Pij wodę na zdrowie! – o wpływie nawodnienia na nasze serce i zdrowie
Opublikowane 24 kwietnia 2023Coraz częściej, szczególnie w okresie letnim, w środkach masowego przekazu można usłyszeć jak ważne dla naszego zdrowia jest picie odpowiedniej ilości wody. Pomimo tego, wciąż około 75% osób nie stosuje się do tych zaleceń. Czy woda faktycznie ma tak ogromny wpływ na nasz organizm i czy istnieją sposoby by pamiętać o regularnym nawadnianiu się?
Dobra woda zdrowia doda
Organizm dorosłego mężczyzny składa się w 60% z wody. Już sam ten fakt świadczy o tym, jak istotna dla naszego ciała jest ta zbawienna substancja. Woda pełni szereg funkcji w naszym organizmie, z których najważniejszymi wydają się być: regulacja temperatury ciała, zachowanie struktur komórkowych, wydalanie szkodliwych związków przemiany materii czy branie udziału w niezliczonych reakcjach chemicznych. Szczególnie ważna jest ona dla serca – ten temat postanowili zgłębić naukowcy, dochodząc do zaskakujących wniosków.
Wpływ wody na serce
Ostatnie badania naukowców z National Institutes of Health wykazały, że utrzymanie prawidłowego nawodnienia wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka rozwoju niewydolności serca. Cały sekret tkwi w stężeniu sodu we krwi, który wzrasta wraz ze spadkiem poziomu płynów w organizmie. Badania opublikowane w American Journal of Epidemiology również potwierdzają zbawienny wpływ wody na nasze zdrowie – wyniki wskazują na znaczący spadek ryzyka zawału mięśnia sercowego u osób, które przestrzegają zalecanych ilości spożycia wody.
Czy woda może zaszkodzić?
Ile wody dziennie należy pić, by osiągnąć tak wspaniałe dla zdrowia rezultaty? Zdania na ten temat są podzielone, a liczby różnią się w zależności od płci i wieku. Uśredniając wyniki różnych badań, zdrowy człowiek powinien wypijać średnio 1,5-2,5 litry wody dziennie. Ilość tą należy zwiększyć w przypadku upałów czy intensywnego wysiłku. Nasuwa się więc pytanie, czy im więcej tym lepiej dotyczy również picia wody? Przewodnienie organizmu u zdrowych osób zdarza się niezwykle rzadko, jednak istnieje w medycynie termin zatrucie wodne. Występuje ono najczęściej u sportowców lub osób ze schorzeniami psychicznymi, a objawia się zaburzeniami neurologicznymi, wzrostem ciśnienia tętniczego i hiponatermią.
Jak pamiętać o piciu wody?
Ciągły brak czasu i natłok obowiązków nie pozwala wielu z nas pamiętać nawet o tak prostej czynności, jak picie wody. Na szczęście istnieje kilka sposobów ułatwiających odpowiednie nawadnianie się. Dla osób które telefon lubią mieć zawsze przy sobie, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się niezliczone aplikacje przypominające o porze i ilości wody jaką powinniśmy wypić. Innym sposobem może być również ustawienie kilku alarmów w ciągu dnia, a tych którzy nie przepadają za smakiem zwykłej wody, dodatek cytryny lub mięty może skutecznie zachęcić do wypicia takiego zdrowego i orzeźwiającego napoju.
Autor: Aleksandra Bożym, redakcja Medicalpress
SKN Kardiologii przy I Katedrze i Klinice WUM
źródła:
https://capitalcardiology.com/hydration-and-your-heart/?lang=pl
http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-e95bdd42-ff61-4a85-8495-d5531f956f67
Autor:
Redakcja MedicalPress
Powiązane hasła:
#pacjent
#zdrowie
#woda
#piciewody
#nawodnienieorganizmu
#serce
#niewydolnośćserca
#zawał
#medicalpress