Akademia Komunikacji Medycznej: Zdobądź 24 punkty edukacyjne i naucz się skutecznie publikować wyniki badań

Proper Medical Writing wraz z MEDmeetsTECH uruchamia program edukacyjny pn. „Akademia Komunikacji Medycznej”cykl kursów online, z zakresu komunikacji naukowej, akredytowanych przez Naczelną Izbę Lekarską,  skierowany do lekarzy, rezydentów, doktorantów oraz naukowców.
2025-05-15 12:18

Nowa pracownia bronchoskopii w Zielonej Górze. Pacjenci zyskają szybszy dostęp do diagnostyki

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze otwarto nową pracownię bronchoskopii. To ważna inwestycja dla pacjentów z chorobami układu oddechowego, szczególnie w kontekście szybszej diagnostyki raka płuca. Realizacja była możliwa dzięki współpracy wielu środowisk – od samorządu, przez Fundację WOŚP, po zespół medyczny. Cytowane wypowiedzi pochodzą z materiału opublikowanego przez Gazetę Lubuską.
2025-05-14 09:39

Pół wieku badań i leczenia białaczek. Jubileusz Polskiej Grupy PALG

Polska Grupa ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych (PALG) od pół wieku wyznacza kierunki terapii, które zmieniają życie pacjentów z nowotworami krwi. Dla środowiska medycznego to przykład długofalowej współpracy klinicystów, badaczy i ośrodków w całej Polsce – prowadzone przez PALG badania kliniczne znajdują odzwierciedlenie w międzynarodowych rekomendacjach i codziennej praktyce klinicznej. Z okazji jubileuszu publikujemy rozmowę z prof. Sebastianem Gieblem, Prezesem PALG, który podsumowuje dokonania grupy i dzieli się planami na przyszłość.
2025-05-07 11:59

Strażacy, ratownicy i… piloci. Kto zyskał, a kto stracił w oczach Polaków?

Zawody związane z ratowaniem życia i zdrowia niezmiennie cieszą się najwyższym poważaniem społecznym – potwierdza to najnowszy ranking SW Research. Ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze znajdują się w ścisłej czołówce zestawienia, co pokazuje, że społeczeństwo nadal dostrzega i docenia wysiłek pracowników ochrony zdrowia. Warto przyjrzeć się bliżej, jak zmieniają się nastroje i jakie profesje – także medyczne – budzą największy szacunek.
2025-05-07 11:46

Kiedy technologia ratuje życie – rozmowa o nowoczesnej radioterapii

Radioterapia jest jedną z trzech podstawowych metod leczenia nowotworów i jednocześnie jest trudna do zrozumienia. Radioterapii jest poddawanych aż około 60% chorych na nowotwory, ale wokół tej zaawansowanej technologicznie, bezpiecznej i precyzyjnej formy leczenia wciąż narastają mity oraz nieuzasadnione obawy. Aby przybliżyć fakty i rozwiać najczęstsze wątpliwości, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON) zorganizował webinar edukacyjny z okazji Europejskiego Dnia Praw Pacjentów. Gościem spotkania był Profesor Mateusz Spałek, specjalista z Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, który na co dzień wykorzystuje radioterapię w leczeniu chorych.
2025-05-05 10:38

Histeroskopia w Szpitalu w Drawsku Pomorskim - innowacyjna diagnostyka i leczenie schorzeń ginekologicznych

W szpitalu w Drawsku Pomorskim wprowadzono na stałe nową procedurę medyczną – histeroskopię. To małoinwazyjna metoda diagnostyki i leczenia wykorzystywana w ginekologii.

2025-04-29 10:02

Diagnostyka genetyczna standardem nowoczesnej medycyny – genetyka ratuje życie!

DNA to nie tylko nośnik informacji genetycznej – to także klucz do zrozumienia wielu chorób, które przez lata pozostawały niewyjaśnione. Współczesna diagnostyka genetyczna zmienia losy pacjentów – pozwala szybciej postawić trafną diagnozę, wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie i wdrożyć leczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb. Dla wielu osób oznacza to koniec długiej i często bolesnej drogi przez kolejne nieskuteczne terapie i błędne rozpoznania. O tym, jak diagnostyka genetyczna wpływa na standardy nowoczesnej medycyny, opowiedzieli eksperci kampanii „Genetyka Ratuje Życie!”.

2025-04-25 12:45

Światowy Dzień DNA - Badania genetyczne w NIO-PIB

Dziś obchodzimy Światowy Dzień DNA, który upamiętnia jedno z najważniejszych odkryć naukowych XX wieku. To właśnie 25 kwietnia 1953 roku opublikowano przełomowy artykuł Amerykanina Jamesa Watsona i Brytyjczyka Francisa Cricka, którzy opisali strukturę podwójnej helisy DNA. DNA to zapis fundamentalnych informacji o człowieku - określa, kim jesteśmy, jak wyglądamy, jak funkcjonuje nasze ciałom, ale nie tylko. DNA to także klucz do zrozumienia dziedziczenia, funkcjonowania organizmu, ewolucji i rozwoju nowoczesnej medycyny. Dzięki badaniom genetycznym możliwa jest dziś diagnostyka chorób, terapie genowe czy personalizowane leczenie, co w onkologii jest szczególnie ważne.
2025-04-25 12:39

Nagły zgon sercowy u pacjentów z niewydolnością serca – jak skutecznie zapobiegać?

Nagły zgon sercowy to stan, w którym dochodzi do gwałtownego zatrzymania akcji serca, zazwyczaj w wyniku arytmii komorowych, prowadząc do śmierci, jeśli nie zostanie wdrożona natychmiastowa resuscytacja. Profesor Agnieszka Pawlak podkreśliła, że że mamy między 6 a 9 milionów zgonów rocznie z powodu nagłego zgonu sercowego, co pokazuje skalę problemu.
2025-04-23 12:16

Od Innowacyjnej Idei Do Sukcesu - Ruszyły zapisy do 6 edycji Raportu Top Disruptors in Healthcare

Każdego roku startupy stają przed wyzwaniem: jak przebić się w coraz bardziej zatłoczonej przestrzeni innowacji medtech? Potencjał może znajdować się w jednej z najważniejszych publikacji sektora medtech – Raporcie „Top Disruptors in Healthcare”. Raport realizowany jest przez Koalicję AI i Innowacji w Zdrowiu we współpracy z Polską Federacją Szpitali oraz wZdrowiu. Właśnie ruszyły zapisy do 6 edycji! [LINK]
2025-04-22 08:16

Medycyna w erze sztucznej inteligencji – jak cyfryzacja uzdrawia system opieki zdrowotnej? - Konferencja AI & MEDTECH CEE 2025

Rejestracja na V edycję międzynarodowej konferencji „AI&MEDTECH CEE” wciąż trwa! Największe wydarzenie w Polsce poświęcone sztucznej inteligencji i innowacjom w ochronie zdrowia, które od lat gromadzi liderów zmian z kraju i zagranicy, odbędzie się już 10 czerwca 2025 roku w Warszawie, w hotelu Crowne Plaza przy Rondzie Daszyńskiego 2. Nie zwlekaj, dołącz do naszej społeczności pasjonatów zdrowia i technologii, aby wspólnie kształtować przyszłość opieki zdrowotnej. Bądź częścią rewolucji AI & MEDTECH CEE – zarejestruj się [LINK]!
2025-04-17 13:48

Nowe możliwości, nowe wyzwania w diagnozowaniu i leczeniu chorych z niewydolnością serca – już 30-31 maja odbędzie się konferencja Asocjacji Niewydolności Serca PTK

Program wydarzenia będzie poruszał najnowsze zagadnienia związane z niewydolnością serca (prewencja, fenotypy, diagnostyka, leczenie), kardiomiopatiami (diagnostyka i nowe możliwości terapeutyczne), otyłością a niewydolnością serca (czy możemy bezpiecznie leczyć), ostrą niewydolnością serca, wadami zastawkowymi serca (diagnostyka i leczenie inwazyjne oraz z wykorzystaniem kardiochirurgii małoinwazyjnej) oraz ciężką niewydolnością serca.
2025-04-11 11:19