Pacjent
Wróć do SystemDla pacjenta kardioonkologicznego aktywność fizyczna jest lekiem
Na znaczenie aktywności fizycznej w kontekście kardioonkologii należy patrzeć z kilku perspektyw: prewencji, prerehabilitacji przed leczeniem onkologicznym i w jego trakcie, ale również jako na ważny element prewencji wtórnej u ozdrowieńców po zakończeniu leczenia. - Zalecany jest głównie wysiłek aerobowy z komponentą ćwiczeń oporowych, poprawiających równowagę, elastyczność mięśni. Pamiętajmy, że nie możemy forsować nadmiernych wysiłków, a rozpoczęcie ćwiczeń powinno być poprzedzone konsultacją lekarską, czy mogą być one realizowane. U pacjentów, którzy otrzymują leki potencjalnie kardiotoksyczne, powinno być wykonane echo serca pod tym kątem — podkreśla dr hab. Renata Główczyńska.
Życie po udarze. Stań na nogi, otwórz dłoń – spastyczność można i trzeba leczyć!
Problemy z samodzielnym ubraniem się, higieną osobistą czy poruszaniem się to w Polsce codzienność kilkudziesięciu tysięcy chorych po przebytym udarze mózgu. Przy okazji obchodzonego 29 października Światowego Dnia Udaru Mózgu eksperci kampanii „Życie po udarze” przypominają, że jedną z istotnych, częstych i nierzadko bagatelizowanych konsekwencji choroby jest spastyczność. Wzmożone napięcie mięśniowe utrudnia codzienne funkcjonowanie pacjentów i wykonywanie najprostszych czynności, a przez charakterystyczne symptomy – stygmatyzuje chorych po udarze mózgu[1]. Wciąż jednak niewielu pacjentów i ich opiekunów jest świadomych, że tak nie musi być.
Dlaczego warto szczepić się przeciwko grypie
Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia (MZ) w tym sezonie odnotowano już prawie 700 tys. zachorowań na grypę. Specjaliści obawiają się, że nadchodzi typowy po pandemii sezon wyrównawczy i zalecają, by się do niego przygotować. Zobacz jak.
Światowy Dzień Amyloidozy: Potencjalnie śmiertelna choroba, o której prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś
26 października 2022 po raz drugi obchodzony jest Światowy Dzień Amyloidozy. Pomysłodawcą obchodów są pacjenci, którzy w ten sposób chcą zwrócić uwagę na tę rzadką chorobę i przedstawić najważniejsze potrzeby pacjentów. Amyloidoza to rzadka choroba, w której dochodzi do odkładania się w organizmie złogów białka o nieprawidłowej strukturze. Formy amyloidozy mogą się objawiać w postaci różnych chorób. Gdy białko odkłada się w sercu, dochodzi do rozwoju zaburzeń pracy serca oraz niewydolności serca, a gdy w nerwach – rozwija się polineuropatia obwodowa.
Kolejki do lekarzy rosną, a Polacy nie stawiają się na umówionych wizytach. Startuje kampania społeczna #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE
Brak dostępności lekarzy jest zmorą osób korzystających z usług medycznych, jak i placówek je świadczących. Sytuację mają poprawić podejmowane przez Ministerstwo Zdrowia działania jak m.in. zwiększanie limitów miejsc na uczelniach medycznych czy projekt koordynowanej opieki zdrowotnej. Ciężar odpowiedzialności za wydłużony czas oczekiwania na konsultacje spoczywa jednak także na pacjentach. Zarówno publiczna, jak i prywatna opieka zdrowotna zmagają się z plagą nieodwołanych wizyt, na które nikt nie przychodzi. Problem zjednoczył różne podmioty ochrony zdrowia, które wspólnie podejmują inicjatywę edukacyjną w tym temacie.
Jak rozpoznać raka piersi? Ta wiedza może uratować zdrowie i życie
Nowotwór piersi należy do najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych w Polsce. Kiedyś uważano, że dotyka w szczególności kobiety po menopauzie, jednak w ostatnich latach istotnie zwiększa się liczba zachorowań w grupie młodszej, czyli 20-49 lat. O tym, na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, które badania wykonywać i jak przebiega proces leczenia opowiadają: ginekolog Piotr Becker oraz chirurg-onkolog Piotr Bielecki.
Widmo COVID-19 wciąż paraliżuje życie pacjentów z chorobami onkologicznymi oraz po transplantacjach
Niemal co drugi (48%) polski pacjent hematologiczny, około transplantacyjny lub leczący się z powodu chorób onkologicznych wciąż ogranicza swoje aktywności społeczne z obawy przez zakażeniem COVID-19 – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród podopiecznych Fundacji OnkoCafe Razem-Lepiej, Fundacji Carita, Fundacji Onkologicznej Alivia, Fundacji Transplantacja LIVER Strong i Stowarzyszenia Hematoonkologiczni. Rozwiązaniem mogłoby być stosowanie dodatkowego zabezpieczenia farmakologicznego wśród tych grup chorych. Rekomendowane zarówno przez światowych, jak i polskich specjalistów i stosowane w wielu państwach na całym świecie przeciwciała monoklonalne wciąż pozostają jednak niedostępne dla polskich pacjentów.
Pacjenci z rakiem jajnika i rakiem trzustki zyskają nowe możliwości leczenia od 1 listopada
Dzięki decyzji Ministra Zdrowia od 1 listopada jeszcze szersza grupa pacjentek z rakiem jajnika będzie mogła być leczona nowoczesną terapią celowaną – olaparybem w skojarzeniu z bewacyzumabem. Zmiany zapisów w programie lekowym B.50 pozwolą klinicystom formalnie wykorzystywać połączenie tych dwóch terapii. Rozwiewa to wszelkie kontrowersje i wątpliwości specjalistów i pozwala na wdrożenie u wielu kobiet najbardziej optymalnego w ich przypadku schematu terapeutycznego.
Leczenie otyłości to proces. Warto zrobić pierwszy krok!
Z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością rozmawiamy z Dorotą Zygmunt, pacjentką, ambasadorką kampanii społecznej "W Nowym Kształcie" na temat wyzwań związanych z otyłością i jej konsekwencjami, procesu leczenia otyłości i motywacji do zdrowszego życia. - Leczenie otyłości to nie walka, to proces - mówi Dorota. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.
Czy Polska jest gotowa na wprowadzenie Karty Pacjenta z Niewydolnością Serca i Opiekuna?
Karta Pacjenta z Niewydolnością Serca i Opiekuna nakreśla zestaw oczekiwań i obowiązków, aby wesprzeć tworzenie i wdrażanie akceptowanego na całym świecie standardu opieki dla osób żyjących z niewydolnością serca oraz ich opiekunów. Jej cel to poprawa jakości życia osób z NS na całej ścieżce opieki oraz ustalenie podstawowego zestawu oczekiwań pacjenta/opiekuna, które zostałyby włączone do międzynarodowego akceptowanego standardu opieki nad pacjentami.
Chore serce a wyprawa w góry
Na zdobywanie tatrzańskich szczytów wielu wędrowców wybiera właśnie jesień. To czas, kiedy szlaki pustoszeją, a jesienne widoki zachwycają. Jednak nie każdy będzie czuł się dobrze w górskich terenach. Osoby mające problemy z ciśnieniem tętniczym, chorujące na serce powinny szczególnie na siebie uważać. O tym, jak wpływa na zdrowie zmiana ciśnienia w górach i jak należy się do tego przygotować mówi dr hab. n. med. Adam Janas, kardiolog Polsko Amerykańskich Klinik Serca, Grupa American Heart of Poland.
Listopadowa lista refundacyjna: jest dobra wiadomość dla chorych z NMOSD
Na opublikowanej 20 października przez Ministerstwo Zdrowia listopadowej liście refundacyjnej znajduje się przeciwciało monoklonalne – satralizumab – przeznaczone do leczenia NMOSD czyli choroby Devica. To nowoczesna terapia, niezwykle skuteczna, bo wycelowana w przyczynę powstawania tej ciężkiej, rzadkiej choroby neurologicznej. Dzięki odważnej, nakierowanej na dobro pacjentów, decyzji Ministerstwa Zdrowia, Polska znalazła się wśród kilku państw, które jako pierwsze podjęły decyzję o refundacji tego leku. Satralizumab będzie finansowany z Funduszu Medycznego, jako terapia o wysokim poziomie innowacyjności.