Bezpłatne konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży ze specjalistami Mind Health

Opublikowane 03 listopada 2022
Bezpłatne konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży ze specjalistami Mind Health
Dzieci i młodzież doświadczające trudności w obszarze zdrowia psychicznego mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Spotkania będą odbywały się online do 27 listopada w każdą niedzielę w godzinach 11:00-14:00. Za organizację i system zapisów odpowiada Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, natomiast konsultacje prowadzone są przez specjalistów Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego.
Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego rozpoczęło współpracę z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Specjaliści Centrum będą prowadzić bezpłatne poradnictwo psychologiczne i rodzinne dla dzieci i młodzieży doświadczających zróżnicowanych trudności w zakresie funkcjonowania psychospołecznego. Obejmuje ono takie tematy jak: radzenie sobie z emocjami i stresem, pełnienie ról społecznych, budowanie relacji rodzinnych, funkcjonowanie w grupie rówieśniczej czy relacjach rodzinnych.

Konsultacje odbywać się będą online w każdą niedzielę do 27 listopada w godzinach 11:00-14:00. Zapisy odbywają się poprzez formularz zamieszczony na stronie: https://pwpp.uksw.edu.pl.

Po wypełnieniu formularza wiadomość trafia do pracownika UKSW, który umawia spotkania informując specjalistę mailowo i wysyłając link do spotkania zarówno do specjalisty, jak i pacjenta.   W trakcie dyżuru psycholog prowadzi konsultacje oraz dyżur na czacie, odpowiadając na bieżąco na pytania użytkowników. Do ekspertów Mind Health można zapisać się jako UCZEŃ lub RODZIC/OPIEKUN PRAWNY.
 
Niestety obserwujemy wzrost dolegliwości związanych ze zdrowiem psychicznym wśród młodych ludzi, którzy coraz częściej mają problem z własną akceptują, a także zaniżone poczucie wartości. W efekcie czego może pojawić się depresja, stany lękowe, zaburzenia odżywiania czy nawet samookaleczanie – komentuje Sylwia Rozbicka, psycholog Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego. – Warto pamiętać, że dobrostan emocjonalny u dzieci jest tak samo ważny jak ich zdrowie fizyczne. Kiedy widzimy, że nasze dziecko jest przygnębione przez dłuższy czas, nadpobudliwe, zamknięte w sobie, reagujące agresją lub dostrzegamy nagłą zmianę zachowania, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty – dodaje psycholog.
 
Coraz więcej młodych ludzi cierpi na dolegliwości natury psychicznej. Według analizy UNICEF, w 2021 roku w Polsce częstotliwość występowania zaburzeń psychicznych u dzieci w wieku 10-19 lat wyniosła aż 10,8 proc. Wyniki zeszłorocznego badania przeprowadzonego na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka pokazały, że aż 15 proc. dzieci 2. klasy szkoły podstawowej jest niezadowolonych ze swojego życia i jest to stan zagrażający ich zdrowiu psychicznemu, 13 proc. nastolatków (uczniów 6. klasy) oraz 13 proc. młodzieży (uczniów 2. klas szkół ponadgimnazjalnych). Według danych Najwyżej Izby Kontroli, aż 630 tys. dzieci w naszym kraju wymaga specjalistycznej pomocy psychologicznej, a aż w 44 proc. szkół brakuje psychologów, którzy specjalizowaliby się w pracy z dziećmi i młodzieżą.  
 
Misją Centrum Medycznego Damiana, które zarządza również marką Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego, jest dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Stan zdrowia psychicznego Polaków, w szczególności młodych, jest coraz bardziej alarmujący. Każda inicjatywa w tym obszarze spełnia więc interes społeczny. Wsparcie poważnego partnera instytucjonalnego, jakim jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, daje nam gwarancję, że pomoc ta będzie odpowiednio zorganizowana i trafi do osób, które jej potrzebują – mówi Agnieszka Dziedzic–Pasik, dyrektor zarządzająca w Centrum Medycznym Damiana.
 
Psychologowie Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego podczas rozmowy opartej na empatii, życzliwości oraz otwartości, będą starali się pomóc młodemu pacjentowi w rozwiązaniu problemu, a także w skupieniu się na bieżących trudnościach w funkcjonowaniu psychicznym i społecznym. Konsultacje będą prowadzone online przez specjalistów posiadających bogate doświadczenie w temacie zdrowia psychicznego dzieci.
 
źródło: komunikat