PTMR prezentuje kalendarz szczepień dorosłych, projekt wspiera Fundacja MY PACJENCI

Opublikowane 07 grudnia 2023
PTMR prezentuje kalendarz szczepień dorosłych, projekt wspiera Fundacja MY PACJENCI
Eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej opracowali kalendarz szczepień dorosłych w prostej i czytelnej formie. Towarzystwo i Fundacja MY PACJENCI zainicjowała projekt, kierując się zarówno zapotrzebowaniem społecznym, jak i chęcią wspierania tej formy profilaktyki. Kalendarz został opracowany tak, by każdy zainteresowany mógł łatwo zorientować się jakie są zalecane szczepienia w jego wieku. Planowana jest jego rozbudowa o warianty dla osób z poszczególnymi chorobami przewlekłymi.
Celem wspólnego projektu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Fundacji MY PACJECNI jest wspieranie idei szczepień przez całe życie, jako skutecznej formy profilaktyki zdrowotnej. „Postęp nauki i medycyny powoduje, że aktualnie co kilka lat pojawiają się nowe szczepienia co jest ogromną wartością, niemniej niezbędna jest stała edukacja pacjentów, którzy chcą mieć świadomość jakie szczepienia powinni wykonać i jak często należy je powtarzać. Znaczna część osób nie ma świadomości, że niektóre szczepienia wykonane w dzieciństwie nie chronią nas przez całe życie. Konieczna jest także edukacja dotycząca szczepień przeciwko chorobom wirusowym, takim jak grypa czy covid – że działają one wtedy, gdy są powtarzane co sezon, ze względu na to, że wirusy ulegają zmianom i mutacjom” – mówi Magdalena Kołodziej, Prezes Fundacji MY PACJENCI. Pacjenci często obawiają się też, że zalecanych szczepień „jest za dużo, że ich ilość jest nadmierna i że mi zaszkodzą” i w tym aspekcie także zobowiązani jesteśmy prowadzić racjonalną edukację.

„Kalendarz szczepień dorosłych ma pomóc pacjentom, ale także lekarzom i pielęgniarkom w komunikacji na temat szczepień ochronnych. Coraz większa liczba zalecanych szczepień, ale i aktywniejsza możliwość edukacji w tym zakresie (choćby w opiece koordynowanej) powodują, że pacjenci i profesjonaliści medyczni potrzebują wspólnych narzędzi do rozmowy o szczepieniach. A w konsekwencji ich planowania i realizacji.” – komentuje Profesor Agnieszka Mastalerz – Migas, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.


Źródło informacji: Fundacja MY Pacjenci