Wspieramy zdrowie kobiet. Rusza III edycja konkursu „Grant na zdrowie”

Opublikowane 29 listopada 2022
Wspieramy zdrowie kobiet. Rusza III edycja konkursu „Grant na zdrowie”
Gedeon Richter, we współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, ogłaszają III edycję konkursu „Grant na zdrowie – Gedeon Richter  i Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w służbie pacjentom”.  Projekt dedykowany jest działaniom na rzecz poprawy jakości  i komfortu życia w obszarze zdrowia kobiet. Dwie zwycięskie organizacje otrzymają granty w wysokości 20 000 zł na realizację swoich projektów. Zgłoszenia można nadsyłać do 15.12.2022r. Ogłoszenie wyników oraz uroczystość rozdania nagród zaplanowano na 08.02.2023 r.
„Światowy Dzień Chorego to najlepszy moment na to aby wręczyć nagrody przyczyniające się do zrealizowania najpilniejszych potrzeb pacjentek” – mówi Igor Grzesiak, Wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.„Wspólnie z Gedeon Richter ogłaszamy kolejną, już 3. edycję konkursu Grant na zdrowie, ponieważ mamy świadomość jak wiele pozostaje jeszcze do zrobienia w obszarze zdrowia kobiet.”

Celem konkursu „Grant na zdrowie – Gedeon Richter i Instytut Praw Pacjenta  i Edukacji Zdrowotnej w służbie pacjentom”  jest wyróżnienie i promowanie organizacji pacjentów, które realizują projekty w obszarze zdrowia kobiet. W poprzednich dwóch edycjach w sumie zostało zgłoszonych aż ok 100 różnych projektów, co świadczyć może o skali problemów z jakimi borykają się w swoim codziennym życiu pacjentki.

„Organizacje pacjentów wiedzą najlepiej jakiej pomocy oczekują ich podopieczni. Organizując konkurs Grant na zdrowie możemy być bliżej pacjentek, wesprzeć je w codziennym życiu i zmaganiach na drodze do zdrowia.” – mówi Aneta Grzegorzewska, Dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska„W Gedeon Richter zdajemy sobie sprawę z tego, że sukces terapeutyczny zależy nie tylko od wartościowych leków. Ogromne znaczenie ma świadomość pacjenta dotycząca przebiegu samej terapii i codzienność w życia w chorobie. Odpowiedzialność za powodzenie terapii w dużej mierze spada na pacjenta lub opiekunów chorej osoby. Rozumiemy to i, dzięki Grantowi na zdrowie, udzielamy realnej pomocy tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.” – tłumaczy.

„Inicjatywy takie jak konkurs „Grant na zdrowie” są szczególnie cenne dla niewielkich organizacji pozarządowych. Dzięki środkom z grantu mogą wdrażać projekty, które mają szanse realnie poprawić sytuację pacjentów” mówi Igor Grzesiak. – „Jako instytucja powołana w celu zwiększania świadomości obywatelskiej w zakresie praw pacjenta, postaw prozdrowotnych oraz rozwoju środowiska organizacji pacjentów w Polsce, z pełnym przekonaniem wspieramy inicjatywę konkursu Grant na zdrowie i przystępujemy do kolejnej jego edycji.”

Zainteresowanie konkursem „Grant na zdrowie” w środowisku organizacji pozarządowych rośnie.
W ubiegłorocznej edycji o grant walczyło aż 50 zgłoszeń. Jak oceniają konkurs ubiegłoroczni beneficjenci?

Wystarczy mieć dobry pomysł! - wsparcie dla przyszłych mam z SM
Fundacja StawardnienieRozsiane.info za projekt „Kobieca strona SM – edukacyjno-informacyjny portal dla kobiet chorujących na stwardnienie rozsiane”
Choroby przewlekłe, takie jak np. stwardnienie rozsiane, nie wykluczają macierzyństwa, ale wymagają zaplanowania ciąży oraz właściwego przygotowania do niej. Niestety, wiedza na ten temat nie jest powszechna ani wśród pacjentek, ani wśród lekarzy.

„Mamy nadzieję, że portal, który uda się nam stworzyć dzięki środkom z Grantu na zdrowie, bardzo pomoże kobietom chorującym na SM w planowaniu ciąży i w macierzyństwie” – mówi Monika Łada, prezes zarządu Fundacji strawdnienierozsiane.info.

Na portalu kobiety chorujące na SM znajdą specjalistyczne i wyłącznie sprawdzone informacje na temat antykoncepcji, przygotowania do ciąży, specyficznych potrzeb ciężarnych z SM oraz opieki nad dzieckiem. Będą to zarówno artykuły, jak i filmiki z udziałem pacjentek, lekarzy i fizjoterapeutów. Portal ruszy w najbliższych tygodniach.

Bardzo zachęcam do udziału w konkursie Grant na zdrowie nawet poczatkujące organizacje działające na rzecz zdrowia kobiet” – mówi Monika Łada. – „Proces aplikowania w porównaniu z innymi konkursami jest naprawdę prosty, wystarczy mieć dobry pomysł, wypełnić wniosek aplikacyjny.”

Będziemy mieć łatwiejsze życie! – program dla kobiet cierpiących na Endometriozę
Fundacja Pokonać Endometriozę, za projekt „Pokonajmy endometriozę - konferencja ogólnopolska” oraz „EndoAsystent- aplikacja mobilna”

Drugi ze zwycięskich projektów w ubiegłorocznej edycji konkursu dotyczy edukacji na temat endometriozy – kobiecej choroby, która w Polsce jest niewystarczająco dobrze diagnozowana i leczona. Fundacja "Pokonać Endometriozę" zaproponowała zorganizowanie ogólnopolskiej konferencji na temat endometriozy oraz stworzenie aplikacji dla kobiet EndoAsystent, która ma ułatwić kontrolę nad chorobą.

„Dzięki aplikacji mobilnej, życie pacjentek z endometriozą będzie dużo łatwiejsze! Zgromadzenie tych danych w jednym miejscu ułatwi pacjentkom chorującym na endometriozę i ich lekarzom monitorowanie objawów choroby oraz skuteczności jej leczenia.” – wyjaśnia Lucyna Jaworska-Wojtas, prezes Fundacji "Pokonać Endometriozę”. – „Chcemy także wpłynąć na rozbudowanie świadomości społecznej na temat tej powszechnej wśród kobiet choroby. Jestem przekonana, że dzięki zdobytemu Grantowi na zdrowie i organizacji konferencji, uda nam się zrealizować ten cel.” – mówi Lucyna Jaworska-Wojtas i dodaje: - „Planujemy w przyszłości uczestniczyć w kolejnych edycjach konkursu!”


źródło: Gedeon Richter