Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej uruchamia serwis opieka farmaceutyczna

Opublikowane 01 sierpnia 2023
Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej uruchamia serwis opieka farmaceutyczna
Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej przygotowało materiały informacyjno – edukacyjne, przeznaczone zarówno dla lekarzy, jak i farmaceutów, dotyczące opieki farmaceutycznej, umieszczając je na swojej stronie www. Partnerami serwisu są marki Strepsils i Nurofen należące do Reckitt.
Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej od początku wspiera projekt opieki farmaceutycznej, postrzegając w nim korzyści zarówno dla pacjentów, lekarzy, jak i farmaceutów. Współcześni farmaceuci, pozostając często w bliskim kontakcie z pacjentami oraz mając ku temu odpowiednie wykształcenie są w stanie pełnić opiekę farmaceutyczną, wspierać i edukować pacjenta. Podobne rozwiązania funkcjonują z powodzeniem w innych krajach. Jednocześnie w Polsce obserwujemy negatywne zjawiska związane z nadużywaniem leków, ich niewłaściwym stosowaniem czy stosowaniem tej samej substancji aktywnej pod postacią innych nazw handlowych. Prowadzone przez farmaceutów szczepienia przeciwko covid i grypie także spotkały się z bardzo dobrym odbiorem społecznym.     

Zdaniem doktor hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas, profesor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Konsultant Krajowej Medycyny Rodzinnej - „to właśnie farmaceuta jest często pierwszym profesjonalistą medycznym, z którym kontaktuje się pacjent. Myślę że nie ulega wątpliwości, że w Polsce farmaceuci cieszą się dużym zaufaniem wśród pacjentów, a zatem ważne jest wspieranie ich roli wzmacnianie relacji farmaceuta - pacjent i tutaj wykorzystanie nowych możliwości i narzędzi opieki farmaceutycznej pozwala oczywiście wzmacniać zaufanie do tego zawodu. Bardzo ważnym jest również budowanie i wzmacnianie relacji i współpracy na linii farmaceuta-lekarz i wspieranie rozwoju opieki farmaceutycznej przez środowisko lekarskie (…).”

Podstrona:
zawiera materiały dotyczące m.in.:
- przeglądy lekowe
- recepta kontynuowana
- edukacja pacjentów dotyczącą nienadużywania antybiotyków w schorzeniach górnych dróg oddechowych
- leczenie bólu – jakie dawki stosować i jak uniknąć nadużywania leków przeciwbólowych     

„Postrzegamy farmaceutów jako istotną grupę profesjonalistów medycznych, ze względu zarówno  na ich wiedzę, jak i kontakt z pacjentem. Wspieramy edukację i rozwój kompetencji farmaceutów poprzez nasze własne działania. Cieszymy się, że tak istotne towarzystwa skupiające lekarzy, jak Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, wspierają projekt opieki farmaceutycznej, a my możemy być jego partnerem.” – podsumowuje Maja Marciszewska z Reckitt.

źródło: PTMR