Farmaceuci wspierają pacjentów, którzy chcą pożegnać się z nałogiem palenia

Opublikowane 06 lipca 2023
Farmaceuci wspierają pacjentów, którzy chcą pożegnać się z nałogiem palenia
Palenie papierosów prowadzi do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Choroby układu krążenia, gdzie palenie papierosów jest jednym z głównych czynników ryzyka występowania, to najczęstsza przyczyna zgonów na całym świecie. Palenie tytoniu jest najważniejszą przyczyną zgonów polskich mężczyzn (26,6% wszystkich zgonów w 2019 r.) oraz drugą co do częstości przyczyną zgonów kobiet w Polsce (13,7% wszystkich zgonów w 2019 r.). Według szacunków palenie przyczynia się do ponad 80 tys. zgonów w Polsce, a corocznie palenie i spożywanie tytoniu prowadzi do utraty ponad 2 mln lat życia[3].
Dlatego też farmaceuci wciąż poszerzają wiedzę o wsparciu farmakologicznym rzucania palenia, np. o Nikotynowej Terapii Zastępczej. To właśnie NTZ pozwala stopniowo redukować dawkę nikotyny i zmniejszać zapotrzebowanie organizmu na tę substancję. Szeroka gama produktów zarówno o działaniu natychmiastowym (np. gumy, spray), jak i przedłużonym (np. plastry), minimalizuje objawy abstynencji.

Od teorii do praktyki: jak farmaceuci mogą pomóc pacjentom rzucić palenie?
Farmaceuci są często pierwszym punktem kontaktu dla wielu osób szukających porady zdrowotnej, dlatego odgrywają kluczową rolę w edukacji na temat palenia papierosów. Poprzez rozmowy z pacjentami, mogą pomóc w zrozumieniu ryzyka związanego z paleniem i motywować do zmiany stylu życia.

- Wiedza, empatia i indywidualne podejście stanowią fundamenty udanej terapii. Farmaceuci mogą prowadzić rozmowy, odpowiedzieć na pytania i wątpliwości, jak również motywować pacjentów do utrzymania zdrowego stylu życia. – podkreśla Pani Dorota Uliasz, prowadząca szkolenie, psycholog, doradca w branży medycznej.

Praktyka zamiast teorii!
W ramach szkolenia uczestnicy zapoznają się z praktycznymi poradami i strategiami, które można zastosować podczas rozmów z pacjentami uzależnionymi od nikotyny. Materiał zawiera scenki rodzajowe pokazujące, jak zachować się w kontakcie z pacjentem gotowym do rzucenia palenia oraz takim, który ze względu na stan zdrowia lub rodzaj przyjmowanych leków powinien natychmiast rzucić nałóg.

Działania edukacyjne na temat zagrożeń płynących z palenia papierosów są kluczowe dla poprawy zdrowia publicznego. Ważne jest, aby farmaceuci mieli dostęp do niezbędnych szkoleń i zasobów, które pozwolą im skutecznie przekazać te informacje. Jest to jeden z najważniejszych kroków, jakie możemy podjąć, aby zmniejszyć obciążenie chorobami cywilizacyjnymi i poprawić jakość życia wszystkich Polaków.

 
[1] Według badań CBOS i raportu WHO w Polsce regularne palenie tytoniu deklaruje co czwarty dorosły (prawie 8 mln Polaków).
[2] Z danych prezentowanych przez dra N.L. Benowitza z Uniwersytetu Kalifornii wynika, że jedynie 4% palaczy jest w stanie samodzielnie zerwać z nałogiem.
[3] Raport Polskiej Akademii Nauk „Redukcja palenia papierosów i używania e-papierosów, w szczególności wśród młodego pokolenia Polaków”, 2023 r.
źódło: InfoWire