Rusza kolejna edycja kampanii edukacyjnej „ProstaTaHistoria” - zapisz się na spotkania z onkologiem

Opublikowane 11 czerwca 2024
Rusza kolejna edycja kampanii edukacyjnej „ProstaTaHistoria” - zapisz się na spotkania z onkologiem
Rusza kolejna edycja kampanii edukacyjnej „ProstaTaHistoria”, która jest realizowana przez Fundację OnkoCafe - Razem Lepiej. „W tym roku przyjeżdżamy do Waszych miast, aby spotkać się z pacjentami chorującymi na rozrost gruczołu krokowego i raka prostaty, a także z ich bliskimi. Towarzyszyć nam będzie onkolog, który pomoże pacjentom lepiej zrozumieć istotę raka prostaty i opowie o skutecznych metodach leczenia tej choroby” - informują przedstawiciele Fundacji.
Pierwsze spotkanie z onkologiem odbędzie się już 15 czerwca w Śląskim Szpitalu Urologicznym Mazovia przy ulicy Strzeleckiej 9. Od godziny 9.00 do 17.00 na pacjentów i ich bliskich będzie czekała dr n. med. Adrianna Stryczyńska-Mirocha.
 
Na spotkanie można zapisać się telefonicznie pod numerem tel.: 537 888 789, mailowo: sekretariat@onkocafe.pl, poprzez formularz.
 
Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęściej rozpoznawanych nowotwór wśród mężczyzn. Na szczęście choroba wykryta wcześnie może być niemal całkowicie wyleczalna.
 
Większość pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego lub podejrzeniem raka prostaty jest kierowana do urologa, który podejmuje decyzje o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu. Warto jednak pamiętać, że decyzja dot. ścieżki terapeutycznej chorego onkologicznego powinna zapadać podczas konsylium wielospecjalistycznego. W przypadku chorych na raka prostaty w konsylium udział bierze nie tylko urolog, ale także onkolog, radioterapeuta i inni specjaliści w zależności od sytuacji klinicznej chorego.
 
Choć podejmowanie decyzji dot. chorego na raka prostaty podczas konsylium wielospecjalistycznego powinno być złotym standardem, to zdarza się jeszcze, że pacjenci mają ograniczony dostęp do lekarza onkologa, szczególnie na początku ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej.
 
Fundacja OnkoCafe, która od lat prowadzi kampanię „ProstaTaHistoria” widząc problem związany z dostępem do opieki onkologicznej dla chorych na raka prostaty organizuje w całej Polsce spotkania z lekarzem onkologiem.
 
Spotkania odbędą się w wybranych miastach: Bydgoszczy, Katowicach, Wrocławiu, Gnieźnie, Warszawie, Gdańsku, Zakopanem, Lublinie, Nowym Targu, Tarnowie. „Indywidualne bezpłatne konsultacje to świetna okazja do skonsultowania wyników badań, zasięgnięcia drugiej opinii specjalisty, do której każdy pacjent ma prawo. Przy naszym stoisku, w każdym z miast, pojawią się także edukatorzy, którzy wyjaśnią na czym polega rola onkologa w diagnozowaniu i leczeniu raka prostaty. Chcielibyśmy także zwrócić uwagę, że nie wszyscy chorzy na raka prostaty mogą być skutecznie leczeni radykalnie za pomocą zabiegu operacyjnego czy też radioterapii. Cześć chorych z przerzutowym i opornym na kastrację rakiem prostaty będzie wymagała leczenia systemowego, a w tej sytuacji rola onkologa jest nieoceniona” - mówi Anna Kupiecka prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej.


źródło: Onkocafe