Kolejna udana operacja stenozy zastawki aortalnej w UCZKiN

Opublikowane 20 stycznia 2022
Kolejna udana operacja stenozy zastawki aortalnej w UCZKiN
W ubiegłym tygodniu w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM odbył się już czwarty, wewnątrzmaciczny zabieg plastyki balonowej u płodu ze stenozą aortalną. Wykonano go u ciężarnej będącej w 26 tygodniu ciąży. Mama i dziecko czują się dobrze. Serce dziecka pracuje po zabiegu znacznie lepiej i szansa na to, że uda się u niego zachować obie komory jest bardzo duża.
Jak już informowaliśmy w czerwcu ubiegłego roku w UCZKiN WUM wznowiony został program prenatalnej terapii wad serca płodu. W nowym miejscu, kierowanym przez krajowego konsultanta w dziedzinie perinatologii prof. dr. hab. n. med. Mirosława Wielgosia, Zespół w składzie: dr hab. n. med.  Marzena Dębska (główny operator i szef Zespołu), prof. dr hab. n. med. Janusz Kochman, dr n. med. Beata Rebizant, dr n. med. Katarzyna Zych – Krekora, przeprowadza wewnątrzmaciczne zabiegi na sercach, zaś w Poradni Echokardiograficznej konsultuje pacjentki z podejrzeniem wad serca i kwalifikuje do operacji.
 

- Jako Kierownik Kliniki mogę powiedzieć, że mam niesamowite szczęście do ludzi. Obecnie w UCZKiN mamy zespół, z którym nierealne staje się realnym. Dołączenie do nas prof. Marzeny Dębskiej było otwarciem karty dającej jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa naszym Pacjentkom i ich Maluszkom. A na tym zależy nam najbardziej. Dzięki współpracy z innymi jednostkami WUM zapewniamy naszym podopiecznym najwyższe standardy opieki. Zapraszamy do nas wszystkie Pacjentki potrzebujące wysokospecjalistycznej pomocy. - mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii UCZKiN WUM.


- Połączyliśmy siły ze specjalistami zajmującymi się dalszym leczeniem dzieci z wadami serca, dzięki temu nasi Pacjenci otrzymują kompleksową opiekę nie tylko w łonie mamy, ale również po urodzeniu. Jestem wielką zwolenniczką pracy zespołowej. Cieszę się bardzo z faktu, że proces leczenia naszych Pacjentów będzie od początku do końca prowadzony w jednej instytucji o olbrzymim oddziaływaniu, jaką jest Warszawski Uniwersytet Medyczny. Wsparcie kardiologów dziecięcych i kardiochirurgów pozwala nam z wielkim spokojem wykonywać każdą kolejną operację na tych malutkich serduszkach, a ich mamom oczekiwać na przyjście na świat ich dzieci, które mają już za sobą pierwszy etap leczenia.
- podkreśla dr hab. n. med. Marzena Dębska, główny operator, UCZKiN WUM.

Obecnie Uniwersyteckie Centrum Kobiety i Noworodka w ramach macierzystej uczelni, czyli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, realizuje program terapii wad serca płodu we współpracy z Kliniką Kardiologii Dziecięcej kierowaną przez prof. dr hab. n. med. Bożenę Werner, specjalistę pediatrii i kardiologii dziecięcej oraz Kliniką Kardiochirurgii Dziecięcej kierowaną przez prof. dr hab. n. med. Mariusza Kuśmierczyka, specjalistę kardiochirurga i transplantologa. Ważną rolę w tej współpracy odgrywa także Klinika Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii kierowana przez prof. dr hab. n. med. Piotra Węgrzyna oraz Klinika Neonatologii kierowana przez prof. dr hab. n. med. Bożenę Kociszewską-Najman.

Warszawski Uniwersytet Medyczny jest jedną z najstarszych i najnowocześniejszych uczelni medycznych w Polsce. Od ponad 200 lat kształci najlepszych specjalistów w zakresie nauk medycznych, farmaceutycznych i o zdrowiu.

Uniwersyteckie Centrum Kobiety i Noworodka WUM jest wiodącym w kraju ośrodkiem terapii płodu, oferującym Pacjentkom najszerszy panel zabiegów wewnątrzmacicznych.


źródło: mat. pras.