Rekordowa frekwencja na 87. Wiosennej Konferencji PTK i XVI Konferencji Kardiologii Polskiej! Kardiolodzy z nowymi wytycznymi

Opublikowane 15 kwietnia 2024
Rekordowa frekwencja na 87. Wiosennej Konferencji PTK i XVI Konferencji Kardiologii Polskiej! Kardiolodzy z nowymi wytycznymi

Ponad 800 zarejestrowanych uczestników z całej Polski oraz innych krajów europejskich, 30 sesji, 160 wykładowców i 158 wykładów – najwyższa w historii tego wydarzenia frekwencja to efekt dynamicznego rozwoju Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz zasięgu jego działania. Program tegorocznej edycji przygotowali najwybitniejsci eksperci kardiologii i kardiochirurgii, a najciekawsze elementy zaprezentowano w formule warsztatów i sesji dyskusyjnych.

Stolica Podlasia centrum dyskusji o kardiologii

 

Tegoroczna edycja jednego z dwóch najważniejszych wydarzeń Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbyła się w stolicy Podlasia. Białystok na dwa dni (13 – 14 kwietnia) zamienił się w centrum dyskusji na temat rozwoju i przyszłości kardiologii w Polsce, wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) oraz rekomendacji PTK.

 

Dwudniowe wydarzenie zostało zainaugurowane konferencją prasową z udziałem ekspertów PTK oraz dr Jacka Brzozowskiego – Wojewody Podlaskiego. Spotkanie dla mediów było okazją do analizy potrzeb i zasobów Podlasia w zakresie standardów leczenia pacjentów kardiologicznych oraz określenia priorytetów na dalszy rozwój kardiologii.

- Białystok dysponuje ogromnym potencjałem, dlatego Wiosenna Konferencja PTK w tym roku odbyła się w stolicy Podlasia. Z całą pewnością wschodnia część Polski nie odstaje w zakresie standardów leczenia. Teraz musimy wykorzystać zgromadzone zasoby oraz otwartość władz województwa do tego, aby rozwijać myśl naukową i wprowadzać kolejne nowoczesne rozwiązania w tej części kraju, ale również w całej Polsce – mówi prof. Agnieszka Tycińska, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Wiosennej Konferencji.

 

Wiosenna Konferencja a codzienna praktyka kliniczna

 

Jednymi z kluczowych były sesje poświęcone najnowszym wytycznym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wśród poruszanych kwestii były m.in. wytyczne dotyczące ostrych zespołów wieńcowych w praktyce klinicznej. Sesji przewodniczyli prof. Sławomir Dobrzycki, prof. Mariusz Gąsior, prof. Robert Gil oraz prof. Adam Witkowski. Szczegółowo omówiono konkretne przypadki kliniczne, leczenie przeciwzakrzepowe w fazie przedszpitalnej oraz w trakcie hospitalizacji, jak również poszpitalną prewencję zdarzeń.

 

W agendzie nie zabrakło innych sesji przypadków klinicznych, jak i dyskusji o przyszłości leczenia niewydolości serca z obniżoną frakcją wyrzutową. Omówiono również wytyczne ESC dotyczące infekcyjnego zapelania wsierdzia czy postępowania z pacjentami cierpiącymi na choroby sercowo – naczyniowe i cukrzycę.

 

Twórcy programu Konferencji nie zapomnieli o pacjentach z chorobami nowotworowymi, zapewniając uczestnikom sesję poświęconą omówieniu kwalifikacji w terapii onkologicznej u pacjentów wysokiego ryzyka sercowo – naczyniowego i profilaktyki przeciwzakrzepowej w chorobie nowotworowej. Sesję prowadzili prof. Sebastian Szmit oraz prof. Ewa Lewicka.

 
Drugi dzień wydarzenia rozpoczęto od międzynarodowej sesji poświęconej leczeniu pacjentów ze wstrząsem kardiogennym, którą wspólnie poprowadzili prof. Robert Gil, prof. Dariusz Dudek, prof. Agnieszka Tycińska oraz prof. Robert Zymliński. Z wykładami wystąpili m.in. prof. Sigrun Halvorsen, prof. Alessandro Sionis czy prof. Christian Hassager.

Polskie Towarzystwo Kardiologicznego od kilku miesięcy prowadzi intensywne prace nad przygotowaniem założeń Narodowego Programu Leczenia Pacjentów ze Wstrząsem Kardiogennym, który jest jednym z priorytetów Towarzystwa wskazanym w „Dekalogu polskiej kardiologii”.

 

Nie zabrakło sesji dotyczących polskich rekomendacji dla codziennej praktyki klinicznej. Omówiono m.in. najnowsze wytyczne Sekcji i Asocjacji PTK w zakresie praktycznych zaleceń dla kardiologów przy redukcji cholesterolu, szczepień przeciw pneumokomom czy diagnostyki i leczenia amyloidozy transtyretynowej.

 

- Status największego i najbardziej dynamicznie działającego medycznego towarzystwa naukowego zobowiązuje. Dlatego w ramach dwudniowej Wiosennej Konferencji chcemy dać środowisku możliwie jak najwięcej wiedzy, aby najnowsze wytyczne mogły natychmiast wchodzić w życie, a dzięki temu realnie poprawiać życie chorych – mówi prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 

70 lat Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

 

2024 rok jest szczególnie istotny dla PTK, które w tym roku rozpoczęło 70. rok działalności. Wiosenna Konferencja i Konferencja Kardiologii Polskiej to jeden z elementów świętownia dokonań organizacji.

Dlatego zaplanowano również część uroczystą, podczas której poza krótkim podsumowaniem dotychczasowych dokonań, organizatorzy Konferencji wręczyli specjalne wyróżnienia. Kryształowe Serca za zaangażowanie w promocję nauki i wsparcie działań PTK otrzymali m.in. dr Jacek Brzozowski – Wojewoda Podlaski, Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego czy Tadeusz Truskolaski – Prezydent Miasta Białystok. Za wkład naukowy i wspieranie szeroko pojętego rozwoju PTK uhonorowano m.in. prof. Adam Torbickiego, prof. Roberta Gila, prof. Janinę Stępińską czy prof. Adama Witkowskiego.

 

  • Wydarzenie było olbrzymim wyzwaniem organizacyjnym i merytorycznym. To ogromna odpowiedzialność za rozwój i edukację klinicystów, którzy już jutro zaczną wytyczne ESC czy PTK wdrażać w codzienną praktykę. Z dumą mogę jednak powiedzieć, że podjęte wysiłki opłaciły się, co widać po rekordowej frekwencji. Wydarzenie było nie tylko potężną dawką wiedzy, ale także piękną celebracją kolejnego etapu obchodów 70-lecia działalności PTK, co jeszcze bardziej wzmacnia Towarzystwo i podnosi jego prestiż – podsumowuje prof. Tycińska.
źródło: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne