Debata z okazji Światowego Dnia Serca 29 września 2021 r.

Opublikowane 21 września 2021
Debata z okazji Światowego Dnia Serca 29 września 2021 r.
Z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Serca mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa do obejrzenia wyjątkowej debaty na temat profilaktyki sercowo-naczyniowej, która odbędzie się 29 września o godzinie 14:00 z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego. Uczestnicy debaty, eksperci i dziennikarze porozmawiają o aktualnym stanie kardiologii w Polsce, rozwiązaniach, które możemy wprowadzić, zmienić lub poprawić. 

Tematyka debaty obejmie m.in.:

1. Częstość występowania najważniejszych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i co zrobić by opóźnić lub nie dopuścić do wystąpienia choroby serca i naczyń u pacjentów w Polsce?

2. Dieta, wysiłek fizyczny, brak stosowania używek - zdrowy styl życia, taki modny, że aż niemodny i nie stosowany! W Polsce 2021 ponad połowa Polaków z nadwagą i otyłością!

2. Czy w Polsce jest realna szansa na powstanie koordynowanej opieki w prewencji pierwotnej uzupełniającej program KOS-Zawał?

3. Czego brakuje w programie profilaktycznym 40+ i czy ten program ma szansę na realną poprawę zdrowia Polaków w Polsce?

4. Wyniki programu KOS-Zawał. Czy spełnił swoje oczekiwania?

5. Leczenie zaburzeń lipidowych i innych czynników ryzyka a także chorób serca w czasie pandemii Covid-19 i w okresie Long-Covid? Gdzie popełniliśmy błędy, jak się ich ustrzec na przyszłość?

6, Największe wyzywania prewencji wtórnej - dlaczego w Polsce obserwujemy nadal jedne z największych wskaźników pierwszych i ponownych zawałów i udarów w ciągu pierwszych 12 miesiąca? Co zawodzi? Co należy zrobić?

7. Jak skutecznie edukować lekarzy, ale jak przede wszystkim dotrzeć do pacjentów, by wygrywała nauka, by mieli zaufanie do lekarzy, a nie do Dr. Google, Lek. Twittera czy sąsiada?

8. Problem inercji terapeutycznej w Polsce. Dlaczego nie stosujemy największych dawek, dlaczego nie stosujemy leczenia skojarzonego, w tym leków złożonych, które wg EBM, przynosi największe korzyści?

9. Stan dostępności innowacyjnych terapii w Polsce. Czy nowe leki hipoliepemizujale i nie tylko mają szansę na poprawę diagnostyki i leczenia chorób serca i naczyń w Polsce?

Uczestnicy debaty:

prof. Maciej Banach,
prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego
prof. Piotr Jankowski, I Klinika Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego, Instytut Kardiologii UJ CM
prof. Krystian Wita, Konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Karolina Kowalska, redaktor, Rzeczpospolita
Ewa Kurzyńska,
redaktor, Puls Medycyny
Piotr Wróbel,
redaktor, Rynek Zdrowia
Marek Kustosz,
redaktor, Medicalpress

Obejrzyj denbatę na: https://ptlipid.pl/debata-ptl-nagranie/ 


Medicalpress jest patronem medialnym tego wydarzenia.