Przełomowe zmiany w leczeniu raka urotelialnego
Opublikowane 18 grudnia 2023Na listopadowej liście leków refundowanych znalazły się dwie innowacyjne terapie otwierające nowe możliwości w leczeniu raka urotelialnego. Chorzy na ten nowotwór uzyskali dostęp do niwolumabu, stosowanego jako terapia okołooperacyjna oraz enfortumabu wedotyny, w leczeniu zaawansowanego lub przerzutowego raka urotelialnego. Opcje te dają nadzieję pacjentom borykającym się z rakiem urotelialnym na różnych etapach jego zaawansowania.
Immunoterapia w leczeniu raka pęcherza
Mimo dość dużej liczby chorych na raka pęcherza program lekowy leczenia tego nowotworu powstał dopiero w ubiegłym roku. Decyzją Ministerstwa Zdrowia od listopada 2022 r. pacjenci uzyskali dostęp do leczenia awelumabem.
- Na przestrzeni ostatniego roku polscy pacjenci z zaawansowanymi nowotworami urotelialnymi pęcherza moczowego uzyskali bardzo wyczekiwany dostęp do nowych terapii systemowych. Podczas gdy od wielu lat immunoterapia znajduje zastosowanie w tych nowotworach, dopiero rok temu pojawiła się pierwsza możliwość stosowania awelumabu jako leczenia podtrzymującego dobry efekt chemioterapii z zastosowaniem pochodnych platyny. Od listopada 2023 pojawiła się opcja zastosowania immunoterapii niwolumabem, jako leczenia zmniejszającego ryzyko nawrotu po radykalnym leczeniu operacyjnym z usunięciem pęcherza moczowego u pacjentów, których nowotwór. wykazuje molekularne cechy zwiększające szanse na dobry efekt immunoterapii. – powiedziała dr n. med. Iwona Skoneczna, Kierownik Oddziału Chemioterapii w Szpitalu Grochowski im. dr med. Rafała Masztaka w Warszawie.
Koń trojański w onkologii
Kolejnym z leków, który trafił do refundacji od listopada 2023 r. jest enfortumab wedotyny. Jest on koniugatem, czyli związkiem dwóch różnych typów cząsteczek, a ze względu na mechanizm swojego działania jest czasem nazywany koniem trojańskim, ponieważ dociera w głąb nowotworu.
– Enfortumab wedotyny to nowoczesny lek, który wydłuża przeżycie pacjentom, którzy wcześniej otrzymali chemioterapię oraz immunoterapię, ale mimo to doszło u nich do kolejnego nawrotu choroby. Dzięki wprowadzonym w ostatnim czasie terapiom, część pacjentów z zaawansowanymi nowotworami urotelialnymi może już być leczona bardzo nowocześnie. Jednak aktualne zapisy programu lekowego nadal ograniczają dostęp do leczenia systemowego pacjentom, którzy albo nie kwalifikują się do chemioterapii z pochodnymi platyny, lub niedostatecznie odpowiadają na takie leczenie. W takich sytuacjach zarówno międzynarodowe jak i polskie towarzystwa naukowe zalecają immunoterapię. Pozostaje nadzieja, że w nadchodzącym 2024 roku również ta grupa pacjentów uzyska swoją szansę na skuteczne leczenie. – dodała dr n. med. Iwona Skoneczna, Kierownik Oddziału Chemioterapii w Szpitalu Grochowski im. dr med. Rafała Masztaka w Warszawie.
Rak pęcherza moczowego jest drugim najczęstszym nowotworem urologicznym.
Zdecydowanie częściej atakuje mężczyzn – to czwarty nowotwór w tej populacji. Roczna zachorowalność na to schorzenie kształtuje się na poziomie ponad 8 tysięcy chorych. Większość przypadków raka urotelialnego jest wykrywana na etapie, kiedy możliwe jest jeszcze leczenia radykalne (stosowane z intencją wyleczenia choroby), jednak około 20% nowych diagnoz stanowią chorzy, u których nowotwór został wykryty już w fazie rozsiewu (obecność przerzutów odległych), kiedy nie jest już możliwe wyleczenie.
- Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za decyzję o refundacji niwolumabu i enfortumabu wedotyny. To zmiany na jakie chorzy czekali od długiego czasu! Zgodnie z naszymi wartościami, staramy się nie tylko podnosić świadomość na temat profilaktyki i wczesnego wykrywania tej choroby, ale także aktywnie wspieramy starania o dostęp do innowacyjnych terapii. Decyzja o refundacji enfortumabu wedotyny i niwolumabu to znaczący krok naprzód w realizacji tego celu, ale przede wszystkim wspaniała wiadomość dla pacjentów. – zaznaczył Szymon Chrostowski, Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie.
Źródło informacji: Public Dialog
Autor:
Redakcja MedicalPress