ASCO 2020: wyniki badania CheckMate-9LA - rak płuca

Opublikowane 03 czerwca 2020
ASCO 2020: wyniki badania CheckMate-9LA - rak płuca
Piersze wyniki badania CheckMate-9LA wskazują, że niwolumab w skojarzeniu z ipilimumabem oraz chemioterapią znacząco wydłuża przeżycie całkowite w porównaniu z samą chemioterapią u pacjentów w pierwszej linii leczenia przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca.
Podsumowanie:
  • W badaniu CheckMate -9LA wykazano, że niwolumab w skojarzeniu z ipilimumabem oraz chemioterapią znacząco wydłuża przeżycie całkowite w porównaniu z samą chemioterapią u pacjentów w pierwszej linii leczenia przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca.
  • W analizie pośredniej wykazano wydłużenie przeżycia całkowitego przy zastosowaniu niwolumabu w skojarzeniu ipilimumabem równolegle z dwoma cyklami chemioterapii oraz utrzymujące się korzyści w kolejnej analizie przy minimalnym czasie obserwacji wynoszącym 12 miesięcy.
  • Korzyści kliniczne stwierdzono we wszystkich zmiennych oceny skuteczności, niezależnie od ekspresji PD-L1 i typu histologicznego nowotworu.
Wyniki badania CheckMate-9LA
(PRINCETON, N.J., 13 maja 2020 r.)
Bristol Myers Squibb (NYSE: BMY) po raz pierwszy zaprezentował wyniki z badania 3 fazy CheckMate -9LA, w którym wykazano istotne statystycznie i klinicznie korzyści w zakresie przeżycia przy zastosowaniu niwolumabu w skojarzeniu z ipilimumabem, podawanych równolegle z dwoma cyklami chemioterapii w leczeniu pierwszej linii przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP). Badanie spełniło kryteria zarówno pierwszorzędowego, jak i kluczowych drugorzędowych punktów końcowych, wykazując lepsze przeżycie całkowite (OS), przeżycie bez progresji choroby (PFS) i odsetek odpowiedzi ogółem (ORR) z użyciem immunoterapii w skojarzeniu z chemioterapią wobec samej chemioterapii.

Podczas analizy pośredniej pierwszorzędowego punktu końcowego w postaci OS, niwolumab i ipilimumab w skojarzeniu z dwoma cyklami chemioterapii obniżał ryzyko zgonu o 31% w porównaniu z samą chemioterapią przy minimalnym czasie obserwacji wynoszącym 8,1 miesiąca [współczynnik hazardu (HR): 0,69, 96,71% przedział ufności (CI): 0,55 do 0,87; p=0,0006]. Ponadto przy dłuższej obserwacji (minimum 12,7 miesiąca) obserwowano utrzymującą się poprawę OS przy leczeniu skojarzonym w porównaniu z samą chemioterapią (mediana OS odpowiednio 16,5 miesiąca wobec 10,9 miesiąca [HR: 0,66, 95% CI: 0,55 do 0,80]). Korzyści kliniczne stwierdzono w zakresie wszystkich zmiennych oceny skuteczności w najważniejszych podgrupach populacji badanej, w tym wyznaczonych według ekspresji PD-L1 i typu histologicznego (płaskonabłonkowy wobec niepłaskonabłonkowego).

Profil bezpieczeństwa niwolumabu (360 mg co trzy tygodnie) plus ipilimumabu (1 mg/kg mc. co sześć tygodni) oraz dwóch cykli chemioterapii odpowiadał znanym profilom bezpieczeństwa immunoterapii i chemioterapii stosowanej w leczeniu pierwszej linii NDRP. Wyniki (Abstrakt nr 9501) zostały przedstawione podczas prezentacji wygłoszonej w ramach wirtualnej sesji dorocznego kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), które odbyły się w dniach 21-31 maja.

Wykazano już, że leczenie skojarzone niwolumabem i ipilimumabem wydłuża przeżycie pacjentów w pierwszej linii leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca, a dodanie krótkiej chemioterapii może zmniejszyć ryzyko wczesnej progresji choroby nowotworowej”, powiedział dr Martin Reck z Kliniki Płuc Grosshansdorf Niemieckiego Centrum Badań Pulmonologicznych i badacz w badaniu CheckMate -9LA. „Dane z badania CheckMate -9LA potwierdzają, że stosowanie tych skojarzonych immunoterapeutyków równolegle z dwoma cyklami chemioterapii zapewnia korzyści w zakresie przeżycia w tej populacji, które występują już na wczesnym etapie leczenia i utrzymują się przy trwającej 12 miesięcy obserwacji we wszystkich najważniejszych podgrupach pacjentów. Kolejne spływające dane wskazują na możliwość rosnących z czasem korzyści w zakresie przeżycia.
Przy minimalnym czasie obserwacji wynoszącym 12,7 miesiąca, zastosowanie niwolumabu w skojarzeniu z ipilimumabem oraz krótką chemioterapią spowodowało wydłużenie OS niezależnie od poziomu ekspresji PD-L1, zmniejszając ryzyko zgonu o 38% u pacjentów z PD-L1 <1% (HR: 0,62, 95% CI: 0,45 do 0,85) i o 36% u pacjentów z PD-L1 ≥ 1% (HR: 0,64, 95% CI: 0,50 do 0,82). Ponadto skojarzenie dwóch immunoterapeutyków i chemioterapii dało wskaźnik 1-rocznego PFS wynoszący 33% wobec 19% dla chemioterapii (HR: 0,68, 95% CI: 0,57 do 0,82) i ORR wynoszący 38% wobec 25% przy samej chemioterapii.

Mając świadomość, że każdy pacjent z rozpoznaniem rozsianego niedrobnokomórkowego raka płuca jest inny, w naszym programie badawczo-rozwojowym postawiliśmy sobie za cel opracowanie szeregu potencjalnie trwałych rozwiązań dla jak najszerszego grona nieleczonych wcześniej pacjentów, którzy nadal potrzebują nowych opcji leczenia”, powiedział dr Nick Botwood, wiceprezes ds. Oncology Clinical Development w Bristol Myers Squibb. „Najnowsze badania dotyczące przeżyć rocznych z badania CheckMate -9LA, w połączeniu z danymi z trzech lat badania CheckMate -227 kolejny raz potwierdzają wartość kliniczną schematów leczenia skojarzonego obejmujących niwolumab i ipilimumab, czyli pierwszą immunoterapię skojarzoną, stosowaną w leczeniu pierwszej linii niedrobnokomórkowego raka płuca.”

Niwolumab w połączeniu z ipilimumabem są skojarzeniem dwóch inhibitorów punktu kontrolnego, zapewniającym potencjalną synergię w mechanizmie działania, ponieważ, biorąc za cel dwa różne punkty kontrolne (PD-1 oraz CTLA-4), pomagają niszczyć komórki raka: ipilimumab przyczynia się do aktywacji i proliferacji limfocytów T, natomiast niwolumab pomaga istniejącym limfocytom T wykryć nowotwór. Niektóre z limfocytów T aktywowanych przez ipilimumab mogą stać się limfocytami T pamięci, potencjalnie zapewniając długotrwałą odpowiedź immunologiczną. Jak wskazuje ww. badanie uzupełnienie leczenia skojarzonego niwolumabem i ipilimumabem o krótką chemioterapię może pomóc we wczesnym opanowaniu rozwoju choroby nowotworowej.
 
Informacje o badaniu CheckMate -9LA
CheckMate -9LA jest otwartym, wieloośrodkowym, randomizowanym badaniem 3. fazy, prowadzonym w celu oceny stosowania niwolumabu (360 mg co 3 tygodnie) oraz ipilimumabu (1 mg/kg mc. co 6 tygodni) w skojarzeniu z chemioterapią (dwa cykle), w porównaniu z samą chemioterapią (do czterech cykli, po których u kwalifikujących się pacjentów stosowane jest opcjonalne leczenie podtrzymujące pemetreksedem) w leczeniu pierwszej linii pacjentów z rozsianym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, niezależnie od ekspresji PD-L1 i typu histologicznego guza. Pacjenci w grupie eksperymentalnej byli poddawani immunoterapii przez okres do dwóch lat lub do stwierdzenia progresji choroby nowotworowej lub silnych efektów toksycznych. Pacjenci w grupie kontrolnej otrzymywali do czterech cykli chemioterapii i opcjonalne leczenie podtrzymujące pemetreksedem (jeśli spełniali odpowiednie kryteria) do stwierdzenia progresji choroby nowotworowej lub nadmiernych efektów toksycznych. Pierwszorzędowym punktem końcowym badania było przeżycie całkowite (OS) w populacji wyodrębnionej zgodnie z zaplanowanym leczeniem (ITT). Drugorzędowe, oceniane w schemacie hierarchicznym punkty końcowe oceny, obejmowały czas przeżycia bez progresji choroby (PFS) i odsetek odpowiedzi ogółem (ORR); w badaniu analizowano też zmienne oceny skuteczności na podstawie badań biomarkerów.
 
Rak płuca
Rak płuca jest jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Dwa główne typy nowotworów płuca to rak niedrobnokomórkowy i rak drobnokomórkowy. Niedrobnokomórkowy rak płuca (NDRP) stanowi jeden z najczęściej występujących typów raka płuca i jest rozpoznawany w około 84% przypadków. Wskaźniki przeżyć zależą od typu i stadium zaawansowania nowotworu w momencie diagnozy. W przypadku pacjentów, u których rozpoznano rozsiany rak płuca, wskaźnik przeżyć pięcioletnich wynosi około 5%.

Informacje na temat niwolumabu
Niwolumab jest inhibitorem immunologicznego punktu kontrolnego PD-1 zaprojektowanym tak, aby w unikalny sposób wspomagać układ immunologiczny organizmu w przywracaniu właściwej odpowiedzi immunologicznej. Dzięki wykorzystaniu możliwości układu immunologicznego organizmu w walce z rakiem niwolumab stał się ważną opcją terapeutyczną w leczeniu wielu typów nowotworów.

Program badawczo-rozwojowy niwolumabu korzysta z wiedzy naukowej i doświadczeń Bristol-Myers Squibb w dziedzinie immunoonkologii i obejmuje szeroką gamę badań klinicznych różnych faz, w tym fazy 3, dotyczących wielu różnych typów nowotworów. Do chwili obecnej programem badań klinicznych niwolumabu objętych zostało ponad 35 000 pacjentów. Dzięki badaniom z zastosowaniem niwolumabu lepiej zrozumieliśmy rolę biomarkerów w leczeniu pacjentów, ze szczególnym uwzględnieniem tego, jakie korzyści z zastosowania leku odnoszą pacjenci w zależności od poziomu ekspresji PD-L1.

W lipcu 2014 r. niwolumab stał się pierwszym na świecie zarejestrowanym inhibitorem immunologicznego punktu kontrolnego PD-1. Obecnie jest zarejestrowany w ponad 65 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Japonii i Chinach. W październiku 2015 r. opracowana przez naszą firmę pierwsza terapia skojarzona niwolumabem i ipilimumabem została zarejestrowana do leczenia rozsianego czerniaka i jest obecnie dopuszczona w ponad 50 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Informacje o ipilimumabie
Ipilimumab jest rekombinowanym ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które wiąże cytotoksyczny antygen-4 limfocytów T (CTLA-4). CTLA-4 jest negatywnym regulatorem aktywacji limfocytów T. Ipilimumab wiąże się z CTLA-4, blokując interakcje CTLA-4 z jego ligandami CD80/CD86. Wykazano, że blokowanie CTLA-4 wspiera aktywację i proliferację limfocytów T, w tym także aktywację i proliferację efektorowych limfocytów T wnikających do guza. Hamowanie sygnałów CTLA-4 może również osłabiać działanie limfocytów T regulatorowych, przyczyniając się potencjalnie do ogólnego wzrostu odpowiedzi limfocytów T, włącznie z przeciwnowotworową odpowiedzią immunologiczną. 25 marca 2011 r. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała ipilimumab w dawce 3 mg/kg we wskazaniu do monoterapii pacjentów z nieoperacyjnym lub rozsianym czerniakiem. Ipilimumab jest zarejestrowany do leczenia nieoperacyjnego i przerzutowego czerniaka w ponad 50 krajach. Prowadzone są szeroko zakrojone prace rozwojowe nad stosowaniem ipilimumabu w wielu typach nowotworów.

O współpracy Bristol Myers Squibb i Ono Pharmaceutical
W ramach umowy o współpracy zawartej w 2011 roku ze spółką Ono Pharmaceutical, spółka Bristol-Myers-Squibb rozszerzyła zakres terytorialny swoich praw do prowadzenia prac rozwojowych nad niwolumabem i jego komercjalizacji na wszystkie kraje świata z wyjątkiem Japonii, Korei i Tajwanu, gdzie wszystkie prawa do tej cząsteczki zachowała firma Ono. W dniu 23 lipca 2014 r. spółki BristolMyers Sqiubb i Ono Pharmaceutical podpisały umowę o współpracy strategicznej w zakresie prowadzenia prac rozwojowych i komercjalizacji różnych leków immunoonkologicznych – zarówno w monoterapii, jak i terapii skojarzonej – w Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie.


Źródło: materiały prasowe, BMS
Foto: Freepik