15 lat TAVI w Polsce. Wyróżnienia dla lekarzy z Zabrza
Opublikowane 12 czerwca 2024Podczas XXXI Zabrzańskiej Konferencji Kardiologicznej w Katowicach wręczono wyróżnienia dla zespołów, które wprowadzały w Polsce metodę przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI). Pamiątkowe tablice odebrali min.: dr hab. n. med. Piotr Chodór oraz dr n. med. Krzysztof Wilczek dr n. med. Roman Przybylski, którzy wprowadzali wraz z zespołem małoinwazyjną procedurę w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) to metoda leczenia ciężkiego zwężenia zastawki aortalnej. Na świecie pierwszy raz zastosował ją w 2002 roku zespół Alain’a Cribiera w Rouen we Francji. TAVI jest alternatywą dla klasycznych, chirurgicznych metod wymiany zastawki, a czasem jedynym spospbem leczenia tej wady w przypadku, gdy chory nie kwalifikuje się do operacji. Technika TAVI polega na wprowadzeniu do aorty (przez tętnicę udową, podobojczykową, szyjną, przez koniuszek serca lub bezpośrednio przez nakłucie aorty) specjalnej biologicznej protezy. Po jej rozprężeniu płatki zastawki podejmują pracę w miejsce uszkodzonej.
W Polsce pierwsze zabiegi TAVI z użyciem zastawek rozprężanych balonem (Edwards Sapien) przeprowadziły zespoły z Krakowa i Zabrza – dzień po dniu 25 oraz 26 listopada 2008 roku. Poprzedziło je kilkudniowe szkolenie zabrzańskiego zespołu w ośrodku w Rouen.
Pierwsze zabiegi TAVI w Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzone zostały przez zespół kierowany przez prof. Mariana Zembalę w składzie: kardiochirurdzy Roman Przybylski, Marcin Krasoń; kardiolodzy Piotr Chodór, Krzysztof Wilczek, Tomasz Niklewski; radiolog Jan Głowacki; anestezjolog Paweł Nadziakiewicz.
Dwie nasze pierwsze pacjentki - panie w wieku 77 i 80 lat – po zabiegu przeżyły odpowiednio 11 i 7 lat.
W Zabrzu pierwsze zabiegi przeprowadzono z dostępu przez koniuszek serca (jako drugi ośrodek w Polsce). Natomiast po raz pierwszy w skali kraju w kolejnych miesiącach w Zabrzu przeprowadzono zabiegi z dostępu przez tętnicę udową, z dostępu podobojczykowego, wykonano implantację typu valve-in-valve oraz zastosowano nowe zastawki samorozprężalne CoreValve i Acurate.
Technika TAVI dała szansę na leczenie pacjentów, którzy z uwagi na ciężki stan nie mogli być kwalifikowani do zabiegu chirurgicznego i byli leczenie jedynie farmakologicznie. Obecnie w Polsce wykonuje się ponad 4 tysiące zabiegów TAVI rocznie, to więcej niż klasyczną metodą chirurgiczną. Tylko w Zabrzu w 2023 roku metodę zastosowano u 248 chorych.
Sesję „15 lat TAVI w Polsce” zorganizowano pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów.
Wyróżnienia za prowadzenie pionierskiej metody w Polsce odebrali: dr hab. Piotr Chodór, prof. Dariusz Dudek, prof. Janusz Kochman, prof. Grzegorz Opolski, dr Roman Przybylski, prof. Witold Rużyłło, prof. Jerzy Sadowski, dr Krzysztof Wilczek, prof. Adam Witkowski oraz prof. Wojciech Wojakowski.
źródło: SCCS
Autor:
Redakcja MedicalPress