Legionella w sieci wodociągowej - w szpitalu jest 50 osób

Opublikowane 23 sierpnia 2023
Legionella w sieci wodociągowej - w szpitalu jest 50 osób
Choroba legionistów w wodzie wodociągowej w woj. podkarpackim zabiła już jedną osobę, pozostali są hospitalizowani. Bakteriami wywołującymi zakażenie możemy zarazić się zwłaszcza w miejscach przeznaczonych do relaksu – w basenach, wannach z hydromasażem czy jacuzzi. Ale Legionella czai się też w innych miejscach, z których często korzystamy, szczególnie latem – w zraszaczach, konewkach, a nawet w wilgotnym kompoście ogrodniczym. Jej rozwojowi sprzyjają wysoka temperatura. Czym jest choroba legionistów i jak się przed nią chronić?
W Rzeszowie potwierdzono kolejne przypadki zachorowania na chorobę legionistów. Liczba hospitalizowanych osób, u których stwierdzono zakażenie bakterią Legionella pneumophila, wzrosła do 51 (stan na 22.08.2023). Zmarła jedna osoba. 37 osób z potwierdzonym zakażeniem to mieszkańcy Rzeszowa, 9 powiatu rzeszowskiego, trzy osoby z powiatu dębickiego oraz po jednej osobie z powiatów ropczycko-sędziszowskiego i niżańskiego.
 
Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne, które ma na celu ustalenie źródła zakażenia, oraz działania przeciwepidemiczne. Badane są próbki pobrane z instalacji wody. Ze względu na rosnącą liczbę zakażonych bakterią Legionella pneumophila władze miasta powołały sztab kryzysowy. Podejmowane są działania prewencyjne – m.in. tymczasowo wyłączono wszystkie fontanny, kurtyny wodne i poidełka. Do 51 wzrosła liczba hospitalizowanych osób, u których potwierdzono zakażenie bakterią Legionella pneumophila – poinformował we wtorek PAP szef rzeszowskiego sanepidu Jaromir Ślączka. 
 
W Wielkiej Brytanii wydano pilne ostrzeżenie, które dotyczy śmiertelnej choroby. Choroba legionistów – bo o niej mowa – rozwija się w cieplejsze dni, o czym przekonało się pięć osób, które się nią zaraziły, z czego jedna została przewieziona na intensywną terapię i podłączona do respiratora. Firma Riaar Plastics Limited, która produkuje tworzywa sztuczne w West Bromwich, została ukarana grzywną po tym, jak naraziła pracowników i społeczeństwo na ryzyko zakażenia potencjalnie śmiertelnymi bakteriami. 1 na 10 przypadków zachorowań na chorobę legionistów kończy się śmiercią.
 
Czym jest choroba legionistów?
Choroba legionistów (inaczej legioneloza lub legionelloza) to forma zapalenia płuc, która jest spowodowana bakteriami Legionella. Większość przypadków wystąpienia choroby wiąże się z nieprawidłowym zarządzaniem wodą. W 1 na 10 przypadków choroba ta kończy się śmiercią, a w ostatnich latach zachorowalność na nią wzrosła niemal czterokrotnie.
 
Bakterie Legionella zostały odkryte po wybuchu epidemii na zjeździe Legionu Amerykańskiego w Filadelfii w 1976 roku i właśnie stąd pochodzi nazwa tej choroby. Rozwijają się w ciepłej wodzie. Można się nimi zarazić przez wdychanie skażonych kropelek wody w powietrzu. Choroba nie jest przenoszona bezpośrednio z człowieka na człowieka.
 
Bakterie Legionella mogą występować w:
  • jacuzzi,
  • wannach z hydromasażem,
  • kranach,
  • głowicach prysznicowych,
  • fontannach,
  • naturalnych zbiornikach wodnych (jeziora, rzeki, strumienie),
  • wilgotnym kompoście ogrodowym,
  • konewkach,
  • zraszaczach.
Wiele osób, które są narażone na kontakt z bakterią Legionella, nie choruje. Jeśli jednak choroba wystąpi, bardzo ważne jest natychmiastowe udanie się do lekarza. Choroba legionistów to poważna, zagrażająca życiu choroba, która wymaga szybkiego leczenia.
 
Legionella może też spowodować gorączkę Pontiac – łagodniejszy stan od choroby legionistów. Gorączka Pontiac nie powoduje zapalenia płuc i nie zagraża życiu. Objawy przypominają te, które występują przy łagodnej grypie i zwykle ustępują samoistnie. Choroba legionistów i gorączka Pontiac czasami są wspólnie nazywane legionellozą.
 
Czytaj więcej na: