Lęk przed kolonoskpią a "health literacy"
Opublikowane 02 listopada 2019Badania przesiewowe w raku jelita grubego: im większy poziom „health literacy”, tym mniejsze obawy związane z kolonoskopią.
Wdrożenie badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego wiąże się z wieloma obawami niezależnie od szerokości geograficznej. Ludzie z wyższym poziomem wiedzy na temat zdrowia („health literacy”) zwykle mają wyższą wiedzę związaną z badaniami przesiewowymi. Im niższy poziom „health literacy”, tym większy lęk przed kolonoskopią – wskazują wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 7 tysięcy Duńczyków.
Przypomnijmy: Rak jelita grubego jest drugim pod względem zachorowalności nowotworem złośliwym w Polsce – z jego powodu umierają codziennie aż 33 osoby. Na wczesnym etapie zaawansowania nie boli i nie daje żadnych objawów. Badanie kolonoskopowe pozwala wykryć i wyleczyć chorobę na jej wczesnym etapie. Badanie kolonoskopowe wykonywane jest bezpłatnie na podstawie skierowania, podpisanego przez lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz wystawia skierowanie na badanie pacjentom, którzy przekroczyli 50. rok życia lub na podstawie bezpośrednich wskazań medycznych. Co ciekawe, jest coraz więcej zachorowań u osób po 30 r.ż.
Źródło: Pernille Gabel, Mette Bach Larsen, Adrian Edwards, Pia Kirkegaard, Berit Andersen, “Knowledge, attitudes, and worries among different health literacy groups before receiving first invitation to colorectal cancer screening: Cross-sectional study”, Preventive Medicine Reports, Volume 14, June 2019
Fot.: Pixabay