Samorządy
Otwarcie Dolnośląskiego Centrum Diagnostyki i Terapii FAS we Wrocławiu
Przy „marszałkowskiej” jednostce – Dziennym Ośrodku Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu, rozpoczyna działalność Centrum Diagnostyki i Terapii FAS, w którym dzieci i młodzież obciążone Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych otrzymają bezpłatną opiekę medyczną. Co roku w Polsce rodzi się około 1000 dzieci z FAS. Jedno dziecko na 100 cierpi na zaburzenia wynikające ze spożywania alkoholu przez ich matki w czasie ciąży, a jedno dziecko na 500 ma FAS. Na świat przychodzi 10 razy więcej dzieci z pełnoobjawowym FAS niż z zespołem Downa.
Kalisz: Pokonajmy arytmię! - rusza nowa poradnia dla sercowców
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu ruszyła nowa Poradnia zaburzeń rytmu serca, powołana w ramach Poradni kardiologicznej. Na pacjentów czeka wykwalifikowany personel i nowoczesne wyposażenie. Nowa poradnia da pacjentom możliwość szybkiej, kompleksowej diagnostyki i leczenia zaburzeń rytmu serca.
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej od 1 lipca dołączy do programu KOS-Zawał
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej od 1 lipca 2020 r. dołączy do programu KOS-Zawał dla osób po zawale serca. Chcemy o nie zadbać, aby bezpiecznie wróciły do codziennego funkcjonowania – podkreślił marszałek województwa dolnośląskiego.
Kamienna Góra walczy z osteoporozą
W Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku podpisana została kolejna deklaracja - list intencyjny Samorządowej Koalicji na Rzecz Koordynacji Profilaktyki Złamań Osteoporotycznych.
Pojawił się pomysł, by wokół szkół, przedszkoli i boisk stworzyć strefy bez kopcenia
Radni z podbydgoskiej gminy Osielsko zaproponowali, by gminny program wymiany “kopciuchów” powiązać z odległością budynków od miejsc, gdzie w trakcie dnia przebywają dzieci i młodzież, m.in. od szkół. Proponowane “strefy czystego powietrza” to pomysł, który na pierwszym miejscu stawia ochronę zdrowia najmłodszych, a więc dzieci i młodzieży. Choć póki co został odrzucony przez większość radnych, skłania do dyskusji nad tym, w jakie miejsca środki na poprawę jakości powietrza powinny być kierowane w pierwszej kolejności - pisze Smoglab.
Szkoły zawalczą z e-papierosami
Początek roku szkolnego w pełni. Z tej okazji Głóowny Inspektor sanitarny rozpoczyna walkę z e-papierosami. Już kilka dni temu zapowiedział rozesłanie ostrzeżeń adresowanych pracowników szkół, uczniów i ich rodziców. W ostrzeżeniach mają znaleźć się informacje na temat szkodliwości e-papierosów, które Inspektor Sanitarny porównuje do dopalaczy.
Samorządy wyróżnione za profilaktykę w zakresie grypy
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy uhonorował 58 polskich samorządów za realizację projektów zdrowotnych w zakresie profilaktyki grypy. Województwo łódzkie otrzymało statuetkę Lidera w innowacjach. Tytuł Nowego Lidera otrzymało Miasto Zgierz, a Super Lidera Biała Rawska.
"Czyste powietrze" nie tylko na papierze?
Nowela ustawy Prawo o ochronie środowiska. Inspekcja Handlowa będzie karać za sprzedaż „kopciuchów”. Polska od lat znajduje się w ścisłej czołówce krajów Europy o największym zanieczyszczeniu powietrza - czyżby była szansa na zmianę?
Echa z Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST
24 lipca br. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Celem posiedzenia było omówienie najpilniejszych problemów, z jakimi zmagają się środowiska samorządowe.