Kiedy przysługuje transport sanitarny? NFZ wyjaśnia zasady

Transport sanitarny to jedno ze świadczeń zdrowotnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ma on na celu zapewnienie pacjentom bezpiecznego przewozu do placówek medycznych i z powrotem, wtedy gdy ich stan zdrowia nie pozwala na samodzielne korzystanie z transportu publicznego.
2025-04-10 10:35

SOLO I, II, III – jak działa nowy system leczenia nowotworów w Polsce

Nowy model organizacji opieki onkologicznej w Polsce nabiera realnych kształtów. Dzięki wprowadzeniu Specjalistycznych Ośrodków Leczenia Onkologicznego (SOLO), pacjenci onkologiczni mają otrzymywać leczenie dostosowane do stopnia zaawansowania choroby, bliżej miejsca zamieszkania i w systemie lepiej zorganizowanej koordynacji. To jeden z kluczowych elementów budowy Krajowej Sieci Onkologicznej.
2025-04-10 10:26

Wyjścia ze szpitala. Kto i kiedy może dostać przepustkę?

Kiedy możliwa jest przepustka, a kiedy lekarz może jej odmówić? Rzecznik Praw Pacjenta przypomina zasady, które regulują możliwość wyjść pacjentów z placówek psychiatrycznych – zarówno tych leczonych dobrowolnie, jak i przebywających w szpitalu bez swojej zgody.
2025-04-10 10:17

Polska w światowej czołówce. Ponad 1000 transplantacji wątroby u dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka

Tysiąc dzieci – tysiąc historii, które mogły się dalej toczyć dzięki transplantacji. Centrum Zdrowia Dziecka osiągnęło właśnie niezwykły kamień milowy: ponad 1000 udanych przeszczepów wątroby u najmłodszych pacjentów. To nie tylko liczby, ale także dowód wieloletniego zaangażowania, kompetencji i współpracy setek specjalistów.
2025-04-10 10:04

Przełom w kardiologii: WUM jako pierwszy w Polsce wszczepił zastawkę trójdzielną przez żyłę udową

Zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jako pierwszy w Polsce przeprowadził przezcewnikowe implantacje protez zastawkowych u pacjentów z ciężką niedomykalnością zastawki trójdzielnej. Nowatorskie zabiegi wykonano z dostępu przez żyłę udową – bez otwierania klatki piersiowej. U wszystkich trzech pacjentów osiągnięto eliminację niedomykalności. To przełom w polskiej kardiologii interwencyjnej i szansa dla tysięcy pacjentów, którzy ze względu na wiek i liczne choroby współistniejące nie kwalifikują się do klasycznych operacji kardiochirurgicznych.
2025-04-07 16:20

Eksperci opracują nowe standardy opieki nad pacjentami z miażdżycą - ruszył projekt naukowy "Profilaktyczna Interwencja Sercowo-Naczyniowa w Prewencji Wielochorobowości"

- Miażdżyca to poważna choroba, która dotyka miliony Polaków. Często rozwija się latami, nie daje wyraźnych objawów, ale prowadzi do bardzo groźnych powikłań: od amputacji kończyn, poprzez zawał serca, udar mózgu, a nawet nagły zgon – informuje prof. Marek Gierlotka, kierownik Oddziału i Kliniki Kardiologii USK w Opolu i UO, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. - Szczególnie groźna jest miażdżyca wielołożyskowa – czyli taka, która rozwija się równolegle w kilku obszarach ciała, często nierozpoznana na czas. I właśnie jej wczesnym diagnozowaniem będziemy się zajmować w naszym projekcie.
2025-04-02 15:14

Startuje nowa kampania informacyjna dla pacjentów z rozpoznaniem MDS

Szacuje się, że prawie połowa pacjentów z rozpoznaniem nowotworów mielodysplastycznych (MDS) już w chwili diagnozy jest zależna od transfuzji krwi[1]. Eksperci podkreślają, że częste przetoczenia w długiej perspektywie mogą prowadzić do przeładowania żelazem, obciążającym wiele kluczowych dla życia organów. Uwagę na ten problem zwraca nowa inicjatywa Stowarzyszenia Hematoonkologiczni – kampania Uwolnij się od transfuzji. Żyj z MDS lepiej i dłużej. W jej ramach prowadzony będzie szereg działań edukacyjnych, których celem jest dostarczenie pacjentom i ich najbliższym niezbędnej wiedzy i praktycznych porad na temat możliwości terapeutycznych, uwalniających pacjentów z MDS od transfuzji i podniesienia jakości ich życia.

 

 

2025-03-27 22:30

Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych

Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”. Skala cyberprzemocy jest coraz większa, co w połączeniu z uzależnieniem od mediów społecznościowych oraz rosnącą presją wizerunkową negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym młodego pokolenia. 25 marca podczas nieformalnego posiedzenia Rady ds. Zdrowia EPSCO ministrowie zdrowia państw UE dyskutowali na temat tego, jak chronić zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w dobie technologii i mediów społecznościowych.
2025-03-27 11:35

Konferencja Książka na Receptę dla środowiska medycznego

Zapraszamy na specjalną, bezpłatną konferencję KSIĄŻKA NA RECEPTĘ z udziałem międzynarodowych ekspertów, która pozwoli na zdobycie wiedzy, nie tylko teoretycznej, ale również praktycznej w zakresie rekomendowania i upowszechniania czytania wśród pacjentów i ich opiekunów, jako narzędzia rekonwalescencji oraz rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dzieci. Zapraszamy także na część szkoleniową, którą poprowadzą eksperci ze Szkoły Liderów.
2025-03-27 11:25

Aplikacja PTO wspiera lekarzy w diagnostyce molekularnej nowotworów

Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO), kierując się misją poprawy jakości opieki onkologicznej, stworzyło innowacyjną aplikację mobilną, ułatwiającą lekarzom diagnostykę molekularną nowotworów. Diagnostyka ta odgrywa kluczową rolę w nowoczesnej onkologii – analiza zmian genetycznych w komórkach nowotworowych umożliwia dobór terapii minimalizującej działania niepożądane i zwiększającej skuteczność leczenia.
2025-03-27 11:04

Neurolodzy, psychiatrzy i pacjenci razem na rzecz zdrowia mózgu

21 marca Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz organizacje pacjentów i działające na rzecz pacjentów podpisały deklarację o współpracy na rzecz zdrowia mózgu. Celem wspólnych działań będzie zwrócenie uwagi decydentów i całego społeczeństwa na coraz poważniejsze problemy w zakresie profilaktyki i leczenia chorób mózgu oraz priorytetyzacja tego obszaru – zarówno w sferze świadomości społecznej, jak i rozwiązań systemowych.
2025-03-26 18:50

Rak nie czeka, a pacjenci muszą! Dramatycznie długie kolejki do badań i specjalistów

Onkofundacja Alivia już od 10 lat monitoruje czas oczekiwania na badania obrazowe w blisko 800 placówkach medycznych w Polsce. Najnowsze dane są niestety bardzo niepokojące. W niektórych województwach pacjenci zapisani w trybie normalnym muszą czekać ponad 120 dni na rezonans magnetyczny oraz ponad 90 dni na tomografię komputerową. Do tego należy doliczyć jeszcze czas oczekiwania na opis badania, a ten może wynieść nawet 46 dni! Źle jest również jeżeli chodzi o pierwszą wizytę onkologiczną, na którą w wielu placówkach trzeba czekać ponad 50 dni! Obecnie sytuacja najgorzej wygląda w województwach: kujawsko-pomorskim, małopolskim i zachodniopomorskim.

2025-03-25 14:52