Szpital w Żywcu pokazuje jak skutecznie wdrożyć projekt partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w sektorze ochrony zdrowia w Polsce
Opublikowane 20 kwietnia 2023W 2020 roku w Żywcu wdrożono jeden z najbardziej złożonych projektów z obszaru partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze ochrony zdrowia w Polsce. Zdaniem Wadima Kurpiasa Szpital Żywiec jest doskonałym przykładem tego, że typowo polska gotowość do podejmowania trudnych wyzwań oraz poszukiwania rozwiązań (a nie przeszkód) pozwalają osiągać najbardziej ambitne cele. O odwadze i partnerstwie – czynnikach koniecznych do sukcesu wdrożenia projektu z obszaru PPP – mówi dyrektor zarządzający i prokurent spółki zarządzającej żywieckim ośrodkiem Grupy InterHealth Canada Limited w Polsce.
Jak zaznacza Wadim Kurpias, dyrektor zarządzający Grupy InterHealth Canada Limited w Polsce, w skład której wchodzi Szpital Żywiec, otwarty w 2020 roku nowy szpital w Żywcu to przedsięwzięcie wyjątkowe z wielu względów.
Szpital Żywiec to przykład realizacji projektu z obszaru PPP w modelu uwzględniającym specyficzne potrzeby i oczekiwania lokalnej społeczności, Partnera Publicznego – w tym przypadku Starostwa Powiatowego w Żywcu oraz innych, charakterystycznych dla sektora opieki zdrowotnej, grup interesariuszy. Szpital Żywiec to pierwszy szpital powiatowy w Polsce wybudowany zupełnie od podstaw w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Droga od zainicjowania projektu do jego wdrożenia i realizacji była pełna wyzwań, ale postawa i zaangażowanie wszystkich zainteresowanych sprawiły, że budowa szpitala przebiegła niezwykle sprawnie, a nowa placówka, której otwarcie przypadło na okres pandemii COVID-19, była w stanie stać się od razu jednym z czterech kluczowych w województwie śląskim ośrodków wspierających system ochrony zdrowia w opiece nad pacjentami z koronawirusem i innymi schorzeniami. Dziś Szpital Żywiec to prężnie rozwijający się nowoczesny ośrodek, z którego w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia i w ramach świadczeń komercyjnych korzysta wielu pacjentów z powiatu żywieckiego i okolicznych regionów – mówi Wadim Kurpias.
Projekt zrodzony z potrzeb mieszkańców
Poprzedni Szpital Powiatowy w Żywcu na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmagał się z rosnącymi trudnościami w zakresie zapewnienia zarówno pacjentom, jak i personelowi, odpowiednich warunków infrastrukturalnych. Historyczne budynki poprzedniego szpitala wymagałyby ogromnych nakładów finansowych i czasowych, by móc dostosować je do standardów odpowiadających zmieniającym się potrzebom i warunkom szpitalnej opieki. Sytuacja była patowa: lokalna społeczność z niecierpliwością wyczekiwała szpitala spełniającego ich potrzeby, personel ośrodka oczekiwał odpowiednich warunków pracy, by móc zapewnić właściwe leczenie swoim pacjentom, na ogromne inwestycje brakowało jednak środków. Wówczas władze Starostwa Powiatowego w Żywcu podjęły decyzję o rozważeniu budowy nowego szpitala w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Dziś, kilka lat od zainicjowania pierwszych kroków związanych z budową i otwarciem nowego Szpitala Żywiec, mogłoby się wydawać, że ówczesna decyzja Starostwa o wdrożeniu projektu z obszaru PPP była jak najbardziej logiczna i właściwa. Rzeczywiście, ale warto pamiętać, że jeszcze niespełna dekadę temu projekty z obszaru PPP cieszyły się w Polsce nienajlepszą sławą: kojarzono je raczej z piętrzącymi się trudnościami administracyjnymi i rozmaitymi skomplikowanymi wymaganiami formalnymi. Jednym słowem: z samymi problemami, a dodatkowo – z nieokreślonym ryzykiem. W tym kontekście decyzja władz powiatu żywieckiego o wdrożeniu projektu z obszaru PPP wydawała się odważna i przełomowa zarazem. Jak pokazał czas, typowo polska gotowość do podejmowania trudnych wyzwań oraz nastawienie na poszukiwanie rozwiązań (a nie przeszkód) wspaniale zaprocentowały. Szpital Żywiec to dziś nowoczesna inwestycja o szerokim portfolio usług medycznych, spełniająca najwyższe standardy, zarówno pod względem medycznym, technicznym, jak i architektonicznym, uwzględniająca potrzeby pacjentów oraz komfort pracy personelu – zaznacza Wadim Kurpias.
Inwestycja PPP – specyfika sektora opieki zdrowotnej
Co do zasady inicjatywy z obszaru partnerstwa publiczno-prywatnego to kontrakty pomiędzy podmiotami publicznymi a partnerami z sektora prywatnego, oparte na szczegółowych wymaganiach umożliwiających: zaprojektowanie, zbudowanie, sfinansowanie, eksploatację i utrzymanie obiektów służących celom publicznym. Takie rozwiązanie oferuje wiele wymiernych korzyści, w tym między innymi takie jak: możliwość pozyskania finansowania z nowych źródeł zewnętrznych, większą elastyczność we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, bardziej efektywne zarządzanie inwestycją, wyższą rentowność inwestycji, właściwy podział ryzyk oraz oszczędności w eksploatacji gotowego obiektu.
W Żywcu umowa PPP została zawarta pomiędzy Starostwem Powiatowym w Żywcu jako Partnerem Publicznym a Partnerem Prywatnym: InterHealth Canada Limited – spółką, która poza finansowaniem wniosła do tego projektu doświadczenie w realizacji i prowadzeniu analogicznych projektów na całym świecie oraz ekspertyzę w zakresie zarządzania szpitalami i zasobami ludzkimi. To jednak nie pełna lista interesariuszy żywieckiej inwestycji.
Projekty z obszaru PPP w ochronie zdrowia przewidują zaangażowanie różnych interesariuszy właściwych dla tego sektora gospodarki. W Szpitalu Żywiec oprócz porozumienia pomiędzy Starostwem a spółką InterHealth Canada Limited, czyli stroną publiczną i prywatną, konieczne było także uwzględnienie kompleksowej współpracy z: Narodowym Funduszem Zdrowia, do którego sprawozdawane są świadczenia zawarte w ramach kontraktów z płatnikiem publicznym, bankiem BGK finansującym tę inwestycję, społecznością powiatu, w tym mieszkańcami 15 gmin, personelem szpitala, lokalnymi władzami samorządowymi. Biorąc pod uwagę różne oczekiwania tak wielu grup interesariuszy, kluczowe było uznanie wspólnego celu za wartość nadrzędną i zgodne dążenie do porozumienia. To zaprocentowało – od etapu zamknięcia finansowego projektu do zakończenia budowy szpitala minęło zaledwie 1,5 roku. To wynik wyjątkowy na tle innych przedsięwzięć realizowanych w modelu PPP. Niewątpliwym sukcesem było także zaangażowanie wielu członków personelu poprzedniego szpitala powiatowego do pracy w nowym ośrodku, które trwa w dalszym ciągu i za które chcę szczególnie podziękować. Za szczególny miernik sukcesu uznajemy także informacje zwrotne od pacjentów. Powodem do dumy są dla nas liczne podziękowania, w których chorzy doceniają: świetne warunki opieki, pełną zaangażowania i empatii postawę personelu, profesjonalizm naszego zespołu oraz doskonałe efekty prowadzonego leczenia. Lokalna społeczność chwali z kolei różne inicjatywy z obszaru profilaktyki zdrowotnej, takie jak dni otwarte z bezpłatnymi badaniami i konsultacjami specjalistycznymi. Staramy się wsłuchiwać w głos pacjentów, mieszkańców i w miarę możliwości jak najlepiej odpowiadać na te oczekiwania – podkreśla Wadim Kurpias.
Pacjent w centrum uwagi, personel na pierwszym miejscu
Dyrektor zarządzający InterHealth Canada w Polsce podkreśla, że mottem Szpitala Żywiec jest „Pacjent w centrum uwagi” – hasło, które może być realizowane jedynie wówczas, gdy na pierwszym miejscu w strategii zarządczej stawiany jest pacjent oraz personel szpitala.
Z dumą i wdzięcznością mogę powiedzieć, że wspomniane wcześniej partnerstwo jako czynnik konieczny dla sukcesu przedsięwzięcia z obszaru partnerstwa publiczno-prywatnego jest podstawą filozofii zespołu Szpitala Żywiec. Lekarze, pielęgniarki, technicy medyczni, salowe i wszyscy inni członkowie personelu medycznego oraz niemedycznego naszego ośrodka mają silne poczucie odpowiedzialności za możliwie najlepsze funkcjonowanie naszej placówki. Dla każdego z nas najwyższy możliwy poziom realizacji świadczeń zdrowotnych jest kryterium niepodlegającym negocjacjom. Jednocześnie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że funkcjonowanie szpitala to specyficzny rodzaj działalności, w którym ochrona zdrowia i życia łączy się z wyzwaniami natury administracyjnej i finansowej. Nie funkcjonujemy bowiem w próżni, jesteśmy częścią istniejącego systemu opieki zdrowotnej w Polsce – z jego zaletami, ale także niedostatkami oraz wyzwaniami w dobie wielu reform w tym systemie. Zdajemy sobie sprawę z trudnej kondycji finansowej wielu szpitali i problemów, z jakimi tego typu placówki muszą się mierzyć. To sprawia, że wszyscy w Szpitalu Żywiec dokładamy najwyższych starań, by najdrobniejsze nawet wydatki oraz inwestycje były doskonale przemyślane i procentujące w perspektywie długoterminowej. Ponieważ różne aspekty naszej działalności sprawozdawane są do różnych i licznych grup interesariuszy, nasza działalność jest niezwykle transparentna. Mamy poczucie, że odpowiadamy nie tylko przed stroną publiczną i prywatną, płatnikiem publicznym i władzami samorządowymi, ale także przed naszymi pacjentami, kolegami z pracy, lokalną społecznością. To ogromne zobowiązanie. Z naszych doświadczeń z wdrożenia wyjątkowej inicjatywy z obszaru PPP w Żywcu wiemy już jednak, że nawet najbardziej ambitne projekty, realizowane przy nakierowaniu na osiągnięcie wspólnego celu, sprawiają, że korzystne rezultaty dla dobra pacjentów mogą przewyższyć najśmielsze oczekiwania – podkreśla Wadim Kurpias.
Dzięki wdrożeniu projektu w modelu PPP mieszkańcy Żywca uzyskali dostęp do usług zdrowotnych na najwyższym poziomie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Pacjenci leczący się w tutejszym ośrodku korzystają ze świadczeń zdrowotnych w ramach kontraktów szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia, dodatkowo dostępne jest także szerokie i stale powiększane portfolio procedur realizowanych odpłatnie.
Seminarium PPP – 18 maja 2023, onsite i online
18 maja 2023 r. w godz. 11:00-16:00 w Szpitalu Żywiec w formule hybrydowej odbędzie się seminarium pt. „Jak skutecznie wdrożyć projekt partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w sektorze ochrony zdrowia w Polsce”. Podczas tego wydarzenia uczestnicy seminarium zapoznają się ze studium przypadku wdrożenia zintegrowanego projektu PPP na przykładzie Szpitala Żywiec oraz dowiedzą się, jakie są korzyści i wyzwania związane z takim modelem wdrożenia inicjatywy z obszaru opieki zdrowotnej. Seminarium skierowane jest przede wszystkim do przedstawicieli sektora publicznego oraz wszystkich zainteresowanych tematyką partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Organizatorem wydarzenia jest Grupa InterHealth Canada Limited we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Żywcu.
źródło: Grupa InterHealth Canada Limited w Polsce
źródło: Grupa InterHealth Canada Limited w Polsce
Autor:
Redakcja MedicalPress