Czy Polska ograniczy dostęp do papierosów? GIS zapowiada zmiany w strategii walki z paleniem tytoniu
Opublikowane 14 lipca 2023
Polska jednak cztery lata temu zadeklarowała przyjęcie strategii endgame. Wprowadza ona całkowity zakaz palenia.
Jeszcze wczoraj na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego znajdowała się graniczna data wejścia strategii w życie i był to 2030 rok. Teraz podana strona jest niedostępna.
Rzecznik GIS, Szymon Cienki, potwierdził, że prace nad projektem wstrzymała m.in. pandemia COVID-19, więc na ten moment projekt nie będzie realizowany.
Rzecznik dodał, że wstępne założenia strategii zostały ogłoszone w 2019 roku. Było to zgodne z założeniem Światowej Organizacji Zdrowia, mające na celu wprowadzenie skutecznych interwencji, by zmniejszyć odsetek palaczy. Jednak od tego czasu w Polsce przybyło osób palących.
- Dlatego pomysł ograniczenia wskaźnika palaczy należałoby zmodyfikować i określić zarys konkretnej mapy drogowej, która doprowadziłaby nas do zamierzonego celu. Na tę chwilę temat jest nieaktualny, a prace nad strategią obniżającą wskaźnik osób palących tytoń rozpoczną się najwcześniej w przyszłym roku, przy okazji opracowywania innych programów i projektów. Te również poddaliśmy wnikliwej rewizji i będziemy dążyli do tego, aby dostosować się do aktualnej rzeczywistości - mówi Szymon Cienki
Strategię endgame ogłosiły kraje takie jak:
- Holandia - od 1 lipca 2024 r.,
- Finlandia - do 2030 r.,
- Nowa Zelandia - do 2025 r.,
- Szkocja - do 2034 r.,
- Irlandia - do 2025 r.,
- Dania - do 2030 r.,
- Kanada - do 2035 r.,
- Szwecja - do 2025 r.
Jak wynika z raportu Polskiej Akademii Nauk, obecnie w Polsce pali co trzecia osoba: 28,8% dorosłych, w tym 30,8% mężczyzn i 27,1% kobiet.
W większości państw centralnych celem strategii jest redukcja wskaźnika palaczy do 5%. Polacy mieliby zatem niecałe 7 lat, by pozbyć się uzależnienia od papierosów.