Ponad 100 transplantacji serca i płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca

Opublikowane 26 stycznia 2023
Ponad 100 transplantacji serca i płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca
51 transplantacji serca, w tym 13 u dzieci, oraz 50 przeszczepów płuc wykonano w ubiegłym roku w Śląskim Centrum Chorób Serca (SCCS) w Zabrzu – poinformowała placówka. W 2022 roku ogólna śmiertelność pacjentów po transplantacjach serca spadła poniżej 12 procent.
 
W środę, w przeddzień 57. rocznicy pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki, w Śląskim Centrum Chorób Serca obchodzono Dzień Transplantologa. Spotkanie było okazją do podsumowania ostatnich dokonań transplantologii w różnych dziedzinach, m.in. przeszczepów serca i płuc.

- Jeśli chodzi o wskaźnik śmiertelności po transplantacjach serca, osiągnęliśmy światowym poziom. Od dziewięciu miesięcy nie zmarł ani jeden pacjent po operacji przeszczepienia serca - podkreślił dr Szymon Pawlak z Oddziału Kardiochirurgii Transplantacji Serca u Dzieci i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w zabrzańskim ośrodku.

W sumie w Zabrzu wykonano dotąd 1580 przeszczepów serca, z czego 135 u dzieci. Najmłodszy operowany pacjent miał sześć miesięcy, najczęściej zaś nowe serce otrzymują dzieci w wielu 4-7 lat. Wśród dzieci czas oczekiwania na przeszczep wynosi średnio ok. 200 dni; wiele z nich wymaga w tym czasie mechanicznego wspomagania serca.

- Warto zwrócić uwagę na odległe wyniki przeszczepów u dzieci, wskazujące, iż 10 lat od przeszczepienia serca przeżywa 86 proc. operowanych dzieci. Jest to wynik na bardzo dobrym poziomie i daje ogromną nadzieję na następne lata działalności programu - powiedział dr Pawlak.

Ogólna liczba ubiegłorocznych przeszczepów serca w Zabrzu - 51 - była mniejsza niż w latach ubiegłych. W latach 2020-21 było to powyżej 80 przeszczepów rocznie, w dwóch latach poprzednich - ponad 70.

Nie da się rozwijać transplantologii bez zrozumienia i wsparcia społecznego. Najważniejsza jest możliwość pobrania narządów do transplantacji. Nadal najczęstszą przyczyną braku pobrania narządów jest odmowa rodziny bądź sprzeciw. Musimy konsekwentnie działać tak, byśmy - jako społeczeństwo - dojrzeli do tego poziomu świadomości, że wzajemnie się ratujemy, a częścią tego społecznego "ratownictwa" jest zgoda na pobranie narządów po śmierci" - powiedział szef zabrzańskiego ośrodka prof. Piotr Przybyłowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej woj. małopolskiego.

W Zabrzu wykonano natomiast w zeszłym roku ponad połowę (50) ze wszystkich 93 przeszczepów płuc w Polsce. W drugim pod tym względem ośrodku w Gdańsku wykonano 38 transplantacji płuc. Lekarze szacują, że rocznie takiego zabiegu potrzebuje w Polsce ok. 150-200 osób.


 

źrodło: PAP