Nationale-Nederlanden partnerem głównym 1. Charytatywnego Biegu z Twarzami Depresji

Opublikowane 29 września 2022
Nationale-Nederlanden partnerem głównym 1. Charytatywnego Biegu z Twarzami Depresji
Jak podaje WHO, około 280 milionów ludzi na świecie cierpi na depresję, chorują również dzieci. By zwiększać społeczną świadomość i przeciwdziałać stygmatyzacji, 1. października ustanowiono Europejskim Dniem Walki z Depresją. Dlatego już w najbliższą sobotę odbędzie się 1. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji. Organizatorami są Fundacja „Twarze Depresji” i Lasy Państwowe, a partnerem głównym Nationale-Nederlanden. Celem inicjatywy jest pokazanie, że wysiłek fizyczny to bardzo ważny element w profilaktyce zdrowia psychicznego.

Wydarzenie zainicjuje 15. jubileuszową edycję kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”, poświęconą m.in. depresji wśród dzieci i młodzieży.

Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne są coraz poważniejszym i bardziej powszechnym problemem. Dotyczą one już co piątej osoby na świecie. Depresja, nazywana chorobą XXI wieku, klasyfikowana jest jako jedno z czterech najczęściej występujących schorzeń cywilizacyjnych, a według szacunków pod koniec bieżącej dekady znajdzie się na pierwszym miejscu. Raport Narodowego Funduszu Zdrowia wskazuje, że choruje na nią około miliona Polaków. W wyniku samobójstw, będących następstwem zaburzeń psychicznych, rocznie ginie prawie dwa razy więcej osób niż w wypadkach samochodowych. Dlatego tak cenne są wszelkie działania mające na celu zwrócenie uwagi na dbałość o ten aspekt naszego życia, a także pomoc osobom chorym.

 Dobrostan psychiczny jest nieodłącznym i bardzo ważnym elementem profilaktyki zdrowia, o który powinniśmy dbać każdego dnia. Jako Nationale-Nederlanden od lat uświadamiamy Polaków, jak ważna jest troska o zdrowie psychiczne. Dlatego po raz kolejny połączyliśmy siły z Fundacją „Twarze Depresji” i zostaliśmy partnerem 1. Charytatywnego Biegu z Twarzami Depresji oraz kolejnej edycji kampanii „Twarze Depresji. Nie oceniam. Akceptuję”. To inicjatywa, która ma pokazać, że jednym z istotnych czynników pozytywnie wpływających na samopoczucie jest wysiłek fizyczny – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej w Nationale-Nederlanden.

Zagrożeń dla zdrowia psychicznego wciąż przybywa. Przykładem jest pandemia Covid-19, która wywarła ogromny wpływ na samopoczucie ludzi na całym świecie. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym na zlecenie Nationale-Nederlanden, aż 48 proc. Polaków zadeklarowało, że w jej trakcie zmaga się obniżonym nastrojem i samooceną, depresją, stanami lękowymi, objawami nerwicowymi lub pogorszeniem zdrowia psychicznego. Tym bardziej warto wspierać inicjatywy promujące dbałość o dobrostan psychiczny.

Bieg organizowany przez Fundację „Twarze Depresji” i Lasy Państwowe, we współpracy z Nationale-Nederlanden odbędzie się 1 października br. o godzinie 12.30 w Zimnych Dołach w Nadleśnictwie Chojnów. Każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy, w skład, którego wchodzi m. in. koszulka z logotypem i medal. Na startujących czekać będą ambasadorzy i ambasadorki biegu. Organizatorzy przygotowali również zajęcia z psychoedukacji, a także atrakcje dla dzieci. Dochód z zakupionych pakietów startowych przeznaczony będzie na sfinansowanie konsultacji psychologicznych oraz psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.

 Historia naszej ambasadorki Agnieszki Kobus-Zawojskiej pokazuje, że prawidłowo leczona depresja nie jest przeszkodą, by podjąć się wysiłku fizycznego. Wybitna wioślarka zdobyła srebrny medal olimpijski w Tokio, biorą leki antydepresyjne i korzystając z psychoterapii. W sobotę wystartuje z nami z numerem 1. Bieg to inicjatywa, za pośrednictwem której chcemy edukować i przełamywać stereotypy. Dystans stanowi 5 kilometrów – każdy uczestnik może go przebiec, przemaszerować lub przejść – na miarę swoich możliwości. Cały dochód przeznaczony zostanie na pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla dzieci i młodzieży – podopiecznych naszej fundacji – mówi Anna Morawska-Borowiec, Prezes Fundacji „Twarze Depresji”.

Więcej informacji dotyczących biegu można zaleźć na stronie: 1. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji - Twarze depresji.

źródło: NN