tej inicjatywie, dzieci i ich rodziny mogą czuć się bezpieczniej, wiedząc, że ich dobro jest priorytetem dla wszystkich placówek medycznych w kraju.

Karta Dobrych Praktyk dot. ochrony małoletnich przed krzywdzeniem – pobierz.

źródło: Pracodawcy dla Zdrowia