Szybka pomoc psychologiczna dla pół tysiąca chorych na raka i depresję

Opublikowane 14 lipca 2021
Szybka pomoc psychologiczna dla pół tysiąca chorych na raka i depresję
Co trzecia osoba chorująca na raka zmaga się również z depresją. Pacjent, którego życiu zagrażają dwie tak poważne choroby, nie powinien czekać w kolejkach na wsparcie. Tymczasem w Polsce w kolejce do terapii z psychoonkologiem można spędzić nawet ponad rok. Fundacja „Twarze depresji” dzięki wsparciu finansowemu Nationale-Nederlanden uruchomiła własny program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej dla chorych na raka, ich rodzin, a także dla osób, które z powodów profilaktycznych powinny udać się do onkologa, ale boją się wykonać pierwszy krok. Finansowanie wystarczy aż na 500 konsultacji psychologicznych.
Konsultacje z psychologami bez kolejki
– Osoby zmagające się z rakiem i depresją nie mogą czekać na pomoc. Obie te choroby zagrażają życiu. Zapraszamy każdego, kto czuje, że pojawiają się u niego objawy depresji, takie jak smutek, brak energii, utrata zainteresowań, problemy z apetytem, koncentracją uwagi, obniżona samoocena, bezsenność, a także myśli samobójcze. Jestem poważnie zaniepokojona po rozmowach z onkologami, którzy alarmują, że znacznie wzrosła liczba chorych w najpoważniejszym stadium rozwoju raka. Takie osoby nie rzadko po nieudanej kuracji chemią dostają skierowanie do hospicjum, choć jeszcze wydaje im się, że czują się całkiem dobrze. W takim momencie nie mogą pozostawać bez pomocy. W naszej Fundacji ją zapewniamy – dodaje Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji „Twarze Depresji”.

Dzięki programowi wsparcia psychologicznego w chorobach onkologicznych na bezpłatną konsultację online z psychoonkologiem Fundacji „Twarze Depresji” może liczyć pół tysiąca osób.

„Rak? To nie tak!”
– Za nami trudne kilkanaście miesięcy, które zdominowała pandemia COVID-19. Niestety w tym czasie inne choroby nie przestały nas dotykać. Dlatego dziś chcemy nieść realną pomóc osobom, które jej potrzebują. Głównym celem naszych kampanii jest uświadomienie, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna i diagnoza otrzymana w odpowiednim momencie. Jednocześnie wierzymy, że racjonalne podejście do choroby nie tylko obniża wywołany nią stres, ale przede wszystkim daje siłę do walki o zdrowie i życie. Dlatego podjęliśmy decyzję o sfinanowaniu programu wsparcia psychologicznego Fundacji  „Twarze depresji”, dzięki któremu chorzy oraz ich najbliżsi  będą mogli otrzymać pomoc  psychoonkologa w trudnym dla siebie czasie – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy w Nationale-Nederlanden, które sfinansowało program Fundacji.

Nationale-Nederlanden od lat angażuje się w działania promujące profilaktykę zdrowotną oraz wspierające chorych na raka. Wokół chorób nowotworowych narosło mnóstwo błędnych przekonań i tematów tabu. Dlatego celem kampanii ubezpieczyciela „Rak? To nie tak!” jest zwalczanie tych mitów oraz edukacja na temat wsparcia psychologicznego jako ważnego elementu profilaktyki i ewentualnego procesu leczenia.  Większa znajomość oraz świadomość tematu pomaga w radzeniu sobie ze stresem. W przypadku profilaktyki zdrowia i chorób onkologicznych stres, niepokój czy silny lęk są czynnikami, które paraliżują przed pójściem na badania kontrolne. To również duże utrudnienie w przypadku diagnozy – dla pacjentów, którzy zmagają się z chorobą, a także dla ich bliskich, którzy są wsparciem w walce o zdrowie.

Fundacja już czeka na pacjentów
Przez pierwsze trzy tygodnie działania programu Fundacji „Twarze depresji” udało się pomóc ponad 50 osobom. Psychologowie czekają już na kolejnych pacjentów. Do programu bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej można zapisać się przez stronę www.twarzedepresji.pl/pomocpsychologiczna. Po wysłaniu formularza zgłoszeniowego, przedstawiciel Fundacji „Twarze depresji” zadzwoni i zaproponuje termin konsultacji.

Źrodło: materiały prasowe
Foto: Fundacja Twarze Depresji