Pierwsza w Polsce implantacja nowego - samorozprężalnego reduktora przepływu do zatoki wieńcowej w leczeniu dławicy opornej na leczenie
Opublikowane 29 lipca 2024W dniu 26 lipca 2024 r. Zespół w składzie: dr hab. Mariusz Tomaniak (operator), prof. Janusz Kochman (operator), Francesco Giannini (proktor), Katarzyna Pałyska, Katarzyna Michalska (pielęgniarki), Stanisław Drozdowski (technik), w I Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. Marcina Grabowskiego, przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg implantacji nowego samorozprężalnego reduktora przepływu do zatoki wieńcowej (A-Flux Reducer System, Vahaticor) w ramach leczenia nasilonej dławicy piersiowej utrzymującej się pomimo optymalizacji terapii (tzw. dławicy opornej).
To jednocześnie pierwszy na świecie zabieg implantacji tego urządzenia w leczeniu opornej dławicy w przebiegu izolowanej choroby mikrokrążenia wieńcowego, który przeprowadzono u pacjentki bez zwężeń w tętnicach wieńcowych, bez uprzednich interwencji na tętnicach wieńcowych, u której w badaniu inwazyjnej oceny mikrokrążenia potwierdzono obecność choroby małych naczyń.
Reduktor przepływu jest urządzeniem, implantowanym w znieczuleniu miejscowym, które po wszczepieniu do głównego spływu żył odprowadzających krew z serca (czyli tzw. zatoki wieńcowej) doprowadza do stopniowego przekrwienia uprzednio niedokrwionych obszarów mięśnia sercowego. Według dostępnych badań reduktor przepływu w zatoce wieńcowej pozwala na zwiększenie tzw. całkowitej rezerwy wieńcowej, co stwarza szansę na poprawę jakości życia u chorych z nasiloną dysfunkcją mikrokrążenia, u których uporczywe dolegliwości w klatce piersiowej utrzymują się pomimo optymalizacji farmakoterapii.
źródło: LinkedIn, SalusPR
źródło: LinkedIn, SalusPR
Autor:
Redakcja MedicalPress