Białystok wiosenną stolicą medycyny nuklearnej

Opublikowane 25 marca 2022
Białystok wiosenną stolicą medycyny nuklearnej
W dniach 26-28 maja 2022 roku w Białymstoku odbędzie się XVII Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej. Tematem wiodącym tegorocznej edycji spotkania naukowców zajmujących się diagnostyką i terapią radioizotopową będzie teranostyka izotopowa. W zjeździe specjalistów medycyny nuklearnej wezmą udział naukowcy i klinicyści z wiodących ośrodków z Polski i z zagranicy.
XVII Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej (PTMN) odbędzie się w stolicy Podlasia - Białymstoku.

– Podlasie zachwyca wielokulturowością - to tu Zachód wita Wschód, a Rzym Bizancjum. Naukową dumą naszego miasta jest rosnąca liczba zagranicznych studentów białostockich uczelni, w tym największej - Uniwersytetu Medycznego, który zajmuje wysokie miejsca w rankingach naukowych i wynikach medycznych egzaminów końcowych. Na naszej uczelni od siedmiu lat dysponujemy najnowocześniejszymi placówkami do diagnostyki i leczenia radioizotopami. Jesteśmy przekonani, że jako gospodarcze cyklicznego spotkania Środowiska medycyny nuklearnej z Polski i z zagranicy mamy naprawdę wiele do zaoferowania – mówi prof. Janusz Myśliwiec, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej UM w Białymstoku, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XVII Zjazdu PTMN.

Wiodącym tematem tegorocznej edycji cyklicznego spotkania naukowców zajmujących się diagnostyką i terapią radioizotopową będzie teranostyka izotopowa - ścisłe połączenie diagnostyki i terapii w celu dobrania do potrzeb konkretnego pacjenta celowanego leczenia, bezpiecznego i skutecznego jednocześnie.

– Idea teranostyki polega na tym, by na początku sprawdzić (zdiagnozować), czy dane lekarstwo, które według naszej wiedzy można zastosować w terapii danego schorzenia, rzeczywiście połączy się z komórkami chorobowymi. Dany lek podajemy tylko wtedy, kiedy stwierdzimy, że rzeczywiście łączy się on ze zmianami chorobowymi i leczenie z bardzo wysokim prawdopodobieństwem będzie skuteczne (wtedy następuje etap terapii) – wyjaśnia prof. Janusz Myśliwiec.

W trakcie Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej tradycyjnie zaplanowano tematyczne sesje związane z zastosowaniem medycyny nuklearnej w dziedzinach takich jak: onkologia, neurologia, endokrynologia, kardiologia. W programie przewidziano także sesje poświęcone: przedklinicznym metodom obrazowania, klasycznej medycynie nuklearnej, sztucznej inteligencji w medycynie nuklearnej oraz procedurze PET w onkologii. Zaplanowano również sesje: Sekcji Techników i Pielęgniarek, Sekcji Radiofarmacji oraz Sekcji Fizyków PTMN. Wykłady teoretyczne uzupełnią dyskusje w formie wymiany doświadczeń klinicznych, sesja plakatowa oraz warsztaty praktyczne, w tym między innymi warsztaty Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej.

Do zaprezentowania wykładów podczas XVII Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej zostali zaproszeni czołowi eksperci z wiodących polskich ośrodków oraz specjaliści z zagranicy, w tym między innymi: Prof. M. Luster (Marburg, Niemcy), Prof. K. Herrmann (Essen, Niemcy), Prof. C. Halldin (Sztokholm, Szwecja), Prof. W. Brenner (Berlin, Niemcy), Prof. A. Chiti (Mediolan, Włochy), Prof. J.N. Talbot (Paryż, Francja).

– Staraliśmy się, by program nadchodzącego Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej sprostał najbardziej wygórowanym oczekiwaniom. Podczas naszego spotkania nie zabraknie podsumowania najważniejszych doniesień naukowych z obszaru medycyny nuklearnej, doświadczeń własnych ośrodków w tym zakresie i wielu, mamy nadzieję, cennych, inspirujących dyskusji o trendach i przyszłości diagnostyki i terapii radioizotopowej. W imieniu Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej oraz Komitetów Naukowego i Organizacyjnego Kongresu serdecznie zapraszam w maju do Białegostoku, do wiosennej stolicy medycyny nuklearnej – mówi prof. Janusz Myśliwiec.
 
Więcej informacji o Kongresie Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej:
źródło: PTMN