Przełomowe kroki w walce z malarią

Opublikowane 24 kwietnia 2023
Przełomowe kroki w walce z malarią

Na całym świecie co dwie minuty jedno dziecko poniżej 5. roku życia umiera na skutek malarii, podaje Światowa Organizacja Zdrowia. To najczęściej występująca na świecie choroba zakaźna, zagrażająca nawet połowie całej światowej populacji. Czy w najbliższych dekadach będziemy świadkami wyeliminowania tego zagrożenia?

Pod koniec 2021 roku, kiedy świat powoli podnosił się po pandemii Covid-19, pierwsza na świecie szczepionka na malarię została zarekomendowana przez WHO. W ramach programu pilotażowego w Ghanie, Kenii oraz Malawi zaszczepionych przynajmniej jedną dawką zostało około 1400000 dzieci między 5 a 17 miesiącem życia. Wykazano, że preparat Mosquirix gwarantuje ochronę na poziomie 39%, ogranicza występowanie ciężkich przypadków, a przy dodatkowej terapii z użyciem znanych leków przeciwmalarycznych pozwala zmniejszyć ilość hospitalizacji i zgonów nawet o 70%. W tym samym czasie nad drugą szczepionką, R21, pracowali naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Udoskonalone rozwiązanie może być podawane aż do 36 miesiąca życia i zapewnia skuteczność na poziomie 77% jako pierwsze osiągając zakładany przez WHO minimalny próg 75%.  

W minionym tygodniu Ghana jako pierwszy kraj na świecie zatwierdziła szczepionkę na malarię, opierając się na badaniach prowadzonych nad bezpieczeństwem i skutecznością podczas prowadzonego programu pilotażowego z udziałem prawie 5000 dzieci. Kolejnym krajem deklarującym wykorzystanie szczepionki jest Nigeria. Tylko w tym roku wyprodukowanych ma zostać 20 milionów dawek, a każda z nich będzie kosztować ok. 3 USD. Co najmniej 28 krajów w Afryce planuje ubiegać się o wsparcie w zakupie szczepionek.
Dzieci często wielokrotnie przechorowują malarię, co bardzo obciąża ich organizmy, a w przypadku komplikacji zagraża życiu. Na pewno niezbędna będzie kampania informacyjna wskazująca miejsce i terminy szczepień, ale mamy nadzieję, że niedługo będą one czymś zupełnie podstawowym – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. Organizacja jest obecna m.in. w Malawii, Tanzanii i Senegalu, docierając do grup potrzebujących pomocy medycznej, w tym najuboższych mieszkańców, codziennie widząc wyzwania jakimi jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia i wykonywanie szczepień. Grupami wymagającymi szczególnej uwagi są kobiety w ciąży i dzieci do 5 roku życia, w większym stopniu narażone na infekcje i choroby i ich skomplikowany przebieg.
W kwietniu 2019 roku, w malawijskim Lilongwe, w wiejskim centrum medycznym, pięciomiesięczna Lusitana była pierwszym dzieckiem, które przyjęło szczepionkę przeciw malarii. Dziś czterolatka chodzi do żłobka i uczy się śpiewać. Nigdy nie zachorowała na malarię. Jej mama już zgłosiła młodszą siostrę Lusitany do szczepień widząc, jak dobrze jej organizm zareagował na szczepienie i uodpornił się na chorobę. 

Choć na liście państw narażonych na ryzyko występowania malarii znajduje się aż 87 pozycji, ponad połowa śmiertelnych przypadków jest odnotowywana w zaledwie czterech krajach: Nigerii, Demokratycznej Republice Konga, Nigrze i Tanzanii. Choroba może przebiegać w łagodny sposób i być wyleczona stosując leki. Jednak w przypadku dzieci do 5 roku życia, kobiet w ciąży i osób zakażonych innymi wirusami przebieg może być zagrażający życiu. Postępujące zmiany klimatu mogą doprowadzić w kolejnych dekadach do rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych przenoszonych przez insekty. Jest to uzależnione od rozszerzania się strefy sprzyjających warunków, szczególnie na obszarach już dotkniętych – w regionach tropikalnych i w gęsto zaludnionych obszarach miejskich w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej i obu Amerykach.   

źródło: Polska Misja Medyczna