Parlament
Wróć do SystemCodziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
„Ponieważ miastenia jest chorobą rzadką, dostrzegamy brak dostatecznej wiedzy ma jej temat również wśród pracowników medycznych – lekarzy, pielęgniarek, ratowników – zwłaszcza w mniejszych ośrodkach. To często prowadzi do błędnych diagnoz i opóźnień w leczeniu. Dlatego chcemy edukować także pracowników ochrony zdrowia i w tym celu zaprojektowaliśmy kalendarz ze zdjęciami z wystawy, które przekazaliśmy placówkom zdrowotnym. Na początek wydaliśmy go w nakładzie 2 tys. egzemplarzy i ofiarowaliśmy wszystkim oddziałom SOR w Polsce, oddziałom neurologii, wybranym ośrodkom POZ, a także Wojewódzkim Zespołom ds. Orzekania o Niepełnosprawności, bo mamy duże problemy z uzyskaniem takiego orzeczenia czy renty” – mówi Sylwia Łukomska, prezeska Stowarzyszenia Miastenia Gravis – Face to Face, sama będąca osobą chorującą na miastenię.
Marta Golbik nową przewodniczącą Sejmowej Komisji Zdrowia
Posłanka Marta Golbik została wybrana nową przewodniczącą Sejmowej Komisji Zdrowia. Wiceprzewodniczącym Komisji został Poseł Marek Hok. Dotychczasowy przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz (KO) uzyskał niedawno ponownie mandat do Parlamentu Europejskiego.
W Senacie o odporności psychicznej dzieci – polskie szkoły wdrażają fińskie metody edukacji
W każdej polskiej gminie i każdej szkole są dzieci, które borykają się z problemami. Jak wynika z danych UNICEF, specjalistycznego wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego w naszym kraju potrzebuje około 630 000 dzieci. Niestety blisko połowa placówek nadal nie zatrudnia psychologa, brakuje również oddziałów psychiatrii dziecięcej i poradni zdrowia psychicznego. 11 czerwca w Senacie odbyła się dyskusja – pod patronatem Rzeczniczki Praw Dziecka – na temat innowacyjnych narzędzi pozwalających rozwiązać ten problem. Gościem specjalnym był dr Ben Furman – fiński psychiatra i psychoterapeuta, którego metody praktykują już szkoły nad Wisłą.
Onkofundacja Alivia i SEXEDPL zabiorą głos na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet dotyczącego szczepień przeciw HPV
25 kwietnia z inicjatywy Onkofundacji Alivia oraz Fundacji SEXEDPL w Sejmie odbędzie się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet. Tematem spotkania będzie profilaktyka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), będącego przyczyną raka szyjki macicy oraz niektórych nowotworów głowy i szyi, oraz aktualna sytuacja związana z upowszechnieniem szczepień.
Beata Małecka-Libera apeluje o większą kontrolę punktów sprzedaży jednorazowych papierosów
Problem polega na tym, że aktualnie wiele produktów, niespełniających norm i przepisów ustawowych, jest nadal dostępnych w sklepach stacjonarnych i internetowych, dlatego przede wszystkim należy zwiększyć kontrolę nad respektowaniem już obowiązujących przepisów, podkreślała podczas łączonego posiedzenia senackich komisji zdrowia i klimatu, Beata Małecka-Libera, przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia - Apeluję bardzo mocno o to, żeby Państwowa Inspekcja Handlowa zadziałała i weszła do sklepów, by zweryfikować to, czy sprzedawane tam przedmioty są zgodne z prawem. Niczego więcej nie oczekuję, tylko tego, żeby w tej chwili z obrotu zniknęły takie produkty. Z dopalaczami uporaliśmy się bardzo szybko.
4 priorytety dla szybkiej diagnostyki w onkologii
5 marca 2024 roku, odbyło się w Sejmie wspólne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. profilaktyki nowotworowej "RAK STOP" i Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii. W posiedzeniu udział wzięła Wicemarszałkini Sejmu RP Monika Wielichowska. Parlamentarzyści wraz z ekspertami i przedstawicielami organizacji pacjenckich podjęli dyskusję nt. roli badań genetycznych w onkologii, optymalizacji leczenia nowotworów kobiecych oraz skutecznych algorytmów optymalizacji diagnostyki i terapii. Podczas posiedzenia przedstawiono też 4 priorytety dla szybkiej diagnostyki w onkologii.
Powstały 4 nowe stałe podkomisje sejmowe ds. zdrowia
Sejmowa Komisja Zdrowia powołała cztery podkomisje stałe: do spraw organizacji ochrony zdrowia, do spraw zdrowia psychicznego, do spraw zdrowia publicznego oraz do spraw onkologii.
Kadry medyczne okiem GUS
Zauważalna jest tendencja starzenia się kadry medycznej w systemie ochrony zdrowia. Wyzwaniem staje się racjonalne planowanie rozwoju kadr medycznych i zachęcenie odpowiedniej liczby osób do kształcenia na kierunkach medycznych – czytamy w analizie GUS.
Otyłość może być leczona przez kardiologa
Nadciągającą epidemia otyłości i chorób z nią związanych wciąż jest do opanowania. Potrzebne są jednak zdecydowane, ale niepopularne działania – przekonuje prof. Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Szpitalu CMKP w Warszawie.
GUS policzył lekarzy
Średni wiek lekarza pracującego bezpośrednio z pacjentem w 2022 roku wyniósł ok. 49 lat, o rok więcej niż w 2021 roku, przy czym wśród kobiet był on nieco niższy niż wśród mężczyzn – czytamy w analizie statystycznej GUS.
Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. rozwoju WCO przeciwni negatywnej opinii Ministra Zdrowia o celowości inwestycji w sprawie projektu rozwoju placówki
Ministerstwo Zdrowia wydało negatywną opinię w sprawie inwestycji WCO pt. „Rozbudowa Zakładu radioterapii oraz diagnostyki genetycznej, świadczeń rehabilitacji, psychologii i koordynacji pacjentów”. Projekt został zgłoszony do postępowania konkursowego na wybór propozycji strategicznych w zakresie dofinansowania z Funduszu Medycznego w Ministerstwie Zdrowia. Decyzja resortu była głównym tematem wyjazdowego posiedzenia Zespołu Parlamentarnego w WCO, które odbyło się 12 września 2023 r.
Diagności laboratoryjni: jaki jest zakres tajemnicy zawodowej diagnosty laboratoryjnego?
Na kwestie związane z zakresem tajemnicy zawodowej diagnosty laboratoryjnego i wyłączenia ochrony tajemnicy zwracała uwagę Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Monika Pintal-Ślimak podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia. Posiedzenie zespołu pod przewodnictwem senator Agnieszki Gorgoń-Komor odbyło się 20 lipca w Senacie RP.